REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podróże /
  3. Poradniki
  4. Prawo - poradniki

Wyjazd dziecka na wakacje z dziadkiem lub ciocią. Te dokumenty to konieczność

Wakacje z dziadkami to duża dawka rozrywki dla dzieci i odpoczynku dla rodziców. Trzeba jednak pamiętać o dopełnieniu pewnych formalności, dzięki którym podróż będzie w pełni bezpieczna. Na jakie kwestie rodzice powinni zwrócić uwagę, wysyłając dzieci na wakacje z dziadkami albo innymi opiekunami?

15.06.2024
22:12
Wyjazd dziecka na wakacje z dziadkiem lub ciocią. Te dokumenty to konieczność
REKLAMA

Podróż z dziadkami po kraju – wymagane dokumenty

REKLAMA

Podróże po kraju z dziadkami albo opiekunami nie wymagają szczególnego przygotowania pod kątem formalności. Rodzice powinni wyrazić pisemną zgodę na wyjazd, pod którą oboje złożą podpisy. Będzie potrzebna na przykład w razie przyjęcia dziecka do szpitala albo podjęcia decyzji w zakresie leczenia ambulatoryjnego. Warto dodatkowo wyposażyć dziecko w książeczkę zdrowia, w której znajdzie się również karta szczepień. Jeśli pociecha przyjmuje na stałe leki, w książeczkę wepnijmy adnotację o ich rodzaju i dawkowaniu.

Podróż z dzieckiem za granicę – jakich formalności trzeba dopełnić?

Aby dziecko mogło bezpiecznie podróżować z dziadkami za granicę, trzeba będzie dopełnić większej liczby formalności. W tym przypadku rodzice również muszą wyrazić zgodę na wycieczkę, ale wymagana będzie forma aktu notarialnego. Należy więc sporządzić upoważnienie, które zostanie potwierdzone przez notariusza oraz przetłumaczone na język angielski. Koszty nie są duże – wizyta u notariusza to około 25 zł, a za tłumaczenie (przez tłumacza przysięgłego) trzeba zapłacić około 50 zł.

Jeśli w przypadku kontroli dziadkowie nie będą posiadać zgody, próba wylotu z dzieckiem może zostać uznana za porwanie. Ponadto bez odpowiedniej dokumentacji opiekunowie nie będą mogli podejmować decyzji w zakresie leczenia wnuków.

Niektóre linie lotnicze wdrażają też własne standardy podróżowania dzieci z opiekunami. W takim przypadku należy pobrać formularz udostępniony na ich stronie internetowej, a następnie wypełnić go i przekazać do ewentualnego okazania.

Więcej informacji dla turystów przeczytasz na Bizblog.pl:

Jakie dokumenty powinno mieć przy sobie dziecko w trakcie podróży?

Rodzice, zajęci dopełnianiem formalności związanych z podróżą, często zapominają o podstawnych dokumentach, w jakie należy wyposażyć dziecko. Opiekunom trzeba przekazać:

  • dowód tożsamości – paszport albo dowód osobisty, przy czym podróżowanie poza kraje należące do Unii Europejskiej wymaga posiadania paszportu,
  • książeczkę zdrowia – będzie potrzebna na wypadek leczenia lub hospitalizacji,
  • kartę EKUZ – uprawnia do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej na zasadach przewidzianych w danym kraju,
  • polisę ubezpieczeniową – jeśli została zakupiona.

Brak powyższych dokumentów może narazić na wiele niepotrzebnych problemów, a nawet uniemożliwić wylot z kraju.

Wakacje z opiekunami – kiedy należy spodziewać się kontroli?

Żadne przepisy nie zabraniają dziadkom, wujkom ani innym opiekunom podróżować z dzieckiem. Niemniej jednak trzeba dopełnić pewnych formalności, aby wycieczka przebiegła pomyślnie. Warto też wiedzieć, w jakich miejscach opiekunowie mogą zostać skontrolowani. Najczęściej przedstawienia dokumentów wymagają linie lotnicze, zwłaszcza w krajach, w których dochodziło do porwań dzieci. Wzmożone kontrole mogą obowiązywać na przykład w Hiszpanii.

Dokumenty będą również potrzebne, jeśli dziecko trafi do szpitala. Opiekun nie będzie mógł bez nich wyrazić zgody na leczenie ani przeprowadzenie zabiegów chyba, że konieczne będzie ratowanie życia małego pacjenta.

REKLAMA

W razie wątpliwości o zgodę na podróż może poprosić również obsługa hotelu. Nie należy jednak przejmować się kontrolami – jeśli opiekunowie są w posiadaniu odpowiedniej dokumentacji, procedura potrwa zaledwie kilka minut.

Należy pamiętać, że posiadanie zgody na podróż jest konieczne zarówno w przypadku maluchów, jak i nastolatków. Rodzice starszych dzieci często o tym zapominają, tymczasem, dopóki nie ukończą 18. roku życia, nie mogą samodzielnie podejmować decyzji na przykład w zakresie leczenia. Uprawnieni do tego nie będą również opiekunowie w podróży.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA