REKLAMA
  1. bizblog
  2. Transport

Rafinerie podnoszą ceny. Ratują nas rabaty na stacjach paliw, ale do czasu

O kilkanaście złotych niższe koszty zatankowania baku samochodu do pełna to efekt akcji rabatowych, z jakimi sieci stacji ruszyły z początkiem lipca, bo ceny w ostatnim czasie niespecjalnie się zmieniły. Co więcej, dość wyraźnie rosną ceny hurtowe, co oznacza, że wkrótce możemy odczuć to przy dystrybutorach.

07.07.2023
16:15
Rafinerie podnoszą ceny. Ratują nas rabaty na stacjach paliw
REKLAMA

Cena litra benzyny 95 wynosi średnio 6,49 zł, a w przypadku oleju napędowego jest to 6,23 zł. Z kolei ceny autogazu praktycznie stoją w miejscu i od początku tygodnia średnia cena LPG wynosi 2,86 zł za litr - wynika z badania rynku przeprowadzonego 5 lipca przez firmę analityczną e-petrol.pl.

REKLAMA

Minimalnie niższe średnie ceny paliw prezentuje firma badawcza Reflex. Jej eksperci wyliczyli, że litr benzyny 95 kosztuje średnio 6,47 zł, co oznacza spadek o 2 grosze w ciągu tygodnia, a za litr oleju napędowego płacimy 6,19 zł, czyli o grosz mniej niż pod koniec czerwca. Średnia cena autogazu według Refleksu to 2,85 zł za litr.

Duże różnice cen w całej Polsce

Analitycy zwracają uwagę, że są to ceny uśrednione dla całego kraju, a ceny są bardzo zróżnicowane w zależności od lokalizacji i operatora stacji. Zdarzają się stacje, na których za litr benzyny zapłacimy około 6,30 zł, a za olej napędowy tylko 5,90 zł za litr.

Szukając tańszego paliwa, warto korzystać z aktualnych promocji lub wybierać stacje niezależne, gdzie ceny będą niższe niezależnie od promocji – radzą eksperci Refleksu.

Nie można jednak zapominać o tym, że obecnie na stacjach największych sieci trwają akcje rabatowe, które podobnie jak rok temu zostały zapoczątkowane przez Orlen. Od początku lipca w ramach programów lojalnościowych można liczyć na rabaty wynoszące zwykle 30 groszy na każdym litrze.

Firma e-petrol.pl zwraca uwagę, że operatorzy rynku detalicznego, pomimo obniżek dla swoich klientów, nie będą ponosić straty. Dlaczego? Po pierwsze korzystają ze znacznego wzrostu sprzedaży, a przy okazji zarabiają na zakupach, które kierowcy dokonują podczas wizyty na stacji.

Ceny hurtowe paliw w górę

REKLAMA

Jak informuje e-petrol.pl, od ostatniego dnia czerwca benzyna podrożała w hurcie o 60 zł na 1000 litrów, a olej napędowy aż o 74 zł. Paradoksalnie na stacjach płacimy mniej niż miesiąc temu. Ceny spadły zwłaszcza w przypadku benzyny 95. Eksperci e-petrol.pl oceniają, że na rynku hurtowym ceny nadal będą rosły, zwłaszcza oleju napędowego.  

Reflex wskazuje z kolei, że trwający wzrost cen paliw gotowych i postępujące osłabienie złotego wobec dolara mogą zmienić sytuację na krajowym rynku paliw, o ile obie tendencje będą kontynuowane w przyszłym tygodniu. Jeśli tak się stanie, w przyszłym tygodniu spadki cen paliw na stacjach będą mało prawdopodobne.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA