REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Biedronka szuka pracowników wśród studentów i uczniów. A co z grupowymi zwolnieniami?

Biedronka rozpoczyna poszukiwanie nowych talentów wśród studentów i uczniów w całej Polsce. Powstał Kampus Biedronki, który ma wspierać rozwój młodych ludzi. Biedronka zapowiedziała też, że w ramach współpracy z uczelniami wyższymi i szkołami umożliwia praktyki i programy stażowe. Tymczasem według branżowego portalu wiadomoscihandlowe.pl dyskonter planuje przeprowadzić zwolnienia grupowe.

20.10.2023
18:04
Biedronka szuka pracowników wśród studentów i uczniów
REKLAMA

Tak Biedronka opisuje swój Kampus: setki studentów uczestniczących w prowadzonych przez ekspertów sieci Biedronka wykładach, prawie 100 uczniów techników, którzy uczęszczają do klas patronackich, tysiące rozmów z młodymi ludźmi podczas targów pracy.

REKLAMA

Biedronka stawia na współpracę z uczelniami

Biedronka aktualnie współpracuje z dziesięcioma uczelniami wyższymi w całej Polsce, m.in. Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu, Politechniką Poznańską, czy Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach. Firma wspiera kierunki związane przede wszystkim z kontrolą jakości produktów, logistyką i łańcuchem dostaw, IT oraz finansami, czyli obszarami kluczowymi dla rozwoju największej sieci handlowej w kraju.

Eksperci Biedronki prowadzą wykłady dla studentów, dzielą się wiedzą w trakcie specjalistycznych webinarów, organizują wizyty studyjne czy udział w badaniach, a także wybierają najlepsze prace magisterskie w konkursach dla magistrantów. Do końca 2024 roku firma planuje nawiązać 5 kolejnych partnerstw z kluczowymi uczelniami wyższymi w kraju — podaje dyskonter.

Siec sklepów obejmuje również patronatem dwie klasy o profilu logistycznym i jedną o profilu IT w technikach: w Łodzi, Olsztynku i Swarzędzu. Uczniowie biorą udział w wizytach studyjnych, zajęciach i webinarach, które pozwalają im poznać praktyczną stronę pracy, m.in. w centrum dystrybucyjnym. W październiku uczniowie Zespołu Szkół w Olsztynku odwiedzili centrum dystrybucyjne w Stawigudzie oraz poznali specyfikę zarządzania placówką Biedronki, poznając funkcjonowanie sieci od strony logistycznej. W najbliższych miesiącach planowane są kolejne spotkania, wykłady na uczelniach i szkołach oraz udział w targach pracy organizowanych na wyższych uczelniach, m.in. na Uniwersytecie Łódzkim.

Po 2-letnim stażu można załapać niezłą fuchę

Od ponad 25 lat studenci ostatniego roku oraz absolwenci do 2 lat po studiach mogą również wziąć udział w prestiżowym programie Management Trainee. Podczas 2-letniego stażu jego uczestnicy poznają branżę retail od podszewki, zdobywają unikalne doświadczenie i wiedzę. Po ukończeniu programu otrzymują stanowisko młodszego menedżera i kontynuują swoją karierę w Biedronce. Do tej pory, podczas trwania całego programu już ponad 200 osób dołączyło do zespołu, również poza granicami Polski.

Biedronka aktywnie wspiera rozwój talentów młodych ludzi. Realizujemy inicjatywy skierowane do studentów i uczniów w całej Polsce i zależy nam, żeby zapewnić inspirujący oraz przydatny program. Dla młodych ludzi, którzy są w trakcie edukacji, ważna jest możliwość zdobycia doświadczenia i sprawdzenia w praktyce, w jakim kierunku chcą rozwijać się zawodowo — informuje Agnieszka Sokołowska, dyrektorka ds. komunikacji wewnętrznej, EB i programów wsparcia w sieci Biedronka.

Więcej o sieciach handlowych przeczytacie w tych tekstach:

I dodaje, że ich firma nie tylko daje szansę na zdobycie praktycznej wiedzy, ale oferuje też w wielu przypadkach konkretną propozycję zatrudnienia, umożliwiając rozwój kariery zawodowej, również międzynarodowe.

Doceniamy współpracę z uczelniami, szkołami średnimi, organizacjami i stowarzyszeniami studenckimi, bo mamy wspólny cel: jak najlepszego przygotowania młodych ludzi do realizacji ich planów związanych z karierą mówi Agnieszka Sokołowska, dyrektorka ds. komunikacji wewnętrznej, EB i programów wsparcia w sieci Biedronka.

W czasie wakacji też możesz odbyć praktyki

Firma oferuje także program praktyk letnich — Owocne Wakacje. Młode talenty na trzy miesiące dołączają do Biedronki, realizują konkretne projekty pod okiem mentora i zdobywają pierwsze doświadczenia zawodowe. Jak podaje sieć sklepów, tylko w 2023 r. w praktykach Biedronki wzięło udział 80 najzdolniejszych osób na terenie całego kraju.

W lipcu 2023 r. Biedronka uruchomiła dodatkowo 2 nowe programy stażowe dla studentów: Akademię Finansów i Szkołę IT. Umożliwiają one rozwój w danej dziedzinie dzięki szkoleniom wewnętrznym, zaangażowaniu w projekty prowadzone w organizacji oraz opiece dedykowanego mentora. W obu programach wzięło udział 20 osób w całej Polsce.

Biedronka pozyskuje nowych na stanowiska, a w tle szykują grupowe zwolnienia

Według portalu wiadomoscihandlowe.pl do urzędu pracy wpłynęło pismo, z którego wynika, że Biedronka ma zamiar przeprowadzić zwolnienia grupowe. Więc jak to się ma do aktualnej strategii sieci sklepów związanej z pozyskiwaniem nowych pracowników? Portal tłumaczy, że w urzędzie pracy przekazano im, że na etapie wstępnego zawiadomienia Biedronka nie wskazała liczby osób potencjalnie objętych procedurą zwolnień grupowych.

Biedronka podjęła decyzję o zlikwidowaniu stanowiska kierownika sprzedaży produktów świeżych (PSM). Z naszych informacji wynika, że część osób zatrudnionych dotychczas w tej roli będzie miało szansę awansować na stanowisko kierownika operacji i sprzedaży (SOM), ewentualnie przejść na inne stanowiska. Z pozostałymi PSM-ami sieć się pożegna — podaje portal wiadomoscihandlowe.pl

Wiadomoscinandlowe.pl nieoficjalnie usłyszały, że do końca października ma się wyjaśnić, z iloma kierownikami sprzedaży produktów świeżych Biedronka się pożegna, a ile osób awansuje na stanowisko SOM lub będzie dalej pracować w strukturach firmy w innych rolach. Formalnie nowa struktura działu operacyjnego w Biedronce miałaby zacząć obowiązywać od listopada.

REKLAMA

Dyskonter jednak uspokaja, podkreślając, że zmiany nie obejmą sprzedawców, kasjerów i kierowników, którzy stanowią zdecydowaną większość pracowników Biedronki, ponieważ Biedronka w zeszłym roku zatrudniała ok. 80,1 tys. osób, co oznacza, że liczka pracowników tej sieci wzrosła o ok. 3 tys.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA