REKLAMA

Twój dom będzie jak lodówka. Rząd ma plan

Wprowadzenie klas charakterystyki energetycznej budynków w skali od A+ do G od 1 stycznia 2026 r. przewiduje projekt rozporządzenia Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Planowane zmiany wynikają z konieczności dostosowania naszych przepisów do prawa unijnego, a resort rozwoju wskazuje, że wprowadzenie klas energetycznych jak w przypadku sprzętu AGD będzie ułatwieniem dla właścicieli, kupujących oraz najemców budynków i lokali.

Twój dom będzie jak lodówka. Rząd ma plan
REKLAMA

Resort rozwoju poinformował w środę, że rozpoczyna konsultacje publiczne projektu rozporządzenia w sprawie zmiany metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynków oraz świadectw charakterystyki energetycznej. W wyniku konsultacji w rozporządzeniu zostaną wprowadzone ewentualne poprawki i zmiany, a rząd chce przyjąć ten projekt jeszcze w tym roku.

REKLAMA

Klasy energetyczne budynków

Nowością będzie wprowadzenie klas charakterystyki energetycznej w skali od A+ do G, jak jest to stosowane od lat w przypadku choćby sprzętu AGD. Resort rozwoju przekonuje, że pozwoli w przyszłości na objęcie programami wsparcia w szczególności budynków, w których znajdują się gospodarstwa domowe będące w trudnej sytuacji, a także budynków o najgorszej charakterystyce energetycznej oraz budynków położonych na obszarach wiejskich.

Co istotne, wprowadzenie klas charakterystyki energetycznej budynków ma nie wiązać się z żadnymi nowymi obowiązkami dla właścicieli, kupujących i najemców nieruchomości. Wprowadzenie tych przepisów ma na celu wdrożenie dyrektywy Parlamentu Europejskiego z kwietnia 2024 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

Więcej o dwutlenku węgla przeczytasz w tych tekstach:

Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapewnia, że zmiana metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej, a także nowe wzory świadectw charakterystyki energetycznej, zapewnią podniesienie jakości sporządzanych świadectw oraz zwiększą ich czytelność i przejrzystość.

Termin wejścia w życie

Wprowadzenie klas charakterystyki energetycznej będzie uzupełniającą, bardzo czytelną informacją dla właścicieli, kupujących i najemców w zakresie standardów energetycznych budynków lub lokali – przekonuje wiceminister rozwoju i technologii Ignacy Niemczycki.

REKLAMA

Wiceszef resortu rozwoju tłumaczy, że dzięki etykiecie energetycznej właściciele, kupujący i najemcy będą mogli szybko ustalić, czy jest jeszcze przestrzeń na ewentualną poprawę standardu energetycznego budynku lub lokalu.

Konsultacje publiczne potrwają do 16 sierpnia, a planowany przez rząd termin przyjęcia projektu to ostatni kwartał 2024 r. Planowane wejście w życie przepisów to 1 stycznia 2026 r.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA