REKLAMA
  1. bizblog
  2. Technologie

Wchodzi nowy standard telewizji w Polsce. Nawet kilkuletnie telewizory mogą nie działać

Od 1 lipca 2022 roku odbiór sygnału telewizji naziemnej będzie możliwy tylko w systemie DVB-T2, co oznacza, że nawet całkiem nowe telewizory wyposażone jedynie w tuner cyfrowy DVB-T nie będą działać bez specjalnego zewnętrznego tunera. Brzmi jak powtórka z rozrywki? To samo było, gdy wchodziła telewizja cyfrowa pierwszej generacji i analogowe odbiorniki trzeba było uzbroić w zewnętrzny tuner cyfrowy.

12.10.2021
13:02
Telewizja cyfrowa. Wchodzi nowy standard w Polsce, trzeba sprawdzić swój sprzęt
REKLAMA

„Od 1 lipca 2022 roku odbiorcy telewizji naziemnej będą korzystać z nowego standardu nadawania sygnału - DVB-T2/HEVC. Zmiany systemu realizowane będą etapowo w całej Polsce z podziałem na województwa” – przypomina UOKiK. „Po 30 czerwca 2022 roku odbiór sygnału telewizji będzie możliwy tylko w systemie DVB-T2” – podkreśla urząd.

REKLAMA

Dalsze korzystanie z telewizji naziemnej może wiązać się z koniecznością dostosowania telewizora lub wymiany na nowy

– nie owija w bawełnę UOKiK.

DVB-T2 to następca dotychczasowego standardu DVB-T. Jak pisał niedawno Maciek Gajewski w Spider's Web, większość producentów telewizorów już od pewnego czasu montuje tunery DVB-T2 – jeśli macie telewizor z roku 2015 lub późniejszy, zapewne wasz sprzęt jest gotowy na nowe czasy, ale warto się upewnić, zaglądając do danych technicznych.

Jeśli nie mamy tunera DVB-T2, to trzeba będzie dokupić zewnętrzny tuner i podłączyć go do telewizora. Minusem będzie konieczność korzystania z dodatkowego pilota. Na szczęście koszt jest dość symboliczny – ceny zewnętrznych tunerów DVB-T2 zaczynają się od kilkudziesięciu złotych.

Zaraz, ale po co właściwie to całe zamieszanie, skoro w sumie całkiem niedawno „weszliśmy do ery cyfrowej telewizji naziemnej”? Jak tłumaczył Maciek, nowszy standard jest bardziej efektywny w kwestii gospodarowania częstotliwościami, czyli można upchnąć więcej kanałów. Dzięki nowemu kodekowi znacznie wyższa ma być jakość obrazu i dźwięku.

REKLAMA

„W trosce o dostęp konsumentów do rzetelnych informacji postanowiłem włączyć się w akcję Instytutu Łączności, promującą nową, naziemną telewizję cyfrową – mówi prezes UOKiK-u Tomasz Chróstny. „Zmiany w dostawie sygnału telewizji zaczną funkcjonować już w przyszłym roku. Konsumenci powinni przygotować się na nadchodzące zmiany” – radzi.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA