REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Pompy ciepła będą tańsze? Z Japonii do Polski popłynie gigantyczny strumień pieniędzy

Ponad 1,4 mld zł zamierza zainwestować w Polsce japońska firma Daikin. Ten światowy lider i producent urządzeń do klimatyzacji, systemów grzewczych i systemów chłodzenia chce wybudować pod Łodzią fabrykę pomp ciepła. To fantastyczna wiadomość, bo oprócz miejsc pracy, nowy zakład umożliwi większy dostęp i tańsze urządzenia do ogrzewania domów.

11.07.2022
15:29
Pompy ciepła będą tańsze? Światowy lider zbuduje fabrykę w Polsce
REKLAMA

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zaprezentowała już nową odsłonę programu Czyste Powietrze, ale bardzo możliwe, że szybko trzeba będzie wprowadzić kolejne korekty. Boom na pompy ciepła, z jakim od pewnego czasu mamy do czynienia w Polsce może potrwać znacznie dłużej. Taki może być efekt japońskich planów inwestycyjnych, wycelowanych w Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną.

REKLAMA

Polacy mają powyżej uszu drogiego prądu i coraz częściej zerkają w kierunku rozwiązań dla odnawialnych źródeł energii. Z najnowszych statystyk programu Czyste Powietrze wynika, że pierwszy raz w jego historii, a więc od września 2018 r., największą popularnością nie cieszą się już ani piece na gaz, ani na biomasę. Okazuje się, że zdecydowanie najwięcej beneficjentów (39 proc.) decyduje się na instalację właśnie pomp ciepła. Eksperci przewidują, że rozwój tego sektora będzie tylko nabierał na sile, wraz z coraz większą liczbą Polaków, którzy będą szukać alternatywy dla drogiego gazu i węgla.

W przeliczeniu na jednego mieszkańca, w ubiegłym roku zainstalowano więcej pomp ciepła niż na innych kluczowych wschodzących rynkach pomp ciepła, takich jak Niemcy i Wielka Brytania - informuje Monika Morawiecka i Jan Rosenow z Regulatory Assistance Project.

Pompa ciepła: rynek pobudzi japońska inwestycja

Gaz i węgiel już są tak drogie, że rachunki za energię i opał zimą mogą zrujnować Polaków. A to jeszcze bardziej otwiera drogę do takich rozwiązań jak pompa ciepła. Te za chwilę w Polsce mogą być jeszcze lepiej dostępne i jeszcze tańsze. A to wszystko za sprawą Japończyków. Daikin, światowy lider i producent urządzeń do klimatyzacji, systemów grzewczych i systemów chłodzenia, zamierza zainwestować 300 mln euro (ponad 1,4 mld zł) w wybudowanie fabryki pomp ciepła w okolicach Łodzi, na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Nowy zakład ma docelowo zatrudniać 1000 pracowników i ma rozpocząć produkcję w lipcu 2024 r. 

Jako wiodąca firma na europejskim rynku ogrzewania pompami ciepła, Daikin podejmuje wyzwanie ułatwienia społecznego przejścia z kotłów na paliwa kopalne na pompy ciepła - twierdzi Toshitaka Tsubouchi, szef Daikin Europe.

Polska fabryka ma stanowić uzupełnienie istniejących europejskich baz produkcyjnych w Belgii, Czechach i Niemczech. Tym samym Daikin do 2025 r. zostawi w Europie ponad 1,2 mld euro.

W ciągu paru lat pompy ciepła zaleją Europę

Coraz większa popularność pomp ciepła w Polsce to żaden przypadek. Tak się dzieje w całej Europie. W 2021 r. w sumie sprzedano ich więcej niż 1 mln sztuk. Eksperci uważają, że spora w tym zasługa Zielonego Ładu UE oraz pakietu rozwiązań legislacyjnych Fit for 55. A sektor ma tylko przyspieszyć. Szacuje się, że do 2025 r. co roku będzie instalowanych 3 mln jednostek grzewczych z pompami ciepła. I Daikin planuje być tego częścią. 

Nasze wysiłki pozwolą nam do 2025 roku produkować 4 razy więcej niż obecnie i stworzyć system produkcyjny zapewniający stabilne dostawy na szybko rosnący rynek - zapewnia Hiromitsu Iwasaki, wiceprezes Daikin Europe.

Japońskie plany zdają się iść w parze z tymi polskim. Wszak rząd w założeniach do aktualizacji Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. zakłada, że nasz kraj będzie dążyć do poprawy efektywności energetycznej, która ogranicza popyt na energię, a tym samym redukuje zapotrzebowanie na surowce oraz skutki potencjalnych braków dostaw energii.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA