Kryptowaluty maja za sobą bardzo udany miesiąc. Wzrosty nie dotyczą jednak tylko bitcoina, o którym mówi się najwięcej. Ożywienie widać również na rynkach zdecentralizowanych finansów i NTF.
W przeszłości to październik był najlepszym miesiącem dla kryptowalut. Jak pokazuje poniższe zestawienie rynek rósł w tym tym miesiącu nieprzerwanie od 2019 roku. To właśnie w październiku 2021 roku bitcoin urósł aż o 42,9 proc., dzięki czemu 11 listopada osiągnął swój szczyt - 69 tys. dol.
W tym roku hossa trwała również w listopadzie, dzięki czemu na Mikołajki bitcoin zameldował się w okolicy 44 tys. dol. Największa kryptowaluta nie była tak wysoko od początku kwietnia 2022 roku.
Bitcoin zyskał ponad 20 proc. przez ostatni miesiąc
Podobny trend widać na wykresie Ethereum. Jeszcze 21 listopada za jedną monetę trzeba było płacić 1933 dol., podczas gdy dziś kurs jest już 22 proc. wyżej.
Najwięcej w ostatnich dniach zyskała jednak inna kryptowaluta.
Kryptowaluty z największymi wzrostami
Solana powstała w 2020 roku jako konkurencja dla Ethereum, opartego wówczas o kosztowny protokół proof-of-work, który pochłania duże ilości energii przy potwierdzaniu transakcji. Solana oparta jest o znacznie przyjaźniejszy środowisku algorytm konsensusu.
W istocie Solana łączy dwie metody. Pierwszą jest proof-of-stake, która wykorzystuje posiadaczy dużych ilości kryptowaluty do potwierdzania transakcji (zamiast jednostek obliczeniowych, nazywanych koparkami). Drugą jest proof-of-history, którą można rozumieć, jako kryptograficzny zegar. To właśnie on dba, aby transakcje były zabezpieczone znacznikiem czasu. Dzięki niemu nie ma możliwości zmiany kolejności transakcji.
Więcej wiadomości o kryptowalutach
Protokoły gwarantują Solanie wydajność przewyższającą Ethereum, dzięki czemu wykorzystywana jest ona na rynku NFT. Ten zaś w listopadzie zdołał odwrócić spadkowy trend.
Rynek NFT zyskuje
W listopadzie sprzedało się NFT za blisko miliard dolarów. Wzrosła również średnia wartość transakcji - do 270 dol. Miesiąc wcześniej wynosiła ona 126 dol.
Duży udział ma w tym również wzrost popularności NFT opartych o bitcoina. Jak pokazuje poniższy wykres są one już częściej wykorzystywane, niż te oparte o Ethereum i Solanę.
Przekłada się to także na wzrost opłaty za transakcję. Sprzedaż z wykorzystaniem łańcucha bitcoina była przez kilka ostatnich tygodni droższa, niż przy użyciu Ethereum. To pierwszy raz w tym roku, kiedy różnica była tak duża.
Odbicie na rynku kryptowalut jest faktem
Hossa będzie zapewne trwała aż do stycznia. Oczekuje się, że wówczas amerykański SEC (Securities and Exchange Commission, Komisja Papierów Wartościowych i Giełd) zatwierdzi ETF-y typu spot bitcoina. Dzięki temu na rynek trafią dodatkowe środki od inwestorów instytucjonalnych.