To koniec ponad 30 letniej historii Idea Banku. Sąd ogłosił ostatecznie upadłość instytucji. Decyzja nie ma wpływu na jego byłych klientów, których przejął bank Pekao SA.
26 lipca 2022 r. Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XVIII Wydział Gospodarczy ogłosił upadłość Idea Bank S.A. z siedzibą w Warszawie
- poinformował w środę w komunikacie syndyk masy upadłości Idea Bank Marcin Kubiczek, którego sąd wyznaczył na syndyka, jak kwalifikowanego doradcy restrukturyzacyjnego.
Idea Bank działał od 1991 r. początkowo jako Polbank SA. Do 3 stycznia 2021 roku bank koncentrował się na obsłudze finansowej małych podmiotów gospodarczych - mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Oferował również usługi dla klientów indywidualnych. W latach 2015–2020 akcje banku były notowane na GPW.
Idea Bank przymusowo restrukturyzowany
Bankowy Fundusz Gwarancyjny, ze względu na złą sytuację kapitałową Idea Bank S.A., wszczął jego przymusową restrukturyzację pod koniec 2020 r. Bank został 3 stycznia 2021 r. przejęty przez Bank Pekao S.A.
Wszystkie depozyty klientów zostały w całości przeniesione do banku przejmującego, podobnie jak kredyty, nie została również zawieszona obsługa klientów. W związku z przymusową restrukturyzacją klienci nie musieli podejmować żadnych działań w celu przeniesienia rachunków bankowych.
Klienci mogli korzystać z kart i bankomatów oraz oddziałów banku. Nie zmieniały się ich numery rachunków, hasła i loginy do bankowości internetowej.
Idea Bank był zagrożony upadłością
BFG wszczął przymusową restrukturyzację, ponieważ zostały spełnione trzy przesłanki, które zobowiązują Fundusz do podjęcia takiego działania.
Po pierwsze, Idea Bank S.A. był zagrożony upadłością. Po drugie, brak było przesłanek wskazujących, że możliwe działania nadzorcze lub działania Idea Banku S.A. pozwolą we właściwym czasie usunąć zagrożenie upadłością.
Po trzecie wszczęcie przymusowej restrukturyzacji wobec Idea Banku S.A. było konieczne w interesie publicznym, rozumianym jako stabilność sektora finansowego i ograniczenie zaangażowania funduszy publicznych.
Syndyk zaznacza, że decyzja nie ma żadnego wpływu na główną część przedsiębiorstwa bankowego i jego klientów przejętych przez Bank Pekao S.A.
Afera w tle Idea Banku
Większościowym udziałowcem Idea Banku był Leszek Czarnecki, polski przedsiębiorca.
13 listopada 2018 Gazeta Wyborcza ujawniła stenogram rozmowy (w Internecie opublikowane zostało również nagranie audio) z udziałem biznesmena Leszka Czarneckiego oraz przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, Marka Chrzanowskiego. Według Czarneckiego, Chrzanowski miał zapewnić przychylność KNF i NBP oraz usunięcie z KNF Zdzisława Sokala (przedstawiciela prezydenta w KNF, zwolennika przejęcia banków Czarneckiego) w zamian za 1 procent wartości Getin Noble Banku, czyli około 40 milionów złotych.
Oceniam obecną akcję wyłącznie w kategoriach zemsty za to, że w 2018 r. ujawniłem korupcyjną propozycję na najwyższym szczeblu władzy
– podsumował restrukturyzację Idea Banku Leszek Czarnecki w rozmowie z Gazetą Wyborczą .
Kłopoty najważniejszych aktywów Leszka Czarneckiego, czyli Getin Noble Banku i Idea Banku, sprawiły, że przedsiębiorca przestał być miliarderem i zniknął z listy najbogatszych Polaków.