REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Złoty rozłożył euro na łopatki. Nasza waluta najmocniejsza od trzech lat

Doskonała passa złotego trwa. Po rekordowym umocnieniu w stosunku do dolara przyszedł czas na euro. Jak długą drogę przebyła nasza waluta od jesieni ubiegłego roku.

31.07.2023
11:38
Złoty rozłożył euro na łopatki. Nasza waluta najmocniejsza od trzech lat
REKLAMA

Umocnienie złotego nie traci tempa. Po okresie kilku tygodni względnej stabilności nasza waluta znów zyskuje wobec euro i kurs EURPLN jest najniżej od września 2020 roku. Zaledwie kilka groszy dzieli nas od minimów z okresu od rozpoczęcia pandemii – poinformował w porannym komentarzu dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.

REKLAMA

W poniedziałek rano euro kosztowało 4,41 zł, dolar 4 zł, frank szwajcarski 4,60 zł, a funt 5,15 zł.

Euro może dalej tracić na wartości

Ekonomista XTB przypomina, że na początku października ubiegłego roku, kiedy świat obawiał się o kryzys energetyczny w Europie, euro kosztowało 4,90 zł.

Ostatecznie, jak wiemy, czarne scenariusze nie sprawdziły się, a obawy przerodziły się w postępującą euforię – jeszcze kilka dni temu kurs EURUSD wynosił powyżej 1,12, na niemieckim indeksie DAX mamy historyczne maksima, na GPW hossę, a złoty systematycznie zyskuje. To też pokazuje jasno, gdzie jest siła napędowa tych ruchów i co może ewentualnie je zatrzymać – wylicza Przemysław Kwiecień.

Tak tanieje euro. Źródło: tradingview.com

Jak podkreśla, że cały czas należy uważnie śledzić dane napływające z Europy, które ostatnio niemiło zaskakują, jak na przykład poniedziałkowe dane o sprzedaży detalicznej z Niemiec (-0,8% m/m) czy kondycja europejskiego przemysłu ocierająca się o recesję.

To może sprawić, że EBC nie podniesie już stóp procentowych nawet jeśli Fed zrobi to jeszcze raz. Już teraz powiększa się niekorzystna różnica w rentownościach obligacji na niekorzyść euro i powoli przekłada się to na notowania EURUSD (choć widać jeszcze sporą determinację kupujących na tej parze).

Dobry sentyment do złotego

Jak zauważa ekonomista XTB, w krótkiej perspektywie mamy do czynienia z dobrym sentymentem do złotego.

REKLAMA

EURPLN właśnie wybił się dołem z kolejnej strefy konsolidacji, kontynuując mocny trend spadkowy – wskazuje Przemysław Kwiecień.

Powinniśmy się zatem spodziewać, że przynajmniej na razie złoty dalej będzie się umacniał. Oby jak najdłużej, przynajmniej w taki sposób będziemy wywierać presję na inflację.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA