REKLAMA
  1. bizblog
  2. Nieruchomości

Cudzoziemcy kupują coraz więcej mieszkań w Polsce. Niemcy stracili zainteresowanie

W zeszłym roku cudzoziemcy kupili w Polsce ponad 14,3 tys. mieszkań. To wciąż bardzo dużo, ale jest to jednak minimalnie mniej niż w 2022 r. Najczęściej mieszkania w Polsce kupują Ukraińcy i Białorusini, którzy zdecydowanie dominują w statystykach imigracji i obecności na rynku pracy, ale ważną grupę stanowią też obywatele krajów Unii Europejskiej. Ich zapał do kupowania mieszkań zdaniem ekspertów osłabił wybuch wojny za naszą wschodnią granicą i ogólna niestabilna sytuacja międzynarodowa.

17.04.2024
14:12
Cudzoziemcy kupują coraz więcej mieszkań w Polsce. Niemcy stracili zainteresowanie
REKLAMA

Z danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wynika, że w 2023 r. obcokrajowcy kupili w Polsce 14 346 mieszkań. Aż połowa tej liczby przypadła na Ukraińców, ale nie znamy dokładnej liczby kupionych przez nich mieszkań, ponieważ MSWiA nie podaje tak szczegółowych danych. Wiadomo tylko, że w zeszłym roku nasi wschodni sąsiedzi kupili o około jedną dziesiątą więcej mieszkań niż w 2022 r.

REKLAMA

Cudzoziemcy kupują mieszkania w Polsce

Na drugim miejscu wśród zagranicznych nabywców mieszkań w Polsce są Białorusini, a do tego w tej grupie nastąpił najszybszy wzrost liczby tego typu transakcji. Jeszcze w 2021 r. zdecydowanie wyprzedzali ich Niemcy, ale od tego czasu w ich przypadku liczba transakcji gwałtownie spadła. Z danych MSWiA wynika, że w 2023 r. Białorusini kupili około 2 tys. mieszkań o łącznej powierzchni 112 tys. mkw. To aż o połowę więcej niż rok wcześniej. Dla porównania Ukraińcy kupili w zeszłym roku mieszkania o łącznej powierzchni 390 tys. mkw., a Niemcy – 74 tys. mkw.

Marek Wielgo z portalu GetHome.pl zwraca uwagę, że od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej właściwie nieprzerwanie rosła liczba transakcji mieszkaniowych z udziałem cudzoziemców. Ekspert wskazuje, że spadek zainteresowania mieszkaniami nastąpił dopiero w covidowym roku 2022, ale już w kolejnych dwóch latach nastąpił potężny wzrost, który dość nieoczekiwania zatrzymał się w ubiegłym roku.

 class="wp-image-2456197"

Więcej o rynku nieruchomości przeczytacie w tych tekstach:

Widać więc wyraźnie, że wojna ostudziła zapał cudzoziemców, szczególnie obywateli Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych do kupowania mieszkań w Polsce – mówi Marek Wielgo. 

Ekspert podkreśla, że w Polsce nie ma żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o zakup mieszkań przez cudzoziemców i rynek ten jest dla nich niemal całkowicie otwarty. Tłumaczy, że zezwolenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wymaga jedynie zakup nieruchomości w strefie nadgranicznej. Ograniczenie obejmuje między innymi Trójmiasto, Szczecin, Świnoujście czy Zakopane. Takiego zezwolenia nie potrzebują jednak obywatele krajów unijnych.

Mieszkanie tam, gdzie praca

REKLAMA

Eksperci rynku nieruchomości zwracają uwagę, że cudzoziemcy najchętniej kupują mieszkania tam, gdzie najłatwiej jest o pracę, czyli w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi i Poznaniu. Co ciekawe, w stolicy nastąpił w zeszłym roku wyraźny spadek transakcji. Mniej niż rok wcześniej było ich też we Wrocławiu, Poznaniu i Łodzi. Wzrosło natomiast zainteresowanie cudzoziemców mieszkaniami w Krakowie i Gdańsku.

Już w ubiegłym roku zwracaliśmy uwagę, że potrzeba więcej czasu zanim znacznie więcej ukraińskich rodzin, które zostaną u nas na dłużej, będzie sobie mogło pozwolić na zakup mieszkania. Tym bardziej że wiąże się to z ogromnym wydatkiem, a oprocentowanie kredytów jest wciąż wysokie – ocenia Marek Wielgo.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA