REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Bitcoin ciągnie za sobą cały rynek. Wzrosty sięgają 60 proc.!

Kryptowaluty maja za sobą bardzo udany miesiąc. Wzrosty nie dotyczą jednak tylko bitcoina, o którym mówi się najwięcej. Ożywienie widać również na rynkach zdecentralizowanych finansów i NTF.

10.12.2023
7:08
Bitcoin ciągnie za sobą cały rynek. Wzrosty sięgają 60 proc.!
REKLAMA

W przeszłości to październik był najlepszym miesiącem dla kryptowalut. Jak pokazuje poniższe zestawienie rynek rósł w tym tym miesiącu nieprzerwanie od 2019 roku. To właśnie w październiku 2021 roku bitcoin urósł aż o 42,9 proc., dzięki czemu 11 listopada osiągnął swój szczyt - 69 tys. dol.

REKLAMA
 class="wp-image-2300941"
Trendy na rynku kryptowalut - zestawienie miesięczne w raporcie Binance.

W tym roku hossa trwała również w listopadzie, dzięki czemu na Mikołajki bitcoin zameldował się w okolicy 44 tys. dol. Największa kryptowaluta nie była tak wysoko od początku kwietnia 2022 roku.

Bitcoin zyskał ponad 20 proc. przez ostatni miesiąc

 class="wp-image-2300779"

Podobny trend widać na wykresie Ethereum. Jeszcze 21 listopada za jedną monetę trzeba było płacić 1933 dol., podczas gdy dziś kurs jest już 22 proc. wyżej.

 class="wp-image-2300782"

Najwięcej w ostatnich dniach zyskała jednak inna kryptowaluta.

Kryptowaluty z największymi wzrostami

Solana powstała w 2020 roku jako konkurencja dla Ethereum, opartego wówczas o kosztowny protokół proof-of-work, który pochłania duże ilości energii przy potwierdzaniu transakcji. Solana oparta jest o znacznie przyjaźniejszy środowisku algorytm konsensusu.

 class="wp-image-2300950"
Zmiana kursu największych kryptowalut w listopadzie

W istocie Solana łączy dwie metody. Pierwszą jest proof-of-stake, która wykorzystuje posiadaczy dużych ilości kryptowaluty do potwierdzania transakcji (zamiast jednostek obliczeniowych, nazywanych koparkami). Drugą jest proof-of-history, którą można rozumieć, jako kryptograficzny zegar. To właśnie on dba, aby transakcje były zabezpieczone znacznikiem czasu. Dzięki niemu nie ma możliwości zmiany kolejności transakcji.

Więcej wiadomości o kryptowalutach

Protokoły gwarantują Solanie wydajność przewyższającą Ethereum, dzięki czemu wykorzystywana jest ona na rynku NFT. Ten zaś w listopadzie zdołał odwrócić spadkowy trend.

Rynek NFT zyskuje

W listopadzie sprzedało się NFT za blisko miliard dolarów. Wzrosła również średnia wartość transakcji - do 270 dol. Miesiąc wcześniej wynosiła ona 126 dol.

 class="wp-image-2300953"
Wolumen obrotu NFT; za raportem Binance.

Duży udział ma w tym również wzrost popularności NFT opartych o bitcoina. Jak pokazuje poniższy wykres są one już częściej wykorzystywane, niż te oparte o Ethereum i Solanę.

 class="wp-image-2300956"
Wolumen obrotu NFT z podziałem na łańcuch; za cryptoslam.

Przekłada się to także na wzrost opłaty za transakcję. Sprzedaż z wykorzystaniem łańcucha bitcoina była przez kilka ostatnich tygodni droższa, niż przy użyciu Ethereum. To pierwszy raz w tym roku, kiedy różnica była tak duża.

 class="wp-image-2300959"
REKLAMA

Odbicie na rynku kryptowalut jest faktem

Hossa będzie zapewne trwała aż do stycznia. Oczekuje się, że wówczas amerykański SEC (Securities and Exchange Commission, Komisja Papierów Wartościowych i Giełd) zatwierdzi ETF-y typu spot bitcoina. Dzięki temu na rynek trafią dodatkowe środki od inwestorów instytucjonalnych.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA