Przedsiębiorcy zatrudniający co najmniej jedną osobę na umowę o pracę wchodzą w rolę pracodawcy. Tym samym obowiązują ich przepisy zawarte w Kodeksie Pracy, w tym z zakresu BHP. Jak w wielu przypadkach prawo łagodniej podchodzi do małych firm, tak w kwestii bezpieczeństwa i higieny pracy panuje taki sam rygor, co w większych firmach. Sprawdź, jakie masz obowiązki w tym zakresie i jak uniknąć typowych błędów popełnianych przez pracodawców.

Obowiązki pracodawcy w małej firmie
Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą i nie zatrudniasz pracowników, nie obowiązują cię przepisy BHP. Natomiast podpisanie nawet jednej umowy o pracę powoduje, że musisz wywiązać się z pewnych obowiązków. Dotyczą one:
- organizacji szkoleń BHP dla pracowników (wstępnych i okresowych) – powinny odbywać się w godzinach pracy i na koszt pracodawcy,
- przeprowadzania badań lekarskich (wstępnych, okresowych, kontrolnych) – muszą być dostosowane do stanowiska pracy,
- zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy – dostosowanych do rodzaju wykonywanych obowiązków,
- wydawania poleceń dotyczących usunięcia uchybień – pracodawca powinien kontrolować sytuację w firmie,
- zapewnienia realizacji nakazów, zakazów, wystąpień i decyzji wydanych przez organy nadzoru nad warunkami pracy – ważna jest więc współpraca między pracodawcą a tymi organami,
- zapewnienia wykonania zaleceń społecznego inspektora pracy – podobnie jak wyżej, szczególną rolę odgrywa współpraca między pracodawcą a społecznym inspektorem pracy.
Pracodawca ma również obowiązek zapewnić środki ochrony osobistej, jeśli wymaga tego specyfika pracy. Kolejnym ważnym zadaniem jest przygotowanie dobrze wyposażonej apteczki, w której znajdą się narzędzia niezbędne do udzielenia pierwszej pomocy. Pracodawca powinien wyznaczyć osobę, która w razie potrzeby tej pomocy udzieli. Ważne, aby posiadała ona odpowiednie przeszkolenie, tak aby zareagować przed przyjazdem karetki pogotowia.
Więcej poradników dotyczących prowadzenia biznesu
Kto czuwa nad BHP w małej firmie?
Co do zasady pracodawca ma obowiązek powołać służbę BHP, która będzie czuwać nad bezpieczeństwem pracowników. Przepisy umożliwiają jednak rezygnację z jej tworzenia w przypadku, gdy:
- pracodawca posiada odpowiednie przeszkolenie z zakresu BHP,
- w firmie jest zatrudnionych nie więcej niż 10 pracowników,
- w firmie zatrudnionych jest nie więcej niż 20 pracowników, a kategoria działalności została zakwalifikowana do grupy, dla której ustalono nie wyższą niż trzecią kategorię ryzyka w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
Najczęstsze błędy popełniane przez pracodawców w zakresie BHP
Poważnym uchybieniem w małych firmach jest brak szkoleń BHP. Niestety, jeśli odbywają się one wyłącznie na papierze, nie spełniają wymogów prawnych. Błędy, które mogą okazać się tragiczne w skutkach to także:
- niedostateczna identyfikacja i ocena ryzyka zawodowego – zaniedbania w tej kwestii skutkują wdrożeniem niewłaściwych środków ochronny,
- brak środków ochrony osobistej – chodzi m.in. o maseczki, kaski, rękawice. Ich niewłaściwe dostosowanie lub całkowity brak mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pracowników,
- ignorowanie zmian w przepisach – przepisy BHP nie zmieniają się dynamicznie, jednak należy śledzić ewentualne nowości w tym zakresie, a także dostosować się do tych wymogów,
- niewłaściwe prowadzenie dokumentacji – każdy pracodawca ma obowiązek prowadzić dokumentację związaną z BHP, jednak w niektórych zakładach nie funkcjonuje ona praktycznie wcale.
Pracodawco, pamiętaj o swoich obowiązkach
Nieprzestrzeganie przepisów BHP w małej firmie generuje takie samo ryzyko, jak w przypadku dużych biznesów. Ignorowanie obowiązków naraża pracodawcę na kary, ale skutki niepodjęcia właściwych działań mogą okazać się jeszcze bardziej dotkliwe. Brak odpowiedniej ochrony, a także wiedzy, którą można uzyskać na szkoleniach, stanowi zagrożenie dla pracowników i może skończyć się wypadkiem przy pracy.