REKLAMA

Doradca podatkowy w todze, ale na śmieciówce. Przed nami ciekawe zmiany w prawie

Ministerstwo Finansów szykuje zmiany w ustawie o doradztwie podatkowym, które mają dostosować obowiązujące regulacje dotyczących doradztwa podatkowego do obecnych uwarunkowań prawnych i rynkowych. Resort planuje między innymi wprowadzenie obowiązku używania przez doradców podatkowych togi podczas rozpraw sądowych, a także chce umożliwić wykonywanie czynności doradztwa podatkowego na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Doradca podatkowy w todze, ale na śmieciówce. Przed nami ciekawe zmiany w prawie
REKLAMA

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym. Resort tłumaczy, że konieczna jest aktualizacja tych przepisów z uwagi na przemiany, jakie w okresie minionych kilkunastu lat dokonały się w systemie prawa oraz na rynku pracy – w poziomie automatyzacji i cyfryzacji szeregu procesów.

REKLAMA

Doradcy podatkowi

Potrzebę zmian w niektórych obszarach sygnalizował także samorząd zawodowy doradców podatkowych. Projekt ustawy o zmianie ustawy o doradztwie podatkowym jest odpowiedzią na wskazane wyżej potrzeby – wyjaśnia wiceminister finansów Jarosław Neneman.

Ministerstwo wyjaśnia, że jego celem zbliżenie zasad wykonywania zawodu doradcy podatkowego do zasad wykonywania innych funkcjonujących na tym samym rynku wolnych zawodów, których przedstawiciele uprawnieni są do wykonywania czynności doradztwa podatkowego. Wśród proponowanych zmian jest umożliwienie wykonywania czynności doradztwa podatkowego na podstawie umowy cywilnoprawnej, wprowadzenie obowiązku używania przez doradców podatkowych uczestniczących w rozprawach sądowych strojów urzędowych, czyli togi.

Więcej o podatkach przeczytasz w tych tekstach:

Planowane jest też wzmocnienie kompetencji samorządu doradców podatkowych. MF chce dać Krajowej Rady Doradców Podatkowych kompetencję publikowania prowadzonej przez ten organ listy doradców podatkowych. Obecnie takie uprawnienia ma tylko minister finansów. Resort chce też usprawnienia prowadzenia postępowań dyscyplinarnych poprzez dopisanie kar pieniężnych do katalogu kar dyscyplinarnych czy uregulowania kwestii przedawnienia wszczęcia postępowania dyscyplinarnego i karalności.

Wyższy poziom doradców

REKLAMA

Ministerstwo chce też głęboko zreformować system egzaminowania na doradcę podatkowego. Planowane jest uzupełnienie katalogu dziedzin objętych egzaminem na doradcę podatkowego w związku ze zmianami dotyczącymi zakresu spraw realizowanych przez doradców podatkowych czy powiązanie wysokości opłat za egzamin z wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę. Planowane jest też zwiększenie składu Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego i wzmocnienie jej kompetencji.

Przewiduje się, że nowe rozwiązania pozytywnie wpłyną na poziom merytorycznego przygotowania kandydatów na doradców podatkowych do egzaminu zawodowego, a w konsekwencji do wykonywania tego zawodu – pisze Jarosław Neneman.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA