REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Ceny ropy ruszyły. Szykujcie się na zwrot na stacjach paliw

Ropa kontynuuje swój cenowy marsz w górę. Po drodze było parę potknięć, ale i tak Brent obecnie wyceniana jest na ponad 82 dol., a WTI - na blisko 79 dol. To znacznie więcej niż jeszcze miesiąc temu. Co to oznacza dla kierowców w Polsce? Niestety, ale kolejne podwyżki, przez które koszty tankowania mają być najwyższe od dwóch miesięcy.

27.07.2023
5:33
ceny-paliw-benzyna-ropa-naftowa
REKLAMA

Jeszcze pod koniec czerwca baryłka Brent wyceniana była na lekko ponad 74 dol., a WTI poniżej 70 dol. Ale po tych cenach nie ma już ani śladu, a ropa naftowa jest zdecydowanie droższa. W obu przypadkach mieliśmy przed chwilą z najwyższymi wartościami od 19 kwietnia. Są dwie najważniejsze przyczyny takiego stanu rzeczy. Po pierwsze USA uzupełniają zapasy ropy, w ostatnim tygodniu wzrosły o ok. 1,32 mln baryłek. Po drugie zaś w Chinach, gdzie wzrost gospodarczy nie jest na oczekiwanym poziomie, rząd zobowiązał się do pobudzenia krajowego popytu. 

REKLAMA

Rynek staje się coraz bardziej zaniepokojony trendem zacieśniania dostaw ropy naftowej, a dla przeciwników staje się coraz bardziej oczywiste, że oczekiwany spadek popytu nie ma miejsca - komentuje dla Reuters analityk Price Futures Group Phil Flynn.

Ceny paliw w Polsce: czas na podwyżki

A ponieważ cenowe zwyżki już od jakiegoś czasu trwają, to było raczej pewne, że prędzej czy później zawitają także na nasze stacje benzynowe. Zwłaszcza że na hurtowym rynku wzrost cen notowano już w ubiegłym tygodniu. Przez to benzyna Pb95 i olej napędowy podrożały ostatnio o 5 gr i kosztują średnio 6,54 zł i 6,34 zł za litr. 

Na półmetku wakacji na stacjach paliw notujemy wzrost cen benzyn i oleju napędowego, a koszty tankowania są najwyższe od ponad dwóch miesięcy - przekonują analitycy rynku paliw z e-petrol.pl.

Na tańsze wartości polscy kierowcy mogą liczyć tylko w przypadku autogazu. Jesteśmy właśnie świadkami kolejnych spadków o 2 gr i średnia cena za litr LNG wynosi obecnie 2,79 zł.

REKLAMA

Najtaniej na Opolszczyźnie, najdrożej w kujawsko-pomorskim

Benzyna Pb95 najtańsza jest na Opolszczyźnie, gdzie kosztuje średnio 6,44 zł. Z kolei najtańszy diesel znaj ziemny na stacjach paliw na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie - po 6,24 zł. Z kolei najwyższe ceny najpopularniejszej benzyny i oleju napędowego obowiązują w województwie kujawsko-pomorskim: 6,60 i 6,37 zł. Tak samo drogo za diesla zapłacimy na Mazowszu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA