REKLAMA
  1. bizblog
  2. Transport

Polska rowerowa. Wprowadźmy dopłaty do zakupu elektryków

Kryzys gospodarczy i inflacja dała Polakom w ostatnich latach nieźle w kość. Dlatego wielu z nich, aby trochę zaoszczędzić, wybierają ekonomiczne środki transportu. Z najnowszego sondażu Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego wynika, że co trzeci badany dojeżdża do pracy, szkoły czy na zakupy rowerem. Te wskaźniki mogłyby jeszcze wzrosnąć, gdyby były dofinansowania coraz popularniejszych elektryków.

20.06.2024
15:15
Polska rowerowa. Wprowadźmy dopłaty do zakupu elektryków
REKLAMA

Obecna sytuacja na rynku wpływa na codzienne decyzje transportowe. Co drugi badany w nowym sondażu wybiera rower ze względu na wysokie ceny paliw czy radykalnie wyższe koszty życia w porównaniu do ostatnich lat. Na decyzje transportowe i wzrost świadomości użytkowników wpływają także trendy europejskie.

REKLAMA

Aż 84 proc. badanych Polaków zamierza tego lata jeździć na rowerze, a 81 proc. respondentów przyznaje, że rower to idealny sposób rekreacji. Polskie Stowarzyszenie Rowerowe cyklicznie przeprowadza badania polskiego rynku rowerowego. W nowym sondażu ponownie sprawdzono stosunek Polaków do elektromobilności, a także zapytano o preferencje transportowe tuż przed wakacjami.

Rower to wiele korzyści, nie tylko tych zdrowotnych

Wnioski płynące z badania potwierdzają, że rower pełni wiele ról. 30 proc. respondentów wskazało, że wybiera rower, aby zrobić codzienne zakupy, a ponad 34 proc. na dwóch kółkach dojeżdża do pracy, szkoły lub na uczelnię. Jednak niekwestionowana większość korzysta z roweru w ramach rekreacji. 81 proc. ankietowanych przyznaje, że wybór roweru jako środka transportu jest oczywisty podczas weekendowych wypraw czy treningów.

Nic zatem dziwnego, że w trudnych czasach Polacy, zamiast rezygnować z aktywności podczas wakacji czy czasu wolnego, wybierają jej ekonomiczną formę i stawiają na rowery. Znacząca większość, bo aż 84 proc. w najbliższych miesiącach stanie się rowerzystami. Szczególnie że ta decyzja wiąże się z dodatkowymi korzyściami – zdrowotnymi, kondycyjnymi czy ekologicznymi.

Wyniki naszego sondażu pokazują jednoznacznie, że rower stanowi dla Polaków ważny środek transportu. Tradycyjny czy elektryczny stał się ostatnio odpowiedzią Polaków na sytuację ekonomiczną i rosnące koszty życia. Wielozadaniowy rower to kompan codziennych podróży, ale i rekreacyjnych wyjazdów – mówi Mateusz Pytko, prezes Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego.

I dodaje, że ten trend się umacnia, co pozytywnie wpływa nie tylko na portfele rowerzystów, lecz także ich zdrowie, kondycję czy samopoczucie. Ponadto kształtuje dobre nawyki i prowadzi w przyszłość zrównoważonego transportu.

Elektryki obniżają wydatki na transport i mobilność

W ślad za krajami Europy Zachodniej coraz większą popularnością w Polsce cieszą się rowery elektryczne. Elektryk tak samo, jak rower tradycyjny nie zwalnia z wysiłku fizycznego, tylko pomaga, ponieważ energia z silnika wspiera rowerzystę tylko wtedy, gdy ten kręci pedałami. Jednocześnie rowery elektryczne stanowią zieloną alternatywę dla samochodów. Nie są tak drogie w utrzymaniu, nie stoją w korkach i nie generują zanieczyszczenia powietrza.

Wyniki najnowszego badania Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego pokazują, że u 54 proc. ankietowanych rower elektryczny przyczyni się do obniżenia wydatków gospodarstwa domowego na transport i mobilność. Niemal tyle samo respondentów (53 proc.) sądzi, że posiadanie e-bike’a przyczyni się, do zmniejszenia częstotliwości podroży samochodem. Zaś 55 proc. badanych dostrzega pozytywny wpływ użytkowania e-rowerów na samopoczucie i kondycję.

Elektromobilność jest obecnie jednym z najważniejszych kierunków rozwoju transportu i gospodarki, także w Polsce. Podpisana w tym roku Europejska Deklaracja Rowerowa pokazała, że rowery i e-rowery jeszcze nigdy nie były tak mocno doceniane jako środki transportu – komentuje Mateusz Pytko.

Pytko twierdzi, że obserwacje światowego i europejskiego rynku udowadniają, że przyszłość ruchu rowerowego należy do e-bike’ów. Polski rynek rowerowy podąża za trendami obecnymi w krajach Unii Europejskiej. A polscy producenci już odpowiadają na to zapotrzebowanie.

Niższa cena lub dofinansowanie skłoniłaby do zakupu rowerów elektrycznych

Sytuacja ekonomiczna, a także rosnąca świadomość możliwości i korzyści wpływają na podejście Polaków do elektromobilności. Badania PSR świadczą o tym, że rowery elektryczne powinny być objęte programem dopłat.

Obecnie 37 proc. ankietowanych rozważa w przyszłości zakup e-bike’a dla siebie lub członka rodziny/osoby bliskiej. Natomiast aż 66 proc. ankietowanych deklaruje, że niższa cena e-bike’ów, dzięki dofinansowaniu, skłoniłaby ich do zakupu.

To niezwykle istotna kwestia, ponieważ wyniki pokazują również, że wciąż zbyt mało Polaków miało okazję przekonać się o zaletach i możliwościach rowerów elektrycznych. 27 proc. respondentów korzystało w ciągu ostatnich 12 mies. z e-bike’a. Gdyby dostęp do e-rowerów wzrósł, to zdecydowanie przełożyłoby się na liczbę e-rowerzystów i zrównoważony rozwój naszych miast - podaje Polskie Stowarzyszenie Rowerowe.

Więcej na temat rowerów można przeczytac poniżej:

Rower na wakacje alternatywą dla pozostałych środków transportu

Polskie Stowarzyszenie Rowerowe uważa, że rowery stają się coraz bardziej popularnym środkiem transportu podczas wakacji, bo gwarantuje niezależność i pozwala zrezygnować z kosztownych wizyt na stacjach paliw czy uniknąć wysokich opłat parkingowych.

Wskazuje też, że użytkownicy doceniają uniwersalny charakter rowerów. Począwszy od miejskich przejażdżek, poprzez rowerowe wypady do lasu czy dłuższe wyprawy bikepackingowe, a na ultramaratonach kolarskich kończąc. Szeroka oferta rowerów sprawia, że użytkownicy mogą znaleźć modele idealnie odpowiadające ich różnym potrzebom.

Rowery miejskie sprawdzą się podczas odkrywania atrakcji turystycznych, zabytków czy przemierzania miasta szlakiem ulubionych skwerów i kawiarni. MTB będą idealnym wyborem na ambitne górskie treningi. Na nieco mniej wymagających szlakach z powodzeniem dadzą radę i zapewnią dużo frajdy z jazdy rowery crossowe lub trekkingowe - informuje Polskie Stowarzyszenie Rowerowe.

REKLAMA

W ostatnich latach serca rowerzystów podbijają gravele. To rowery, które łączą w sobie uniwersalny charakter, wygodę i zamiłowanie do prędkości. Dzięki swojej uniwersalności i funkcjonalności rowery, bez względu na rodzaj, stają się nieodłącznym elementem aktywnie spędzanego czasu wolnego.

Badanie zlecone przez Polskie Stowarzyszenie Rowerowe wykonała pracownia SW Research. Wywiady online zrealizowano na reprezentatywnej grupie Polaków w czerwcu 2024 r., a w badaniu wzięły udział osoby w wieku 25-55 lat, mieszkańcy miast o zróżnicowanej wielkości.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA