REKLAMA
  1. bizblog
  2. Transport

Zaczynała jako stewardessa. Teraz zarządza jedną z największych linii lotniczych na świecie

Zaczynała pracę w Japan Airlines jako stewardessa, ale potem uparcie pięła się w górę w strukturze tej firmy, by w końcu stanąć na jej czele. Powołanie Mitsuko Tottori na prezeskę narodowego przewoźnika lotniczego w Japonii to nie tylko spektakularny przykład awansu szeregowego pracownika, ale także symbol bardzo trudnej walki o uznanie kobiet za równorzędnych partnerów mężczyzn w azjatyckiej kulturze korporacyjnej.

18.01.2024
18:16
Zaczynała jako stewardessa. Teraz zarządza jedną z największych linii lotniczych na świecie
REKLAMA

Japan Airlines poinformowały, że Mitsuko Tottori 1 kwietnia obejmie funkcję prezesa tej spółki. Jest to nie tylko niezwykła nominacja jak na niezwykle zmaskulinizowany świat japońskich korporacji, ale także ze względu na drogę zawodową Tottori, ponieważ pracę w tej firmie zaczęła w 1985 roku od stanowiska stewardessy.

REKLAMA

Nowa prezeska Japan Airlines

Japan Airlines to japoński narodowy przewoźnik, który w ostatnim czasie zasłynął udaną ewakuacją wszystkich 379 pasażerów i członków załogi airbusa A350, który 2 stycznia zderzył się z maszyną straży przybrzeżnej ma lotnisku Haneda. Największą tragedią w historii Japan Airlines jest katastrofa lotu 123 z 1985 roku, w której zginęło 520 osób.

W wydanym w środę oświadczeniu Japan Airlines na temat nominacji dla Mitsuko Tottori spółka podkreśla jej wysokie kwalifikacje i wieloletnie doświadczenie w zakresie prowadzenia bezpiecznych operacji lotniczych – także w roli stewardessy. Firma chwali jej wysoki poziom wiedzy i doświadczenie terenowe, które zdobywała na wszystkich szczeblach kariery.

Od 2020 roku jako starszy wiceprezes działu obsługi pokładowej wykazała się wyjątkowym przywództwem, jeśli chodzi o równoważenie rozwoju zasobów ludzkich i motywacji pracowników w wymagającym środowisku zarządzania pandemią Covid-19, wnosząc znaczący wkład w utrzymanie bezpieczeństwa operacji – czytamy w komunikacie Japan Airlines.

Więcej o Japonii przeczytacie w tych tekstach:

Więcej kobiet

Powołanie nowej szefowej nie oznacza, że przewoźnik rozstaje się z dotychczasowym prezesem. Japan Airlines informują, że Yuji Akasaka stanie się przewodniczącym rady nadzorczej spółki i zachowa reprezentacyjny tytuł dyrektora generalnego. Dotychczasowy przewodniczący rady nadzorczej Yoshiharu Ueki odejdzie z tego stanowiska.

REKLAMA

Japonia, podobnie jak niemal wszystkie inne azjatyckie państwa, nie ma tradycji powoływania kobiet na stanowiska kierownicze, ale to się w ostatnich latach zmienia. Japan Airlines zobowiązały się do osiągnięcia udziału kobiet na poziomie 30 proc. na wszystkich stanowiskach menedżerskich w całej firmie. Obecnie udział ten wynosi około 23 proc.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA