REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podróże

Ceny biletów już nie rosną, a nawet spadają. Świetne wieści dla turystów

Pocovidowe gwałtowne ożywienie na rynku lotniczym chyba właśnie się kończy i linie lotnicze muszą zrewidować swoje plany na kolejne miesiące. Dane z czterech pierwszych miesięcy tego roku pokazują, że ceny biletów, które wcześniej rosły wraz z rosnącym popytem podróżnych, ustabilizowały się, a nawet zaczęły spadać na niektórych rynkach. Nawet szef Ryanaira stwierdził, że ceny biletów rosną wolniej, niż oczekiwano, co nawet podkopało kurs akcji tej linii lotniczej na giełdzie.

28.05.2024
16:31
Ceny biletów już nie rosną, a nawet spadają. Świetne wieści dla turystów
REKLAMA

Jak podaje Reuters, menedżerowie, inwestorzy i analitycy branży lotniczej oceniają, że trwający od zniesienia obostrzeń covidowych boom w przemyśle lotniczym oparty na trendzie „podróżowania za wszelką cenę” właśnie wygasa, a podróżni są obecnie bardziej wyczuleni na ceny biletów ze względu na wzrost kosztów życia w ostatnim czasie.

REKLAMA

Ceny nie rosną tak, jakby chciały linie lotnicze

Agencja cytuje firmę analityczną ForwardKeys, która stwierdziła, że ceny biletów lotniczych w Europie, które rosły w całym 2023 roku, w pierwszych czterech miesiącach bieżącego roku utrzymywały się na stałym poziomie. Na niektórych rynkach, zwłaszcza w Azji Środkowo-Wschodniej i Australii, ceny biletów w tym samym okresie nawet spadły o 16 proc.

O tym, że rynek lotniczy w tym roku przestał się rozwijać w kierunku, na jaki liczyli przewoźnicy, wskazał jasno szef Ryanaira, największej linii lotniczej w Europie. Michael O'Leary z typową dla siebie szczerością stwierdził, że jest trochę zaskakujące, że ceny biletów w tym roku nie wzrosły. Wypowiedź szefa irlandzkiego przewoźnika rozczarowała inwestorów i akcje spółki potaniały.

Nie jesteśmy do końca pewni, czy jest to spowodowane nastrojami konsumenckimi, czy też klimatem recesji w Europie – powiedział O'Leary.

Więcej o liniach lotniczych:

Warto zaznaczyć, że w opublikowanym tydzień temu sprawozdaniu finansowym za rok podatkowy 2023 Ryanair pochwalił się, że obsłużył 183,7 mln pasażerów, czyli o 9 proc. więcej niż rok wcześniej. Co ciekawe, Ryanair przewiduje, że jego własny biznes będzie rósł w zbliżonym tempie w przyszłym roku i prognozuje wzrost liczby pasażerów w 2025 r. o 8 proc. do około 200 mln pasażerów.

Konsumenci oszczędzają

Jak jednak zaznacza Reuters, ekonomiści i inwestorzy rynku lotniczego nie są nastawieni pesymistycznie do perspektyw rozwoju tej branży, ale oceniają, że ograniczenie wzrostu cen biletów lotniczych w Europie to efekt pogorszenia się sytuacji finansowej konsumentów w Europie. To będzie ich skłaniać do poszukiwania oszczędności, także podczas planowania podróży.

REKLAMA

Warto przypomnieć, że jeszcze w lutym prezes Ryanaira ogłosił, że będzie musiał podnieść ceny biletów w sezonie letnim nawet o 10 proc., ponieważ Boeing nie jest w stanie wywiązać się z zamówień na nowe samoloty. Problem wynika głównie z głośnego styczniowego incydentu Alaska Airlines, gdy w jednym z maxów w czasie lotu oderwały się drzwi z powodu błędów montażowych.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA