REKLAMA

Czy rowerek twojego dziecka jest bezpieczny? Spójrz na wyniki kontroli

Pod lupą Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i Inspekcji Handlowej znalazły się rowerki i hulajnogi dla najmłodszych. Łącznie skontrolowano 46 dziecięcych pojazdów. Wnioski? Połowa produktów miała braki w oznakowaniu – w tym nie było prawidłowej instrukcji, czy ważnych ostrzeżeń, ale co gorsza – wykryto też modele z wadami konstrukcyjnymi.

Czy rowerek twojego dziecka jest bezpieczny? Mamy wyniki kontroli
REKLAMA

Rowerki biegowe i trójkołowe i hulajnogi cieszą się coraz większą popularnością wśród najmłodszych - ale czy są bezpieczne? Inspektoraty Izby Handlowe w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Katowicach, Kielcach, Krakowie i Lublinie w okresie od stycznia do kwietnia 2024 r. sprawdziły oznakowanie 35 modeli rowerów trójkołowych (6 modeli) i hulajnóg dziecięcych (29 modeli). Co równie ważne - wszystkie produkty były weryfikowane w laboratorium UOKiK w Lublinie – eksperci zbadali czy konstrukcja jest bezpieczna.

REKLAMA

Zakwestionowano 25 na 35 rowerków trójkołowych i hulajnóg

Jakie jednoślady trafiły pod lupę? Te pochodzące od sprzedawców hurtowych oraz sklepów detalicznych i wielkopowierzchniowych. Skontrolowane rowerki trójkołowe i hulajnogi dziecięce pochodziły: głównie z Chin (32) i po jednym z Wielkiej Brytanii, Francji i Polski.

Wyniki? W 17 na 35 modeli stwierdzono nieprawidłowości dotyczące oznakowania, w tym najczęściej chodziło o brak danych lub niepełne dane producenta (9 modeli). Dlaczego to takie ważne? Bo brak tych informacji utrudnia działania organom kontroli, a konsumentom – dochodzenie ich praw. Ponadto inspektorzy wytknęli brak ostrzeżeń (6 modeli) i niekompletną instrukcję użytkowania (4). To również ma wielkie znaczenie, bo niewłaściwe użycie sprzętu może stwarzać dla dzieci zagrożenie.

Więcej wiadomości o rowerach

Ale niepokoić mogą też wyniki badań laboratoryjnych - na 35 modeli rowerków trójkołowych i hulajnóg dziecięcych zakwestionowano 15 z nich. Wśród nieprawidłowości: niewłaściwe odstępy między tylnym kołem a ramą, które mogą doprowadzić do zmiażdżenia palców czy innych części ciała, jeżeli te zostaną w nich uwięzione (2 przypadki), brak znaku minimalnego wsunięcia trzonu kierownicy, co niesie ryzyko niewłaściwej regulacji kierownicy (2 przypadki). Najczęściej wytykano natomiast zaniżoną średnicę przednich kół (co przy zetknięciu z przeszkodą może spowodować nagłe zatrzymanie pojazdu, a w konsekwencji upadek użytkownika) i niewystarczającą wytrzymałość kierownicy (uszkodzenie kierownicy może skutkować upadkiem dziecka podczas jazdy). W przypadku niektórych wyrobów stwierdzono więcej niż jedną nieprawidłowość.

Łącznie podczas kontroli zakwestionowano 25 na 35 zbadanych rowerków i hulajnóg.  Inspekcja Handlowa skierowała do prezesa UOKiK 9 wniosków o wszczęcie postępowań administracyjnych. Ich efektem może być nałożenie kar.

Jednoślady bez konstrukcyjnych wad

REKLAMA

Podczas kontroli UOKiK-u lepiej wypadły rowerki dziecięce - te o maksymalnej wysokości siodełka od 43,5 cm do 63,5 cm. Wśród 11 badanych jednośladów pochodzących ze sklepów detalicznych i jednego wielkopowierzchniowego inspektorzy sprawdzili m.in. czy: nie mają pęknięć, ostrych krawędzi i nieodpowiednich wystających elementów i czy hamulce działają sprawnie. I choć w zakresie oznakowania i instrukcji użytkowania zakwestionowano 6 z 11 rowerów (takich jak brak danych producenta), to żaden z nich nie miał konstrukcyjnych wad.

Jak więc wybrać zabawkę lub sprzęt dla malucha? Przede wszystkim upewnij się, że jest oznakowany znakiem CE. To deklaracja producenta, że wyrób spełnia odpowiednie wymagania unijne. Powinien on być umieszczony w sposób widoczny, czytelny i trwały na zabawce, opakowaniu lub przytwierdzonej etykiecie. Można wtedy domniemywać, że zabawka będzie bezpieczna dla małych użytkowników. Sprawdź też, czy zabawka posiada oznaczenie podmiotu odpowiedzialnego (producenta/importera), co ułatwi dochodzenie swoich praw.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA