REKLAMA

Weź 4 dni urlopu, będziesz miał 12 dni wolnego. Takie długie weekendy przed nami

Skończyły się wakacje, dzieci poszły do szkół, ale to wcale nie znaczy, że trzeba już myśleć tylko o pracy. Warto jeszcze w tym roku zaplanować przyszłoroczne wyjazdy i jak najlepiej wykorzystać długie weekendy. Zobaczcie, jak wygląda kalendarz dni ustawowo wolnych od pracy w 2025 r.

Weź 4 dni urlopu, będziesz miał 12 dni wolnego. Takie długie weekendy przed nami
REKLAMA

Bierzesz tylko sześć dni wolnego, ale wyjeżdżasz na urlop aż na dwanaście dni? Takie rzeczy będą możliwe w przyszłym roku dzięki korzystnemu rozkładowi dni wolnych od pracy. Na początek warto przypomnieć, które dni są ustawowo wolne od pracy:

REKLAMA
  • 1 stycznia – Nowy Rok (środa),
  • 6 stycznia – Objawienie Pańskie (poniedziałek),
  • 20 kwietnia – pierwszy dzień Wielkanocy (niedziela),
  • 21 kwietnia – drugi dzień Wielkanocy (poniedziałek),
  • 1 maja – Święto Pracy (czwartek),
  • 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja (sobota),
  • 8 czerwca – Zielone Świątki (niedziela),
  • 19 czerwca – Boże Ciało (czwartek),
  • 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (piątek),
  • 1 listopada – Wszystkich Świętych (sobota),
  • 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości (wtorek),
  • 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia (czwartek),
  • 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia (piątek);

Długi weekend w 2025 r.

Jak widać, układ dni świątecznych umożliwia długi wyjazd przy stosunkowo małej liczbie dni urlopu już na początku stycznia. Nowy Rok jest w środę, a Święto Trzech Króli w poniedziałek. Plan minimum to wzięcie tylko dwóch dni urlopu, czyli 2 i 3 stycznia, a efektem będzie aż sześć dni wolnych od pracy z rzędu. Możemy jednak wybrać opcję max i wziąć dodatkowe cztery dni urlopu od wtorku 7 stycznia do piątku 10 stycznia, a dzięki temu zabiegowi będziemy mieć aż 12 dni wolnego z rzędu.

W tym okresie warto jednak spojrzeć na końcówkę bieżącego roku, ponieważ ostatni weekend wypada 28 i 29 grudnia. To otwiera różne możliwości, jeśli chodzi o wydłużenie urlopu w okresie świąteczno-noworocznym. Plan minimum to wzięcie wolnego 27 grudnia, ale możemy też wziąć urlop także 30 i 31 stycznia i wtedy urlop może trwać nawet 12 dni – do 6 stycznia.

Więcej na temat urlopów przeczytacie w tych tekstach:

Kolejna okazja na kreatywne podejście do dni wolnych od pracy będzie w maju. Na pierwszy rzut oka sytuacja nie wygląda korzystnie, bo 3 maja wypada w sobotę, ale warto przypomnieć sobie, że w takiej sytuacji Kodeks pracy nakazuje pracodawcy dać pracownikowi dzień wolny w innym terminie. Naturalny byłby wybór 2 maja, dzięki czemu weekend majowy mógłby trwać od czwartku 1 maja do niedzieli 4 maja. Jeśli jednak weźmiemy trzy dni urlopu od 28 do 30 kwietnia, to zyskamy aż 9 dni wolnych od pracy.

Boże Ciało zawsze wypada w czwartek, a w przyszłym roku będzie to 19 czerwca. Tradycyjnie warto wtedy wziąć wolne w piątek 20 czerwca i cieszyć się czterodniowym urlopem.

Dłuższy urlop

REKLAMA

Kolejna dobra okazja do skonstruowania długiego weekendu będzie dopiero w listopadzie, ponieważ 1 listopada wypada w sobotę, czyli pracodawca będzie musiał oddać nam wolne w dzień powszedni. Najlepiej wskazać poniedziałek 10 listopada, ponieważ we wtorek jest Święto Niepodległości, więc wystarczy wziąć trzy dni wolnego od środy do piątku, by niewielkim kosztem dni urlopowych połączyć dwa weekendy.

Korzystnie pod względem urlopowym wypada przyszłoroczne Boże Narodzenie – Wigilia jest w środę, a dni świąteczne są w czwartek i piątek. Jeśli ktoś woli spędzać święta wyjazdowo, najlepiej wziąć wolne od poniedziałku i wtedy zyskujemy aż 9 dni wolnych od pracy. Podobnie jak w bieżącym roku, także końcówka roku daje ciekawe możliwości połączenia ostatniego weekendu roku z Nowym Rokiem, a może nawet Świętem Trzech Króli.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA