REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

I czym Polacy będą teraz ogrzewać domy? Przed nami wielkie zmiany

Obecnie nikt nie jest w stanie stwierdzić, czy nowy cel Komisji Europejskiej mówiący o redukcji o 90 proc. emisji gazów cieplarnianych do 2040 r. będzie do osiągnięcia. Jednak eksperci twierdzą, że to posunięcie umożliwi rozwój polskich firm i ich udział w dostarczaniu technologii i innowacji dla transformacji energetycznej. Czy skorzystamy z tej szansy? Na to i inne pytania odpowiada dr Kamil Kwiatkowski, Dyrektor ds. Projektów Badawczych, Euros Energy.

14.02.2024
19:32
I czym Polacy będą teraz ogrzewać domy? Przed nami wielkie zmiany
REKLAMA

Wysoko postawiona poprzeczka przez Komisje Europejską jest idealną okazją, aby szeroko i strategicznie pomyśleć o transformacji energetycznej. Jest to również szansa, aby porozmawiać o potrzebie stworzenia długoterminowej strategii wsparcia m.in. dla naszego kraju i obywateli.

REKLAMA

Zmiany klimatyczne są konieczne, ale wymagają strategii

Z przeprowadzonej przez Komisję oceny skutków wynika, że nawet przy ostrożnych szacunkach postępujące globalne ocieplenie mogłoby obniżyć PKB UE o około 7 proc. do końca stulecia. W związku z ociepleniem przewiduje się, że wzrosną pożary, powodzie, susze i fale upałów – trzeba więc działać.

Analizy pokazują, że nowy cel klimatyczny Komisji, jakim jest redukcja emisji gazów cieplarnianych netto o 90 proc. do 2040 r., ma również pomóc europejskiemu przemysłowi, inwestorom, obywatelom i rządom w podjęciu jeszcze w tej dekadzie decyzji, które pozwolą na osiągnięcie celu neutralności klimatycznej do 2050 r.

Założony cel może być jednak ciężki do osiągnięcia dla wielu krajów, w tym również dla Polski. Nie oznacza to wcale przegranej. Otworzy to na nowo dyskusję o transformacji energetycznej, ale tym razem musimy o niej pomyśleć jeszcze szerzej. To jest ogromny potencjał do wykorzystania m.in. dla przedsiębiorców, którzy nie tylko w znaczący sposób mogą przyłożyć się do realizacji zakładanych poziomów redukcji CO2, ale z powodzeniem mogą wziąć udział w wyścigu na innowacje technologiczne, produkcję technologii OZE czy realizację ambitnych przedsięwzięć zeroemisyjnych – mówi dr Kamil Kwiatkowski, Dyrektor ds. Projektów Badawczych, Euros Energy.

I dodaje, że do tego potrzeba przemyślanej i długoterminowej strategii stabilnego wsparcia. Wiele inwestycji w dziedzinie transformacji jest wymagających, ale jednocześnie stanowią ogromną szansę dla naszego kraju. Działania te nie odbędą się więc bez wsparcia polskiego przemysłu przez rząd.

Więcej wiadomości o OZE można przeczytać poniżej:

Długotrwałe wsparcie stymuluje innowacje i nowe miejsca pracy

Eksperci informują, że w Polsce dostępne są liczne programy dla przedsiębiorców i podmiotów biznesowych, którzy planują zrealizować inwestycje w OZE, na potrzeby prowadzonej działalności. Należą do nich m.in. Energia Plus, Kredyt Ekologiczny BGK czy Premia Termomodernizacyjna.

Takie wsparcie, jeżeli jest stabilne i długoterminowe, nie tylko przyczynia się do ochrony naszej planety poprzez redukcję emisji szkodliwych gazów, ale również stymuluje innowacje technologiczne, tworzy nowe miejsca pracy, wspiera gospodarkę, a także może poprawić konkurencyjność polskich firm na arenie międzynarodowej.

Obecnie wiele jednostek naukowych oraz firm poszukuje nowych rozwiązań, które pozwolą na osiągnięcie celów związanych z redukcją emisji. Takie działania również są wspierane dofinansowaniami. Jednym z nich jest Ciepłownia Przyszłości, która w pełni oparta jest na odnawialnych źródłach energii (OZE) i ma zerową emisję gazów cieplarnianych – tłumaczy dr Kamil Kwiatkowski.

REKLAMA

Podkreśla też, że w kontekście walki ze zmianami klimatycznymi, a także z dążeniem do realizacji unijnych celów takie rozwiązania są niezwykle ważne i ich wsparcie powinno być zintensyfikowane.

Założony cel Komisji zostanie teraz omówiony z Parlamentem Europejskim i państwami członkowskimi. Na tej podstawie następna Komisja przedstawi wnioski legislacyjne. Wyznaczenie celu klimatycznego na 2040 r. przyniesie nie tylko wyraźne korzyści gospodarcze wynikające z niższego ryzyka ekstremalnych zdarzeń pogodowych i związanych z nimi strat, ale również szereg dodatkowych korzyści, w tym poprawę jakości powietrza i związane z tym korzyści dla zdrowia.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA