Czy to koniec wzrostów cen mieszkań? Najnowsze dane z polskich miast
Ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl. wynika, że na rynku nieruchomości kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji średniej ceny metra kwadratowego. W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań oferowanych przez deweloperów jest już tylko o nieco ponad 1 proc. wyższa niż przed rokiem. Zobaczcie, jak na tle stolicy wypadają pozostałe metropolie.

Podwyżkami w Krakowie i w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii nie warto się zbytnio przejmować. W skali miesiąca średnia cena metra kwadratowego może wzrosnąć lub spaść w zależności od tego, czy w sprzedaży pojawi się pula drogich, czy stosunkowo tanich jak na dany rynek lokali – mówi Marek Wielgo, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.
Średnie ceny mieszkań w ofercie deweloperów w marcu i kwietniu
Marek Wielgo przypomina, że w tym roku z taką sytuacją mieli wcześniej do czynienia w Warszawie, Trójmieście, Wrocławiu i Poznaniu. We wszystkich tych metropoliach stabilizacja wracała na rynek.
W praktyce według eksperta już od blisko roku trwa ona w Warszawie (ok. 17,8 tys. zł/mkw.), od maja ubiegłego roku w Poznaniu (ok. 13,4 tys. zł/mkw.), od czerwca w Krakowie (ok. 16,6 tys. zł/mkw.), od sierpnia w Łodzi (11,5 tys. zł/mkw.), a od października we Wrocławiu (ok. 14,8 tys. zł/mkw.). Wzloty, spadki i okresy stabilizacji średniej ceny metra kwadratowego przeplatają się w Trójmieście (ok. 16,4 tys. zł/mkw.) i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (ok. 11,2 tys. zł/mkw.).

Więcej wiadomości na temat nieruchomości można przeczytać poniżej:
Oferta deweloperów w ostatnich 12 miesiącach
Należy zwrócić uwagę, że porównując średnie ceny metra kwadratowego nowych mieszkań z kwietnia tego roku i analogicznego okresu roku ubiegłego, to we wszystkich metropoliach podwyżki są już jednocyfrowe. W Warszawie wynosi tylko nieco ponad 1 proc. i gdyby stabilizacja utrzymała się w kolejnych miesiącach, to prawdopodobnie w lipcu zobaczymy wartość 0 proc. – twierdzi Marek Wielgo.

Tymczasem we Wrocławiu i Trójmieście zmiana średniej ceny metra kwadratowego w okresie 12 miesięcy wynosiła w kwietniu 9 proc., w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – 5 proc., w Łodzi – 4 proc., w Krakowie – 3 proc., a w Poznaniu – 2 proc.