REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Fotowoltaika w Biedronce. To dopiero będzie rewolucja

Spółka Jeronimo Martins Polska podpisała z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym umowę dotyczącą udzielenie zielonego kredyty. Pieniądze mają być przeznaczone na modernizację sklepów i ich poprawę efektywności energetycznej. Jeżeli ten plan się powiedzie, to do końca przyszłego roku wszystkie centra dystrybucyjne i ok. 2000 sklepów Biedronka powinny produkować już własną energię ze słońca.

19.12.2023
11:41
biedronka home
REKLAMA

Jeronimo Martins Polska kontynuuje realizację planów modernizacji energetycznej sklepów Biedronka nad Wisłą. W pierwszej kolejności zdecydowano się na generalny remont 30 placówek handlowych na terenie całego kraju. Sieć tłumaczyła wówczas, że przebudowy polegają w pierwszej kolejności na zmniejszeniu zużycia energii cieplnej i elektrycznej, m.in. dzięki stosowaniu oświetlenia LED. Przy okazji nowy układ przestrzeni handlowej ma spowodować, że zakupy dokonywane w Biedronkach będą jeszcze przyjemniejsze niż do tej pory.

REKLAMA

Ale to nie koniec, a dopiero początek rewolucji energetycznej w sieci tych sklepów. Spółka Jeronimo Martins Polska właśnie chwali się podpisaniem umowy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) w sprawie zielonego kredytu w wysokości 1,5 mld zł, z przeznaczeniem na finansowanie poprawy efektywności energetycznej w sklepach Biedronka. 

Wierzymy, że ta współpraca będzie miała istotne znaczenie i przyniesie wymierne korzyści społeczne w postaci ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, zwłaszcza na terenach miejskich - twierdzi prof. Teresa Czerwińska, wiceprezes EBI.

Fotowoltaika uwolni Biedronkę od paliw kopalnych

Biedronka konkluduje, że skoro budynki w UE odpowiadają za 40 proc. zużycia energii i 36 proc. emisji gazów cieplarnianych, a Jeronimo Martins Polska jest właścicielem ok. 3500 sklepów, to poczynania sieci w tym względzie będą miały kluczową rolę w transformacji efektywności energetycznej polskiego sektora detalicznego. Sieć Biedronka w ciągu ostatnich sześciu lat zmniejszyła swój ślad węglowy już o 30 proc. Ale plany na przyszłość są jeszcze większe. 

Więcej o sieci Biedronka przeczytasz na Spider’s Web:

Naszym celem jest, aby sklepy i centra dystrybucyjne Biedronki były zasilane tylko zieloną energią do 2028 r., poprzez inwestycje w fotowoltaikę i umowy PPA na energię słoneczną i wiatrową. Do końca 2024 r. wszystkie centra dystrybucyjne i około 2000 sklepów powinno produkować własną energię z fotowoltaiki - zapowiada Luis Araujo, dyrektor generalny Biedronki.

Nowe sklepy otwierane już w nowym standardzie

REKLAMA

Wcześniej zapoczątkowana przebudowa niektórych sklepów Biedronka, to wdrożenie projektów w standardzie 3.0. To nie tylko oświetlenie LED i energia z paneli słonecznych, ale także zamykane regały chłodnicze wykorzystujące CO2. Nowy układ przestrzeni w sklepach pozwala też na wydzielenie specjalnych stref z pieczywem, owocami i warzywami czy kosmetykami. Jest miejsce na lody tradycyjne i na automatyczne krajalnice do chleba też. Tak też zaprojektowano 14 nowych sklepów, jakie sieć Biedronka otworzyła jeszcze w grudniu w siedmiu województwach: mazowieckim, podlaskim, łódzkim, małopolskim, śląskim, dolnośląskim oraz lubuskim. 

Każda z nich jest nie tylko nowoczesna i ekologiczna, ale także zaprojektowana tak, aby najskuteczniej odpowiedzieć na potrzeby klientów - zapewnia Paweł Stolecki, dyrektor operacyjny i członek zarządu sieci Biedronka.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA