REKLAMA

Koniec przywilejów. Nadciąga nowy podatek

Objęcie podatkiem dochodowym sprzedaży majątku przez fundacje rodzinne zakłada projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Finansów. Resort Andrzeja Domańskiego postanowił odebrać takim podmiotom zbyt daleko idące – jego zdaniem – preferencje podatkowe. Nic dziwnego, że fundacji rodzinnych jest już ponad tysiąc i wciąż powstają nowe jak grzyby po deszczu.

Koniec przywilejów. Nadciąga nowy podatek
REKLAMA

Jak już pisaliśmy w Bizblogu, w zeszłym tygodniu w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Oprócz porządkowania bałaganu w przepisach oraz nowości, które będą korzystne dla podatników, w projekcie są też zmiany uszczelniające system podatkowy.

REKLAMA

Uszczelnienie systemu podatkowego

To właśnie do tej ostatniej kategorii należy proponowane przez resort finansów objęcie podatkiem dochodowym sprzedaży majątku przez fundacje rodzinne. W rozmowie z PAP wiceminister finansów Jarosław Neneman mówi wprost, że chodzi o uszczelnienie systemu podatkowego. Wyjaśnia, że takich fundacji jest obecnie ponad tysiąc, a wciąż powstają kolejne, bo obecne regulacje dają tym podmiotom „daleko idące preferencje”.

Nie rozumiem, czemu osoby zamożne, będące beneficjentami fundacji rodzinnych, mają korzystać z preferencji podatkowych, które dalece wychodzą poza ducha ustawy o fundacjach rodzinnych – mówi PAP Neneman.

Więcej wiadomości na temat podatków

Wiceminister zwraca uwagę, że nawet pomysłodawcy fundacji rodzinnych przyznają, że przepisy podatkowe w tym zakresie poszły za daleko. Neneman wskazuje, że zakładanie fundacji rodzinnych jest często proponowane przez firmy doradztwa podatkowego jako sposób na uniknięcie płacenia podatków. Przedstawiciel resortu finansów dodaje, że nawet połowa fundacji mogła zostać założona wyłącznie w tym celu.

Agresywna optymalizacja podatkowa

Mamy także doniesienia z Krajowej Administracji Skarbowej, że niektóre fundacje są wykorzystywane do bardzo agresywnej optymalizacji podatkowej – mówi wiceminister.

REKLAMA

W jaki sposób fundacje rodzinne są wykorzystywane do optymalizacji podatkowej? Wiceminister wyjaśnia, że jedną z metod jest wnoszenie majątku do fundacji, a następnie szybka jego sprzedaż. W ten sposób można sprzedać na przykład nieruchomość bez podatku, a za uzyskane pieniądze kupić akcje spółki. Neneman tłumaczy, że z jednej strony unika się podatku, a z drugiej nabywa spółkę, z której dywidendy w ramach fundacji są nieopodatkowane.

Zmiana ma polegać na objęciu 19-proc. podatkiem sprzedaży majątku wniesionego do fundacji przez fundatora, beneficjenta lub podmioty powiązane, jeśli nastąpi to przed upływem określonego czasu. Wiceminister finansów zaznacza, że przepisy przedstawione w projekcie to na razie jedynie propozycje i wstęp do dyskusji z zainteresowanymi.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA