REKLAMA
 1. bizblog
 2. Podróże /
 3. Poradniki
 4. Prawo - poradniki

Czego nie wolno robić w górach? Nawet za mycie rąk grozi mandat

Przestrzeganie podstawowych zasad zachowania w górach pozwala na spokojny i bezpieczny wypoczynek. Niestety, wielu turystów wciąż nie zwraca uwagi na zakazy, a tych obowiązuje całkiem sporo. Jakie kary grożą za ich złamanie?

24.05.2024
22:22
Czego nie wolno robić w górach? Nawet za mycie rąk grozi mandat
REKLAMA

Lista zakazów obowiązujących w górach jest dosyć długa. Warto jednak mieć świadomość, że została ona stworzona po to, aby dbać o bezpieczeństwo zarówno turystów, jak i lokalnej fauny i flory. W górach zabronione jest m.in.:

REKLAMA
 • pozostawianie odpadów na szlaku – wszelkiego rodzaju opakowania czy innego rodzaju odpady należy umieścić w torbie, a następnie wyrzucić je w schronisku bądź po powrocie do domu,
 • dewastacja przyrody – zrywanie kwiatów, mycie rąk w rzece czy pisanie po skałach,
 • zbieranie runa leśnego albo grzybów – nawet zrywanie jagód bądź zbieranie grzybów na własny użytek mogą skończyć się mandatem,
 • zbaczanie z wyznaczonych szlaków – jest to nie tylko niebezpieczne, ale również może zaburzać funkcjonowanie zwierząt,
 • głośne zachowanie – krzyki albo puszczanie muzyki to niestosowne zachowania, które mogą przestraszyć zwierzęta,
 • dokarmianie zwierząt – żywność przyniesiona przez turystów może im poważnie zaszkodzić, a dodatkowo kontakt z dziką zwierzyną może okazać się bardzo niebezpieczny.

Zdecydowana większość zakazów osobom, które często przebywają w górach, wydaje się oczywistością. Niemniej jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z ich istnienia, a lokalne służby porządkowe każdego roku mają pełne ręce roboty.

To można robić w wyznaczonych miejscach

Wykonywanie pewnych czynności w górach nie jest całkowicie zakazane, jednak należy praktykować je wyłącznie w wyznaczonych miejscach. Mowa na przykład o paleniu papierosów albo rozpalaniu ognisk. Nawet niepozorny niedopałek może spowodować pożar, dlatego przerwę na papierosa robimy wyłącznie tam, gdzie jest to dozwolone.

Jeśli zamierzamy zabrać ze sobą w góry psa, upewnijmy się, czy na wyznaczonym szlaku będzie można się z nim bezpiecznie poruszać. W większości przypadków prowadzenie zwierząt nie jest dopuszczalne, ale można znaleźć miejsca, w których będą one akceptowane.

Wiele wątpliwości wśród turystów budzi kwestia spożywania alkoholu w górach. Teoretycznie nie ma żadnego zakazu (na przestrzeni lat próbowano wprowadzać swego rodzaju prohibicję, ale ostatecznie nie doszła ona do skutku), jednak warto pamiętać, że alkohol znacząco osłabia percepcję. Weźmy pod uwagę, że w górach nie zawsze panują sprzyjające warunki, dlatego trzeba zachować trzeźwość umysłu.

Więcej poradników przeczytasz na Bizblog.pl:

Kary dla niezdyscyplinowanych turystów

Obowiązkiem każdego turysty jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w górach. Ci, którzy łamią przepisy, muszą liczyć się z ryzykiem nałożenia kary w postaci mandatu. Stawki nie są niskie i wynoszą za:

 • zbaczanie z wytyczonych szlaków – 500 zł,
 • palenie papierosów w miejscach do tego nieprzeznaczonych – 50 zł,
 • nocowanie na terenie TPN od 1 marca do końca listopada – 400 zł,
 • biwakowanie w miejscach do tego nieprzeznaczonych – 500 zł,
 • zbieranie grzybów bądź runa leśnego – 500 zł.

Ponadto przy zbiegu wykroczeń kara może wynieść nawet 1 000 zł. To jednak nie wszystko. Jeśli turysta zostanie przyłapany na niszczeniu fauny lub flory albo na aktach wandalizmu, grozi mu kara nawet do pięciu lat pozbawienia wolności.

Na co jeszcze trzeba uważać, będąc w górach?

Każdego roku strażnicy wystawiają wiele mandatów, przy czym ukaranym można zostać jeszcze zanim wyruszymy na szlak. Jak przyznają, surowo karane jest parkowanie w niedozwolonych miejscach, co często praktykują „oszczędni”.

REKLAMA

W większości przypadków zabronione są także kąpiele w strumykach czy zbiornikach wodnych. Nawet umycie rąk albo naczyń w górskiej wodzie to narażanie się na mandat.

W górach należy przestrzegać podstawowej zasady, która mówi, że turyści są wyłącznie gośćmi. Nie możemy więc podejmować żadnych działań, które mogłyby w jakikolwiek sposób zaszkodzić przyrodzie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA