Zerowy PIT dla młodych to wielka dziura w budżetach gmin. Idą ostre cięcia inwestycji, mamy listę
Obowiązująca od dziś zerowa stawka podatku dochodowego od (części) osób do 26. roku życia i inne zmiany w PIT to wymierne korzyści dla setek tysięcy Polaków. Gorsza informacja jest taka, że koszt finansowy tej reformy niemal w całości pokryją samorządy, które będą musiały ostro ciąć wydatki i inwestycje.
Fot. JB/Bizblog.pl
Według Związku Miast Polskich od 2020 roku do samorządów co roku będzie trafiać z centralnego budżetu państwa aż o 7,2 mld złotych mniej. Wszystko przez reformę podatku dochodowego, która weszła w życie 1 sierpnia.
W miastach członkowskich Związku Miast Polskich to 4 miliardy złotych rocznie mniej z budżetu państwa informuje ZMP w mailu do Bizblog.pl.
Ponad 70 miast należących do ZMP odpowiedziało na ankietę i podało listę inwestycji, z których będą musiały zrezygnować w przyszłym roku. Warto przypomnieć, że gmin w całej Polsce jest prawie 2,5 tysiąca gmin, co jasno wskazuje, że lista wstrzymanych inwestycji będzie o wiele dłuższa.
Od przedszkola po dom seniora
Przykłady wstrzymanych inwestycji? Budowa nowego przedszkola w Miastku, zakup taboru tramwajowego, budowa nowych linii tramwajowych w Bydgoszczy, Budowa ścieżki rowerowej nad Jezioro Starogrodzkie w Chełmnie czy budowa budynku senioralnego w Rybniku. Pełną listę zamieszczamy na końcu artykułu.
ZMP już 18 lipca opublikował raport na temat spodziewanych strat finansowych samorządów. Jakby jednorazowe zmniejszenie ich dochodów o 8,24 miliarda złotych w związku z likwidacją OFE nie było wystarczającym ciosem, kolejne 7,2 mld zł stracą na skutek reformy PIT.
Przyczyny powstania tej dziury, a wręcz wyrwy w budżetach gmin są trzy:
- obniżenie stawki PIT w pierwszej grupie podatkowej z 18 do 17 proc.
- wzrost kosztów uzyskania przychodu o 100 proc.
- zerowy PIT dla (części) osób do 26. roku życia (do II progu podatkowego (85 528 zł).
Wyjaśnijmy, że wbrew temu, co można by zrozumieć z rządowych komunikatów na temat zerowej stawki PIT dla młodych, nie wszystkie pracujące osoby do 26. roku życia skorzystają z tego niewątpliwego dobrodziejstwa. "Za burtą" zostali młodzi przedsiębiorcy.
Zostawmy jednak tę dygresję i skupmy się na samorządowych cięciach. Wspomniany raport Związku Miast Polskch trzeba traktować z pewną rezerwą, bo możliwe, że jest nieco zbyt alarmistyczny, ale warto przyjrzeć się wyliczeniom, co mieszańcy gmin mogą stracić na skutek cięć.
45 tysięcy mieszkań
Według ZMK za 7,2 mld zł można by wybudować:
- 3 tys. kilometrów nowych dróg lokalnych,
- 45 tys. mieszkań komunalnych,
- 1,3 tys. kilometrów kanalizacji sanitarnej,
- 720 tys. energooszczędnych latarni ulicznych
Jeśli to mało, to samorządowcy podają inne przykłady spożytkowania tej kwoty: zakup 2,8 tys. autobusów elektrycznych, stworzenie miejsc w żłobkach dla pół miliona dzieci czy wymiana 900 tys. starych domowych pieców węglowych.
Lista inwestycji, których wstrzymanie zapowiedziały gminy w ankiecie ZMP:
- Budowa nowego przedszkola w Miastku
- Budowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 3 w Trzciance
- Budowa niskoenergetycznego Miejskiego Przedszkola w technologii modułowej przy ul. Szwanke w Ciechanowie
- Budowa boisk wielofunkcyjnych na terenie SP nr 1 przy ul. Moniuszki (wartość inwestycji 1,2 mln zł) w Jaworze
- Budowa hali widowiskowo-sportowej na ponad 500 miejsc siedzących w Międzyrzecu
- PodlaskimOdbudowa promenady na terenie kompleksu turystycznego w Trzebieży w gminie Police
- Modernizacja i rozbudowa stadionu miejskiego w Płońsku
- Budowa ścieżki rowerowej nad j. Starogrodzkie w Chełmnie
- Fabryka Kultury (adaptacja budynków na potrzeby ośrodka kultury) w Kaliszu (planowana wartość zadania w 2020 r. to 8 mln zł)
- Budowa kolejnego odcinka Szlaku Bursztynowego, wewnętrznej ramy komunikacyjnej miasta po stronie północno-wschodniej w Kaliszu (wartość 14.255.848,92 zł)
- Rozbudowa ul. Zacisze na odcinku od ul. Aleja Wojska Polskiego do ul. Prostej w ZielonejGórze (orientacyjny koszt ok. 20 mln zł)
- Budowa drogi łączącej południową część miasta z zachodnią w Gostyniu
- Przebudowa najdłuższej ulicy - Alei Wojska Polskiego w Strzegomiu
- Budowa węzła multimodalnego, przebudowa infrastruktury tramwajowej i drogowej dla potrzeb transportu publicznego oraz zakup taboru tramwajowego w Grudziądzu
- Zakup taboru tramwajowego, budowa nowych linii tramwajowych w Bydgoszczy
- Budowa przesyłowej sieci wodociągowej Miłowo-Gąsierzyno - inwestycja o dużym znaczeniu dla mieszkańców gminy Stepnica
- Modernizacja i rozbudowa sieci wodociągowych, kanalizacyjnych sanitarnych, deszczowych w Odolanowie
- Modernizacja infrastruktury dotyczącej poprawy odprowadzania wód opadowych w Sopocie
- Termomodernizacja budynków mieszkalnych przy ul. Niepodległości 1 i 3 w Kępicach
- Budowa budynku wielorodzinnego na potrzeby socjalno-komunalne w Międzyrzeczu
- Budowa Centrum Multiopieki w Złotowie
- Budowa budynku senioralnego (wielofunkcyjna strefy aktywności wielopokoleniowej) w ramach programu rewitalizacji strefy śródmiejskiej w Rybniku
Zagrożonych jest również szereg innych inwestycji w miastach w takich dziedzinach, jak infrastruktura oświatowa, infrastruktura turystyczna i sportowa, budowa i remonty dróg oraz chodników, budowa wodociągów i kanalizacji, czy przestrzeń, ochrona środowiska i gospodarka.