+20,8 proc. w budownictwie. Tego nikt się nie spodziewał
Choć jeszcze niedawno ekonomiści szykowali się na spadki, dane GUS pokazały inny obraz. W czerwcu produkcja budowlano-montażowa wzrosła do roku, dając sektorowi długo wyczekiwany oddech.Czy to sygnał, że budowlanka wychodzi z dołka?

Choć prognozy wskazywały na spadek produkcji budowlano-montażowej w czerwcu 2025 r. o -1,2 proc., rzeczywistość okazała się zdecydowanie lepsza. Jak podał Główny Urząd Statystyczny, w ujęciu rocznym produkcja wzrosła o 2,2 proc., a po odsezonowaniu – o 2,1 proc.
Lepszy wynik mimo trudnego otoczenia
W czerwcu 2025 r. produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) była wyższa zarówno w porównaniu z analogicznym okresem 2024 r. (o 2,2 proc.), jak również z majem br. (o 10,3 proc.) – wskazuje GUS w raporcie.
Wzrosty były szczególnie wyraźne w przypadku robót budowlanych specjalistycznych (+20,8 proc. r/r) oraz budowy budynków (+8,0 proc. r/r). Z kolei głęboki spadek o 11 proc. dotknął firm zajmujących się wznoszeniem obiektów inżynierii lądowej i wodnej.

Największym zaskoczeniem był wzrost o 8 proc. r/r w budowie budynków, który nastąpił po wcześniejszym spadku o 9 proc. r/r. Roboty specjalistyczne wzrosły aż o 20,8 proc. r/r, co sugeruje rozpoczynanie nowych projektów i możliwe trwałe ożywienie w budownictwie. Jedynym słabym punktem była inżynieria lądowa, gdzie produkcja spadła o 11 proc. r/r – skomentowali dane ekonomiści PKO BP.
Ekonomiści ING wskazują jednak, że pomimo dzisiejszych danych, koniunktura w mieszkaniówce pozostaje osłabiona.
Wskazują na to informacje na temat liczby rozpoczętych budów oraz mieszkań oddanych do użytku (spadki r/r), jak również nadpodaż mieszkań prowadząca do wyhamowania dynamiki cen nieruchomości – wyliczają.
Ich zdaniem jednak rosnące zainteresowanie kredytami hipotecznymi oraz obniżki stóp procentowych NBP pozwalają na lekką dawkę optymizmu.
Więcej wiadomości na temat budownictwa i nieruchomości w Bizblogu
Inwestycje w górę, remonty w dół
Jeśli chodzi o strukturę prac, inwestycyjne wzrosły w czerwcu o 9,4 proc. r/r, co może sugerować, że ruszają duże projekty infrastrukturalne lub prywatne inwestycje mieszkaniowe.
Prace remontowe zanotowały spadek o 11,2 proc. r/r – to kontynuacja trendu z poprzednich miesięcy, który może wynikać z ostrożności gospodarstw domowych i firm wobec kosztów modernizacji.
Choć czerwiec przyniósł pozytywny sygnał, to w całym pierwszym półroczu 2025 r. produkcja budowlano-montażowa spadła o 0,7 proc. w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. To oznacza, że sektor wciąż nadrabia wcześniejsze opóźnienia i spadki aktywności.