REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Pekao przejmuje Idea Bank

Bank Pekao S.A. w ramach wszczętej dziś przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny przymusowej restrukturyzacji Idea Bank S.A. przejmie 3 stycznia 2021 r. (…) Idea Bank S.A. – czytamy w komunikacie przesłanym do redakcji Bizblog.pl.

31.12.2020
13:26
bank pekao sa
REKLAMA

Pekao wskazuje, że przejęcie ma ograniczyć negatywny wpływ upadłości Idea Bank S.A. na sektor bankowy i zabezpieczyć środki jego klientów.

REKLAMA

Alternatywny scenariusz upadłości (...) bez zastosowania instrumentu przymusowej restrukturyzacji mógłby wiązać się z dodatkowymi kosztami dla sektora bankowego w związku z wypłatą gwarantowanych środków klientów na poziomie nawet kilkunastu miliardów złotych i to w okresie, kiedy szczególnie istotne jest finansowanie odbudowy potencjału gospodarczego kraju w wymagającym otoczeniu COVID-19.

– podał bank w komunikacie.

I dodał, że przejęcie Idea Banku i jego zobowiązań w ramach przymusowej restrukturyzacji zabezpieczy środki finansowe klientów i zapewni im ciągłość obsługi.

Wszystkie depozyty dotychczasowych klientów Idea Bank S.A. są bezpieczne

– zapewnił bank.

Z tej ochrony wyłączone są przede wszystkim instrumenty oferowane podmioty GetBack i Lartiq (dawniej Trigon).

W ramach transakcji Bankowy Fundusz Gwarancyjny udzielił Pekao gwarancji pokrycia strat wynikających z potencjalnych ryzyk związanych z przejmowanymi prawami majątkowymi i zobowiązaniami.

Będziemy się skupiać na utrzymaniu dostępu do finansowania dla klientów biznesowych i udostępnieniu im oferty produktowej naszego banku, umożliwiając dalszy rozwój ich biznesu. Przygotujemy też bardzo atrakcyjną ofertę powitalną dla klientów detalicznych Idea Bank S.A.

– zapowiedział Leszek Skiba, p.o. prezesa zarządu Banku Pekao S.A,

Na co mogą liczyć klienci przejmowanego banku? W grę wchodzi konto osobiste wraz ze wszystkimi bankomatami w Polsce i na świecie na rok bez opłat, atrakcyjnie oprocentowane lokaty powitalne oraz specjalna oferta kredytowa dla mikrofirm.

Przejęcie Idea Banku bez wpływu na płynność Pekao

Szef Pekao wskazał, że struktura transakcji pozwala z jednej strony zabezpieczyć kapitały i płynność Banku Pekao S.A., nie wpływając na potencjał dywidendowy banku, a z drugiej, dzięki wykorzystaniu efektów skali pozwala wygenerować wartość dla akcjonariuszy w formie synergii.

Dla Pekao przejęcie Idei oznacza zwiększenie skali działalności i rozwój bazy klientów w segmentach mikrofirm i MŚP, strategicznych dla rozwoju banku bez wpływu na bilans banku.

Struktura przejęcia w ramach przymusowej restrukturyzacji pozwala zminimalizować wpływ przejęcia na profil płynnościowy i kapitałowy Banku Pekao SA

– zapewniła spółka w komunikacie.

Pekao bankiem dla biznesu

Transakcja zwiększy skalę działalności Pekao o ok. 14,4 mld zł wg stanu na 31 sierpnia 2020 r., umacniając bank na drugiej pozycji w Polsce pod względem aktywów, pozwoli też na przyspieszenie wzrostu udziału w segmentach mikrofirm i MŚP.

REKLAMA

Kluczowymi elementami spodziewanych efektów synergii będzie optymalizacja kosztu finansowania, a także wykorzystanie efektów skali w zakresie optymalizacji operacyjnej przejętej działalności Idea Bank S.A.

– zaznaczyło Pekao w komunikacie.

Przymusową restrukturyzację Idea banku przeprowadzono w oparciu o przepisy ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji z dnia 10 czerwca 2016 r. Ustawa implementuje Dyrektywę Unii Europejskiej (UE) BRR z 2014 r., którą wprowadzono w reakcji na kryzys finansowy z 2008 r., by zapobiec niewypłacalności banków oraz minimalizować negatywne skutki ich upadłości dla klientów, sektora i całej gospodarki.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA