REKLAMA
  1. bizblog
  2. Media i rozrywka

Ani grosza więcej na TVP? Weszło rozporządzenie ws. abonamentu RTV

W tym roku podwyżka stawek za abonament RTV trzepnęła Polaków po kieszeni - stawki za odbiornik radiowy wzrosły aż o 16 proc., a za telewizor o ponad 11 proc. w 2023 r. Może te podwyżki były od razu z góry za dwa lata? Bo okazuje się, że w 2024 r. na TVP i Polskie Radio nie zapłacicie ani grosza więcej. Abonament RTV to jedna z niewielu rzeczy, która w przyszłym roku nie zdrożeje.

06.06.2023
6:45
TVP_abonament
REKLAMA

Brak podwyżek abonamentu RTV w przyszłym roku to duża niespodzianka. A jest to już pewne, bo wysokości opłat reguluje rozporządzenie KRRiTV, a ono weszło w życie 2 czerwca.

REKLAMA

Wszystko drożeje, tylko nie TVP

Dlaczego niespodzianka? No przecież inflacja w przyszłym roku jeszcze nie odpuści. Owszem, zapewne zejdzie do jednocyfrowych wartości, ale jednak daleko będzie od zdrowego poziomu.

A mimo to KRRiTV okazała się dla Polaków łaskawa i w 2024 r. stawki za abonament pozostaną na tym samym poziomie co w tym roku - 8,7 zł miesięcznie za sam odbiornik radiowy i 27,3 zł łącznie za radio i telewizor.

Może media publiczne nazbierały już tyle pieniędzy dzięki tegorocznej podwyżce, że więcej im nie trzeba? Trochę żartuję, ale tegoroczna podwyżka była naprawdę sroga, bo stawki za odbiornik radiowy wzrosły aż o 16 proc., a za telewizor o ponad 11 proc.

Dla porównania w 2022 r. podwyżek nie było wcale, a ostatnie, z jakimi mieliśmy do czynienia, odczuliśmy w 2021 r. i był znacznie mniejsze niż te za 2023 r. - wynosiły odpowiednio o 7 proc. i 8 proc.

Jeszcze ciekawsze, że gdy sięgniemy jeszcze głębiej wstecz, okaże się, że przed 2021 r. podwyżek też nie było przez kilka lat, stawki wzrosły poprzednio w 2015 r.

To może rzeczywiście TVP dostała już taki zastrzyk gotówki, że w kolejnych latach dalszych podwyżek też nie będzie?

Skarbówka ma swoje sposoby

Zapytacie, a co nas to obchodzi, i tak nie płacimy. 3,7 mln Polaków jest z góry zwolniona z płacenia abonamentu, to m.in. osoby po 75. roku życia, osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, inwalidzi wojenni, wojskowi, a nawet osoby represjonowane w czasie PRL.

Ale z tych, co do opłacania abonamentu są zobowiązani, i tak tylko 34 proc. płaci - wynika ze sprawozdania samej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za 2021 r.

Cóż za brawura! Przecież kara za brak rejestracji odbiornika i niepłacenie abonamentu RTV wynosi 30-krotność jego miesięcznej wysokości. W tym roku to by było aż 819 zł. Nie boicie się, że zostaniecie przyłapani?

Nie? Niby Poczta Polska wysyła w świat swoich kontrolerów, tylko że nikt nie ma obowiązku wpuszczać ich do domu. Ale z drugiej strony… 

W ubiegłym roku wystawiono ponad 40 tys. tytułów wykonawczych wystawionych w związku z nieuiszczoną opłatą abonamentową za używanie odbiornika i na ich podstawie wszczęto postępowanie egzekucyjne. W 2021 r. takich spraw było nawet 55 tys.

REKLAMA

Także to tyle w kwestii tego, że i tak was nikt nie przyłapie. A wiecie, jak najłatwiej wpaść? Jeśli kiedyś już zarejestrowaliście odbiornik i nagle przestajecie płacić abonament, sprawa trafia prosto do naczelnika urzędu skarbowego, który spokojnie może zabezpieczyć środki na waszym koncie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA