REKLAMA
  1. bizblog
  2. Technologie

Rząd dopłaci ci stówę do dekodera, byś mógł nadal oglądać TVP. Część telewizorów przestanie działać

Rząd poinformował w czwartek, że dopłaci do 100 zł do zakupu dekodera, który umożliwi dalsze odbieranie telewizji naziemnej po zmianie standardu nadawania. Odbiór sygnału telewizji naziemnej będzie możliwy tylko w systemie DVB-T2, co oznacza, że całkiem nowe telewizory wyposażone jedynie w tuner cyfrowy DVB-T przestaną działać nawet już w marcu.

23.12.2021
15:29
Telewizja naziemna. Rząd dopłaci ci stówę do dekodera, byś mógł nadal oglądać TVP
REKLAMA

Dopłatę do tunera w wysokości 100 zł zapowiedziała w czwartek Kancelaria Premiera. W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano już projekt ustawy o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów zmiany standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej.

REKLAMA

Świadczenie na zakup dekodera w ramach gospodarstwa domowego będzie przysługiwać jednej osobie. Dofinansowaniem objęty będzie zakup dekodera zgodnego z zapisami rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych, czyli takiego, który umożliwia poprawny odbiór sygnału telewizyjnego w nowym standardzie – informuje rząd.

Wniosek będzie można złożyć elektronicznie lub w formie papierowej, a po jego pozytywnym rozpatrzeniu dostaniemy specjalny bon. Będzie go można zrealizować w jednym ze sklepów RTV, które zgłoszą się do udziału w programie. Dofinansowanie będzie można dostać tylko do końca 2022 r.

Rząd już teraz grozi palcem nieuczciwym sprzedawcom, którzy będą chcieli wcisnąć urządzenia, które nie będą spełniać odpowiednich wymogów technicznych. Kancelaria Premiera zapowiada, że będą za to grozić dotkliwe sankcje finansowe, ale nie podaje szczegółów.

Jak już pisaliśmy, od 1 lipca 2022 roku odbiorcy telewizji naziemnej w całej Polsce będą korzystać tylko z nowego standardu nadawania sygnału – DVB-T2/HEVC. Bez odpowiedniego dekodera telewizory przestaną łapać sygnał. W niektórych częściach Polski nastąpi to już w marcu, bo przejście na nowy standard będzie odbywało się stopniowo. Tak wygląda harmonogram:

  • od 28 marca 2022 r. województwa dolnośląskie i lubuskie,
  • od 25 kwietnia 2022 r. województwa kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie,
  • od 23 maja 2022 r. województwa łódzkie, małopolskie, opolskie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie
  • od 27 czerwca 2022 r. województwa lubelskie, mazowieckie, podlaskie, warmińsko-mazurskie.

DVB-T2 to następca dotychczasowego standardu DVB-T. Jak pisał niedawno Maciek Gajewski w Spider’s Web, większość producentów telewizorów już od pewnego czasu montuje tunery DVB-T2 – jeśli macie telewizor z roku 2015 lub późniejszy, zapewne wasz sprzęt jest gotowy na nowe czasy, ale warto się upewnić, zaglądając do danych technicznych.

REKLAMA

Nowszy standard jest bardziej efektywny w kwestii gospodarowania częstotliwościami, czyli można upchnąć więcej kanałów. Dzięki nowemu kodekowi znacznie wyższa ma być jakość obrazu i dźwięku.

Jeśli nie mamy tunera DVB-T2, to trzeba będzie dokupić zewnętrzny tuner i podłączyć go do telewizora. Minusem będzie konieczność korzystania z dodatkowego pilota. Na szczęście koszt jest dość symboliczny – ceny zewnętrznych tunerów DVB-T2 zaczynają się dziś od kilkudziesięciu złotych. Nie zdziwię się, gdy teraz ceny magicznie wzrosną i będą zaczynać się od 100 zł.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA