REKLAMA
 1. bizblog
 2. Poradniki
 3. Finanse osobiste - poradniki

Abonament RTV - ile wynosi, do kiedy i jak zapłacić?

Opłacanie abonamentu radiowo-telewizyjnego to obowiązek powszechny, w związku z czym płatności musi dokonać każdy, komu nie przysługuje ustawowe zwolnienie. Warto rozważyć zapłatę za cały rok z góry, uzyskując tym samym 10 proc. zniżki. 

08.06.2023
10:19
abonament-rtv-likwidacja
REKLAMA

Abonament RTV to opłata powszechna, nałożona na posiadaczy odbiorników radiowych i telewizyjnych. Każdy, kto ma w domu (a w przypadku radia także w samochodzie) tego typu urządzenie, powinien zarejestrować je oraz regularnie opłacać abonament. Nie ma tutaj znaczenia ilość sprzętów – w każdym przypadku opłata będzie taka sama. Zwolnienie z obowiązku jej regulowania przysługuje jedynie grupom społecznym wskazanym przez ustawodawcę. Są to między innymi:

REKLAMA
 • osoby po 75. roku życia,
 • osoby po 60. roku życia, pobierające emeryturę lub rentę, której wysokość nie przekracza połowy przeciętnego wynagrodzenia,
 • osoby całkowicie niezdolne do pracy,
 • osoby bezrobotne,
 • niepełnosprawni – w niektórych przypadkach,
 • mający prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych, takich jak zasiłek stały lub okresowy.

Co istotne, jedynie seniorzy nie muszą przedstawiać dokumentacji uprawniającej do zwolnienia. W pozostałych przypadkach konieczne jest przedłożenie stosownych dokumentów w urzędzie pocztowym.

Ile wynosi opłata abonamentowa w 2023 roku?

Zgodnie z Ogłoszeniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 25 maja 2022 roku, miesięczna stawka abonamentu RTV wynosi:

 • 8,70 zł – za odbiornik radiofoniczny,
 • 27,30 zł – za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny.

Osoby, które posiadają w domu jednocześnie telewizor oraz radio, opłacają abonament wyłącznie w jednej kwocie – wyższej z wymienionych. 

Abonament RTV 2023. Dlaczego warto zapłacić z góry?

Osoby zobowiązane do opłacania abonamentu RTV mogą dokonywać wpłat w częstotliwości miesięcznej, lecz także z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem bądź za cały rok z góry. Ostatnie rozwiązanie jest najkorzystniejsze pod kątem finansowym, gdyż pozwala uzyskać aż 10 proc. zniżki. W efekcie roczna opłata za odbiornik radiofoniczny wyniesie 94,00 zł, natomiast za odbiornik telewizyjny – 294,90 zł.

Nie każdy jednak jest w stanie pozwolić sobie na taki wydatek jednorazowo, dlatego istnieje też możliwość dokonania płatności za kilka miesięcy z góry. Zniżki nie będą wtedy wysokie, ale w dalszym ciągu będzie można nieco zaoszczędzić. Za używanie odbiornika radiowego opłata wyniesie:

 • 16,90 zł – w przypadku płatności za 2 miesiące z góry (3 proc. zniżki),
 • 25,10 zł – w przypadku płatności za 3 miesiące z góry (4 proc. zniżki),
 • 49,60 zł – w przypadku płatności za 6 miesięcy z góry (5 proc. zniżki).

Natomiast za używanie odbiornika telewizyjnego trzeba będzie zapłacić:

 • 53,00 zł – w przypadku płatności za 2 miesiące z góry,
 • 78,70 zł – w przypadku płatności za 3 miesiące z góry,
 • 155,70 zł – w przypadku płatności za 6 miesięcy z góry.

Jak uzyskać zniżkę? Jest mały haczyk

10-procentowa zniżka przysługuje wyłącznie osobom, które dokonają płatności za abonament RTV z góry. Niemniej jednak muszą to zrobić w określonym przepisami prawa terminie, który minął 25 stycznia 2023. Obecnie nie ma więc możliwości skorzystania z tego rodzaju upustu, lecz w dalszym ciągu ustawodawca dopuszcza zapłatę z góry za więcej, niż jeden miesiąc. Tym samym posiadacze odbiorników radiowych i telewizyjnych wciąż zaoszczędzą nawet do 5 proc. Warunkiem jest wniesienie opłaty do 25 dnia miesiąca pierwszego okresu rozliczeniowego. 

REKLAMA

Kary dla niepłacących abonamentu RTV

Osoby, dla których ustawodawca nie przewidział możliwości uzyskania zwolnienia z opłacania abonamentu RTV, muszą regulować zobowiązanie terminowo. W przeciwnym razie Poczta Polska ma prawo nałożyć na nie karę finansową. W toku przeprowadzonej kontroli muszą jednak wykazać, że dana osoba posiada telewizor lub radio, a sprzęt umożliwia odbiór sygnału. Kara finansowa wynosi 30-krotność stawki podstawowej, a więc w 2023 roku będzie to 261 zł dla opłaty za radio oraz 819 zł dla opłaty za telewizję. 

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA