REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

PGG ma problem. Największy konkurent obniżył cenę i sprzedaje węgiel najtaniej w Polsce

Kojarzycie wojnę cenową między Biedronką a Lidlem, w którą koniec końców wtrącił się UOKiK? Bardzo podobnie zaczyna wyglądać walka o klienta spółek węglowych. Sklep PGG cały czas stara się przekonać, że jest najlepszym miejscem na zakup opału przez klienta indywidualnego. Ale coraz bardziej po piętach depcze mu Południowy Koncern Węglowy (dawniej Tauron Wydobycie), który właśnie zdecydował się na kolejną zniżkę na swojej platformie zakupowej.

26.02.2024
9:40
cena-wegla-sklep-PGG-juz-nie-jest-najtanszy
REKLAMA

Cenowe przepychanki między sklepem PGG a Południowym Koncernem Węglowym zaczęły się kilka miesięcy temu. Oczywiście nie wygląda to tak jak w wojnie handlowej między Biedronką a Lidlem, w której sieci zaczęły sprzedawać nawet pół litra wódki poniżej 10 zł. Ale i tak jesteśmy świadkami prześcigania się o jak najniższe ceny węgla. Teraz pod tym względem na czoło stawki wysunął się nieznacznie Południowy Koncern Węglowy, który właśnie zdecydował o zmianach w swoim cenniku. W efekcie sklep PGG został lekko z tyłu. Niewzruszony tradycyjnie tym wyścigiem Węglokoks Kraj jeszcze w żaden sposób nie zareagował na te cenowe roszady.

REKLAMA

Cena węgla, czyli Południowy Koncern Węglowy na szczycie

Południowy Koncern Węglowy jako jedyna spółka wydobywcza, prowadząca sprzedaż dla klienta indywidualnego, jeszcze korzysta z nazwy ekogroszek. Ta już zniknęła z oferty sklepu PGG, czy Węglokoksu Kraj, które w ten sposób przygotowują się do nadchodzących nowych norm jakości paliw stałych, w tym węgla. Te wcześniej rząd Zjednoczonej Prawicy - żeby nikomu nie przeszkadzać sprzedawać nawet najgorszy opał - zawiesił na kołku. Ale za to obowiązują nowe ceny, którymi Południowy Koncern Węglowy nęci klientów. Dzięki temu najdroższe do tej pory w ofercie workowane ekogroszki: Sobieski i JARET plus są odpowiednio za 1300 zł (było 1549 zł) i 1200 zł (1499 zł). Luzem kosztują odpowiednio: 1150 zł (1399 zł) i 1100 zł (1349 zł).

Więcej o cenie węgla przeczytasz na Spider’s Web:

Obniżki cen dotyczą też pozostałych rodzajów węgla, sprzedawanych przez Południowy Koncern Węglowy. I tak węgiel typu orzech jest obecnie od 1050 do 1230 zł (wcześniej obowiązywała jedna cena: 1339 zł); węgiel kostka jest od 1050 do 1100 zł (1379–1399 zł). I jeszcze jest groszek od 990 do 1230 zł (było od 1129 do 1299 zł). Tym samym obecnie to Południowy Koncern Węglowy jest najtańszym miejscem na zakup węgla dla klienta indywidualnego. Nawet w sklepie PGG jest drożej.

Sklep PGG i Węglokoks Kraj zostają przy starych cenach

Zarówno sklep PGG, jak i Węglokoks Kraj na razie nie reagują na obniżkę cen w Południowym Koncernie Węglowym i swoich cenników w żaden sposób nie zmieniają. Tym samym w sklepie PGG dalej groszek (dawniej ekogroszek) Karolinka, Karlik i Pieklorz jest za (workowany) 1550 zł lub za 1300 zł (luzem). W ofercie sklepu PGG jest jeszcze węgiel typu kostka i orzech od 1100 do 1270 zł; groszek 5–25 mm za 1120 zł. Jest też możliwość zakupu Groszka Plus (Karolinka, Karlik, Pieklorz) w pojedynczych workach (20 kg) za 31 zł jeden. 

A jak te sprawy mają się na platformie zakupowej Węglokoks Kraju? Tutaj trzeba z ręką na sercu przyznać, że od momentu uruchomienia sprzedaży opału klientom indywidualnym, cennik zmieniał się zdecydowanie najrzadziej. Nie inaczej jest teraz. Groszek Bobrek plus luzem dalej jest za 1414,50 zł, groszek Skarbek premium luzem za 1599 zł i workowany za 1845 zł. Jest jeszcze w ofercie węgiel orzech luzem za 1537,50 zł i węgiel kostka za 1660,50 zł za tonę.

REKLAMA

Na aukcjach ceny coraz bliższe spółkom węglowym

Rynek coraz bardziej zacieśnia się, co najlepiej widać po cenach w ogłoszeniach aukcyjnych na Allegro i OLX. Owszem, cały czas bez większego problemu znajdziemy ogłoszenia dotyczące ekogroszku czeskiego brunatnego za ponad 4500 zł, ale to jednak wyjątek. Coraz częściej za to spotkamy oferty już naprawdę zbliżone do tych od spółek węglowych. Np. na Allegro znajdziemy ekogroszek Patriot od 1579 do 1639 zł. A np. ekogroszek MAXIRET jest za 1649 zł. Bardzo podobnie jest na OLX, gdzie też wcześniej wcale nie tak łatwo było znaleźć oferty poniżej 2000 zł. Obecnie to żaden problem. Np. za ekogroszek Bartex Silver zapłacimy 1600 zł, a za ekogroszek Bartex Gold - 1750 zł.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA