REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Węgiel coraz tańszy na całym świecie. Ale nie w Polsce

Na międzynarodowych rynkach cena węgla od pewnego czasu systematycznie spada i tym samym jest najniższa od wielu miesięcy. Ale na naszym rodzimym rynku na razie jakiś spektakularnych obniżek nie ma co wypatrywać. Spółki węglowe też trzymają się kurczowo swoich wcześniejszych cenników.

13.02.2024
10:28
wegiel-import-energii
REKLAMA

Cena węgla w portach ARA drugi raz w ciągu miesiąca spadła poniżej 95 dol. Ostatni raz tak tanio było na początku czerwca zeszłego roku. A jeszcze w ostatniej dekadzie stycznia byliśmy na poziomie nawet 106 dol. za tonę czarnego złota. Jaka jest przyczyna tak wyraźnego zjazdu cenowego? Eksperci twierdzą, że to głównie przez wysokie zapasy węgla energetycznego oraz gazu ziemnego w Europie popyt na ładunki morskie ze strony europejskich nabywców był stosunkowo niski. Inne przyczyny to wyższe od sezonowych temperatury w styczniu, niska cena gazu, a także wyższa produkcję energii elektrycznej z OZE. Co gorsza: perspektywy przed węglem też są kiepskie. Przecież Międzynarodową Agencja Energetyczna (IEA) w swoim corocznym raporcie stwierdza, że węgiel straci pozycję dominujące źródła produkcji energii na rzecz OZE już w 2025 r.

REKLAMA

Jeśli uwzględnimy produkcję energii z atomu, która wg IEA w przyszłym roku osiągnie rekordowy poziom, niemal połowa światowej energii elektrycznej będzie wytwarzana do 2026 r. ze źródeł niskoemisyjnych, w porównaniu z udziałem wynoszącym nieco poniżej 40 proc. w 2023 r. - uważają analitycy Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. Oddział w Katowicach.

Cena węgla: u nas na próżno wypatrywać jakiś zniżek

Spada też cena węgla australijskiego i indonezyjskiego. Nieznacznie, ale jednak, traci też czarne złoto z Chin. A jak jest Polsce? Niestety u nas już nie jest tak różowo.

W grudniu ub.r. lekko ponownie spadły ceny dla energetyki zawodowej, która za tonę czarnego złota płaciła ok. 657 zł. To dalej znacznie więcej niż w latach poprzednich: w grudniu 2022 r. to było ok. 535 zł, a w grudniu 2021 r. - tylko ok. 253 zł. Z kolei ciepłownie w ostatnim miesiącu minionego roku za tonę węgla płaciły ok. 704 zł. Owszem, rok wcześniej było znacznie drożej: ok. 1193 zł, ale z w grudniu 2021 r. węglowy rachunek ciepłowni liczony od tony opiewał tylko na niecałe 350 zł. 

Więcej o cenie węgla przeczytasz na Spider’s Web:

Powodów do zbytniego zadowolenia nie mają też klienci indywidualni, przynajmniej ci korzystający z platform zakupowych spółek węglowych: Polskiej Grupy Górniczej (PGG), Południowego Koncernu Węglowego (dawniej Tauron Wydobycie) oraz Węglokoks Kraj. Po tym, jak pod koniec zeszłego roku trwała między tymi podmiotami walka o klienta i byliśmy świadkami licznych promocji, cenę węgla zamurowało i na żadne inne korekty nie można liczyć do dzisiaj. W sklepie PGG ekogroszek kupimy za 1550 zł, a węgiel typu orzech, czy kostka od 1100 do 1350 zł.

Z kolei Południowy Koncern Węglowy proponuje ekogroszek workowany od 1499 do 1549 zł, a sprzedawany luzem od 1349 do 1399 zł. Jest jeszcze groszek z kopalni Sobieski (1129 zł) i z kopalni Brzeszcze (1299 zł). W ofercie jest też węgiel orzech i kostka od 1339 do 1399 zł. Węglokoks Kraj za to sprzedaje groszek premium Skarbek: workowany za 1845 zł, a luzem za 1599 zł. Jest jeszcze groszek Bobrek plus za 1414,50 zł oraz węgiel typu orzech i kostka luzem za odpowiednio 1537,50 i 1660,50 zł.

Na aukcjach ogłoszenia poniżej 2000 zł to już norma

A jakie ceny węgla zobaczymy na aukcjach Allegro i OLX? Cały czas możemy natrafić na najdroższe ogłoszenie od miesięcy, w którym ekogroszek czeski brunatny oferowany jest za ponad 4500 zł. Ale znacznie łatwiej znajdziemy tańsze ogłoszenia, coraz bardziej konkurujące z cennikami spółek wydobywczych. Np. na Allegro ktoś proponuje workowany ekogroszek za 1550 zł, są też jeszcze tańsze ogłoszenia, jak w przypadku ekogroszku za 1479 zł, chociaż jego autor w opisie skusił się na ekościemę.

REKLAMA

Ekogroszek to idealne rozwiązanie dla osób, które szukają ekonomicznego i bardziej przyjaznego dla środowiska opału - i tak wprowadza klientów w błąd.

Ogłoszenia poniżej 2000 zł za tonę bez problemu znajdziemy również na platformie OLX. Np. workowany ekogroszek Wesoła jest za 1799 zł. Można znaleźć też ogłoszenia pośredników, oferujących opał z PGG i z Południowego Koncernu Węglowego: ekogroszek, orzech i kostkę. Ceny już od 1200 zł za tonę.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA