REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki

Fiskus bierze przykład z ZUS-u i idzie nam na rękę. Od nowego roku płacenie podatków będzie prostsze

Od przyszłego roku podatnicy będą mogli się rozliczać z urzędem skarbowym za pomocą indywidualnych kont bankowych. A to może mocno ułatwić nam życie, co już pokazał przykład ZUS-u.

24.07.2019
10:16
Fiskus zmienia podatnikom numery kont bankowych. Gdzie znaleźć nowe?
REKLAMA

W tej chwili każdy z 400 urzędów skarbowych ma własne numery kont bankowych. Nie ograniczają się jednak do jednego, oddzielne konta są zakładane na potrzeby zbierania pieniędzy na PIT, oddzielne na VAT, CIT, PCC, grzywny, mandaty i opłaty skarbowe.

REKLAMA

Czytaj też:

To wszystko rodzi małe zamieszanie, szczególnie że US zmieniamy wraz ze zmianą miejsca zamieszkania. W ciągu całego życia możemy wpłacać pieniądze nawet na kilkanaście różnych rachunków.

Teraz fiskus nieco to wszystko uprości. Dziennik Gazeta Prawna pisze, że podatnicy dostaną indywidualne konta bankowe. Na początku będzie można na nie przelewać należności za PIT, CIT, VAT oraz należności niepodatkowe. Rachunki zostaną udostępnione 1 stycznia 2020 roku.

Gdzie znaleźć swój rachunek?

Numer konta będzie dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Finansów po podaniu identyfikatora podatkowego (czyli PESEL lub NIP). Resort ma w tym celu udostępnić formularz na witrynie podatki.gov.pl. Po własny rachunek będzie się też można zgłosić do urzędu skarbowego.

Środki, które będą wpływać na indywidualny rachunek bankowy, będą w pierwszym rzędzie pokrywać zaległości podatkowe z najwcześniejszym terminem płatności we wskazanym przez wpłacającego rodzaju podatku. Jeżeli podatnik nie wskaże, czego dotyczy wpłata, pieniądze pójdą po prostu na najstarsze zaległości wobec fiskusa.

Wcześniej podobny gest został wykonany w kierunku osób, które opłacają składki ZUS. Od 1 stycznia 2018 r. przedsiębiorcy dostali jedno konto do opłacania wszystkich świadczeń. W praktyce wywołało to niemałe zamieszanie, bo część z nich nie dostało nowego numeru.

Problem leżał w tym, że ZUS wysyłał je za pomocą poczty, a do części adresatów listy najzwyczajniej w świecie nie doszły. Media rzadko informowały przy tym, że numer można było uzyskać na specjalnej stronie, przez co część zainteresowanych biernie czekała na bezpośrednią informację od Zakładu.

Drugi ukłon skarbówki

Indywidualne konta to drugi ukłon w stronę podatników w ciągu ostatnich miesięcy. Od początku tego roku możemy się przecież rozliczać ze skarbówką za pomocą systemu e-PIT.

REKLAMA

Gros podatników wysłało dzięki temu PIT bez żadnej ingerencji ze swojej strony. A system ma być w kolejnych latach ulepszany, co daje nadzieje na to, że niebawem roczne rozliczenie będzie polegać na zalogowaniu się do systemu i kilku kliknięciach.

Udostępnienie indywidualnych kont jest częścią większego projektu. W przyszłości resort finansów chce wdrożyć system Poltax Plus, dzięki któremu dostęp do danych o podatniku będą miały wszystkie urzędy skarbowe w kraju. W planach jest też zbudowanie systemu informatycznego, który pozwoli na załatwianie spraw urzędowych bez wychodzenia z domu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA