REKLAMA
  1. bizblog
  2. Emerytury

OZE w Polsce dają radę przez okrągły rok. Właśnie padł rekord

Pod koniec listopada w Polsce wiatraki w ciągu jednego dnia wyprodukowały aż 183 GWh energii elektrycznej – wynika z danych PSEW. Do tego w październiku wiatr przy wsparciu słońca odpowiadał za ponad połowę weekendowego zapotrzebowania kraju na energię. – Polska posiada duży potencjał do rozwoju tego obszaru oraz korzystania w większej skali z odnawialnych źródeł energii. Niestety ambicje pod kątem projektowanych mocy nie rosną w takim tempie, aby móc sobie z tym poradzić – zauważają eksperci.

12.12.2023
18:33
OZE-paliwa-kopalne-cena-energii
REKLAMA

Ceny energii dają nam popalić już prawie dwa lata. W 2022 roku za import paliw zapłaciliśmy 193 mld zł. Dodatkowo z budżetu państwa do zużycia dopłaciliśmy blisko 70 mld zł – wynika z informacji podanych przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. Komentując dane, Kamil Kwiatkowski, dyrektor ds. projektów badawczych w Euros Energy, uważa, że dopłaty do cen energii jak najszybciej trzeba zastąpić długofalowymi inwestycjami.

REKLAMA

Inaczej nasz kraj czekać może narastający kryzys energetyczny – ostrzega.

Najtańsza energia? Z wiatraków na lądzie

Z raportu Energetyka wiatrowa w Polsce wynika, że wiatraki na lądzie są obecnie najtańszym źródłem energii: każdy dodatkowy gigawat mocy zainstalowanej w farmach wiatrowych oznacza rzeczywiste oszczędności rzędu 30 zł w odniesieniu do średniego kosztu wytworzenia 1 MWh w kraju.

Odnawialne źródła energii radzą sobie nawet w jesienno-zimowym okresie, bijąc historyczne rekordy. Energia z wiatru jest nam dziś potrzebna. Dzięki niej możemy obniżyć rachunki za prąd i zwiększyć naszą suwerenność. To właśnie na wiatr i słońce – będące w pełni bezemisyjnymi źródłami pozyskiwania energii – powinniśmy postawić w walce z nadmierną emisją CO2 i wysokimi cenami energii elektrycznej w Polsce – postuluje Kamil Kwiatkowski.

Więcej wiadomości o energetyce wiatrowej w Bizblog.pl

Ekspert wskazuje, że w ubiegłym roku ponad 21 proc. całkowitej produkcji energii elektrycznej zapewniły odnawialne źródła energii, a najlepszy wynik uzyskała energetyka wiatrowa z udziałem 10,8 proc. Z danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych wynika, że w 2022 r. produkcja energii elektrycznej z samej energetyki wiatrowej wyniosła niemal 19 TWh, co oznacza 15 proc. wzrostu w stosunku do 2021 r.

To wszystko udało się uzyskać jedynie w 2022 roku. Mijający rok jest pod tym względem jeszcze bardziej wyjątkowy. To właśnie w 2023 roku wielokrotnie odnotowywaliśmy rekordowe wyniki odnawialnych źródeł energii – zauważa Euros Energy w swoim opracowaniu.

Magazyny energii receptą na zmienność OZE

Wielkość produkcji energii odnawialnej dla farm fotowoltaicznych i turbin wiatrowych zależy od pory dnia, pogody oraz regionu. kraju. To powoduje dużą, dającą się prognozować zmienność w produkcji energii, ale receptą są magazyny energii.

Przechowują energię powstałą w czasie szczytowej produkcji (np. w słoneczny, wietrzny dzień) i uwalniają ją, gdy produkcja zmaleje (np. nocą lub w bezwietrzne dni), a także w przypadku przerwy w dostawie prądu – tłumaczy Euros Energy.

REKLAMA

Magazyny energii umożliwiają zbilansowanie popytu i podaży energii, co jest kluczowe dla utrzymania stabilnej sieci.

Nie możemy też zapomnieć o magazynach ciepła i chłodu. Mogą być one ładowane z wykorzystaniem energii elektrycznej w czasie dużej nadprodukcji OZE i rozładowane w momencie braku produkcji OZE. W ten sposób zwiększają elastyczność i stabilność sieci elektroenergetycznej – wyjaśnia Euros Energy.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA