REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki
  3. Praca

Zerowy PIT dla młodych. Jak skorzystać z podatkowego prezentu od rządzących?

Od początku sierpnia w życie wchodzi zerowy PIT dla osób do 26 roku życia. Z tego przywileju nie będą mogli jednak skorzystać wszyscy. Rząd szacuje, że załapie się na niego ok. 2 mln Polaków. Odpowiadamy, jak skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego.

01.08.2019
10:20
Zerowy PIT dla młodych - co zrobić, by skorzystać z ulgi?
REKLAMA

Opisując PIT dla młodych, amerykański CNN podał wczoraj, że bycie młodym Polakiem nigdy nie było tak opłacalne. Jak zatem załapać się na te atrakcje?

REKLAMA

Kto może skorzystać z zerowego PIT-u dla młodych?

Zwolnienie z podatku dochodowego dotyczy osób do 26 roku życia zatrudnionych na umowę o pracę, umowę zlecenie, na podstawie spółdzielczego stosunku pracy, stosunku służbowego albo umowy o pracę nakładczą.

Przepisy nie obejmują natomiast młodych podatników, którzy prowadzą działalność gospodarczą albo pracują na umowie o dzieło. Ulga nie obejmuje też staży i praktyk.

O ile wzrośnie pensja?

Tutaj sprawa jest nieco skomplikowana. Fakt zwolnienia z 18 proc. podatku dochodowego nie sprawi, że wynagrodzenie automatycznie pójdzie w górę o jedną piątą. W zależności od poziomu dotychczasowej pensji możemy wzbogacić się od kilku do mniej więcej 14 proc. Trudno ukryć, że najwięcej zarobią ci, którzy i tak mieli już całkiem wysokie uposażenie, przekraczające nawet 10 tys. zł brutto.

Czy zerowy PIT dla młodych ma jakieś granice dochodowe?

Tak, i dobrze to widać na powyższej grafice. Podatku dochodowego można nie odprowadzać do momentu osiągnięcia II progu podatkowego, czyli do poziomu 85 528 zł brutto rocznie. Wszystko, co uda nam się zarobić powyżej tej sumy, będzie opodatkowane według zasad obowiązujących przy stosowaniu skali podatkowej.

Z racji tego, że w tym roku przepisy wchodzą od sierpnia, tegoroczny limit wynosi 35 636,67 zł.

Co zrobić, by skorzystać z ulgi?

W tym roku – wyjątkowo – należy złożyć u pracodawcy oświadczenie w tej sprawie. Jeżeli o tym zapomnimy, podatek będzie można odliczyć w rozliczeniu rocznym. Ale wtedy pieniądze zobaczymy mniej więcej w połowie przyszłego roku.

Od 2020 r. żadne oświadczenia nie będą już potrzebne. Pracodawca po prostu nie będzie pobierał zaliczek.

Czy korzystanie z zerowego PIT-y kłóci się z kwotą wolną od podatku?

Nie. O ile oczywiście ten podatek w ogóle się pojawi, bo to wymaga przekroczenia progu 85 528 zł rocznie. Wówczas kolejne 8 tys. zł dochodu nie będzie opodatkowane.

Kto za to zapłaci?

REKLAMA

Najbardziej po kieszeni dostaną samorządy, które dostają prawie połowę podatku PIT. Samorządowcy szacują, że ich budżety skurczą się o prawie pół miliarda w tym roku i średnio o 1,2 mld w kolejnych latach.

W dochody samorządów uderzą też inne plany rządu, jak np. obniżenie dochodowego dla wszystkich z 18 do 17 proc. W ankiecie przeprowadzonej przez Związek Miast Polskich część prezydentów i burmistrzów wprost odpowiedziało, że będą musieli zrezygnować z części inwestycji – budowy przedszkoli, nowych linii tramwajowych czy modernizacji wodociągów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA