REKLAMA

Polska nie wyrobiła, pomoże Bruksela. To doskonałe wieści dla polskich studentów

Fundusz CEE Student Housing, który działa na terenie Polski, Czech i Słowacji, a także krajach bałtyckich otrzyma wsparcie od Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego (EFI) na budowę akademików dla nawet 3 500 studentów. To pierwsze przedsięwzięcie wspierane przez EFI, które koncentruje się wyłącznie na infrastrukturze społecznej w Europie Środkowo-Wschodniej.

Polska nie wyrobiła, pomoże Bruksela. To doskonałe wieści dla polskich studentów
REKLAMA

Akademiki za złotówkę to jedna z najważniejszych obietnic Trzeciej Drogi, ale od wygranych wyborów nic w tej sprawie się nie zadziało. Jacek Bereźnicki niedawno przypomniał o sprawie, cytując między innymi Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Resort przekonuje, że opłat za akademiki nie może obniżyć nikt poza samymi uczelniami. Studenci muszą zadowolić się obietnicą wyremontowania i budowy nowych akademików. Teraz w sukurs polskim władzom, uczelniom i tysiącom studentów przyszedł Europejski Fundusz Inwestycyjny, który w sumie na budowę miejsc noclegowych dla studiujących w naszym regionie Europy 50 mln euro. Objęty gwarancjami Komisji Europejskiej fundusz będzie dysponował budżetem 112 mln euro.

REKLAMA

Powstaną nowe mieszkania dla 3500 studentów ze Środkowo-Wschodniej Europy

Fundusz CEE Student Housing sfinansuje budowę mieszkań dla nawet 3500 studentów w Polsce, Czechach i Estonii, a także na Słowacji, Litwie oraz Łotwie. Fundusz, zarządzany przez litewską firmę inwestycyjną 1 Asset Management, przewiduje budowę siedmiu lub ośmiu budynków w głównych miastach akademickich regionu w ciągu najbliższych pięciu lat.

CEE Student Housing finansował już domy studenckie dla łącznie ponad 1 500 mieszkańców w Krakowie, w litewskich miastach takich jak Wilno i Kowno oraz w stolicy Łotwy Rydze. Fundusz CEE Student Housing rozpoczął już realizację nowych inwestycji i budowę akademików dla 1800 studentów w Warszawie, Wrocławiu i Gdańsku. W latach 2025–2027 przewidziana jest budowa czterech budynków mieszkalnych dla uczących się w tych miastach.

To pierwszy raz, kiedy EFI angażuje się w fundusz, który koncentruje się wyłącznie na infrastrukturze społecznej w Europie Środkowo-Wschodniej. Cieszę się, że w ten sposób wspieramy studentów w Europie w ich ścieżce edukacyjnej i drodze ku lepszej przyszłości - mówi Dyrektor Naczelna EFI, Marjut Falkstedt.

I dodaje, że cieszy się również z tego, że mogą współpracować z 1 Asset Management i wspierać budowę nowoczesnych domów studenckich w regionie, który ma znaczące potrzeby w tym zakresie.

Więcej wiadomości na temat nieruchomości można przeczytać poniżej:

Polska na liście priorytetów inwestycji w akademiki

Partner funduszu Matas Mockeliūnas podaje, że obecnie priorytetem jest rozwój bazy mieszkaniowej w Polsce, gdzie liczba studentów sięga 1,2 mln i potrzeby w obszarze zakwaterowania są największe.

Obecnie naszym głównym obszarem zainteresowania jest Polska, a także kraje Europa Środkowo-Wschodniej w ogóle - tłumaczy Mockeliūnas.

Mockeliūnas jest szczęśliwy z tego faktu, że EFI dołączył do przedsięwzięcia i nie może doczekać się pozytywnych przekształceń regionalnej infrastruktury domów studenckich, żeby zaspokoić pilną potrzebę zaoferowania studentom i młodym profesjonalistom nowoczesnych mieszkań.

Większość publicznych akademików jest przestarzała i nie spełnia wymaganych standardów, przy czym popyt w regionie jest wysoki, a podaż wciąż jest niska - ocenia Mockeliūnas.

Firma 1 Asset Management przyjęła wsparcie EFI jako przejaw zaufania dla jej strategii.

Obecność inwestora instytucjonalnego takiego jak EFI dodaje wiarygodności naszej strategii inwestycji w projekty domów studenckich w obliczu rosnącego popytu, wysokich wskaźników obłożenia akademików i coraz wyższych czynszów. To znaczący krok naprzód – zauważa Alius Jakubėlis, dyrektor generalny 1 Asset Management.

Hanner, litewska firma deweloperska oraz strategiczny inwestor CEE Student Housing, ogłosiła na początku tego roku, że zainwestuje 25 mln euro w nowy akademik we Wrocławiu. W latach 2024–2028 Hanner planuje zainwestować 50 mln euro w projekty mieszkaniowe w Polsce. 

REKLAMA

Arvydas Avulis, prezes zarządu firmy Hanner, wyraził zadowolenie z wyników projektów realizowanych do tej pory w Polsce.

Przewidujemy, że popyt na domy studenckie będzie w przyszłości rosnąć wraz ze wzrostem liczby młodych ludzi w miastach - podsumowuje prezes zarządu firmy Hanner.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA