REKLAMA
  1. bizblog
  2. Nieruchomości

Polacy coraz częściej zalegają z czynszem za mieszkanie. Długi idą w miliony złotych

Polacy coraz częściej nie płacą czynszu za mieszkania i lokale użytkowe. Łączne zaległości lokatorów i firm sięgają już prawie 200 mln zł, a średnie zadłużenie to już prawie 25 tys. zł. Problem koncentruje się w kilku miastach, które zupełnie nie radzą sobie z zaległościami czynszowymi. Zdecydowanie najgorzej wygląda to w Bydgoszczy.

31.10.2022
12:03
Polacy coraz częściej zalegają z czynszem za mieszkanie. Długi idą w miliony złotych
REKLAMA

Najnowsze dane o zaległościach czynszowych pochodzą z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Zaległości czynszowe lokatorów i firm wynoszą 194,5 mln zł, a średnia zaległość w kraju już 24 400 zł. Choć problem dotyczy całej Polski, to w wyjątkowo dużym natężeniu występuje w kilku miastach.

REKLAMA

Sytuacja z zaległościami czynszowymi jest wyjątkowo zła w Bydgoszczy. Tylko w tym mieście łączne długi opiewają na astronomiczną kwotę 88 mln zł. Średnia kwota zadłużenia to prawie 31 tys. zł. W całym województwie kujawsko-pomorskim zadłużenie wynosi blisko 97 mln zł, a to połowa kwoty łącznych długów czynszowych w całej Polsce.

undefined

Na drugim miejscu w tym niechlubnym rankingu jest Warszawa, która jest jednak niemal pięć razy większa od Bydgoszczy. Średnie zadłużenie w stolicy to około 50 tys. zł, a łączna kwota to 31 mln zł. Inne miasta z wielomilionowymi długami lokatorów i najemców to Elbląg, Łódź, Legnica i Inowrocław.

tabela miasta

Rozkład zadłużenia wynika tu z aktywności spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych oraz gmin z tych miejscowości, które zarządzają lokalami i mobilizują dłużników poprzez biura informacji gospodarczej do ich spłaty. Nadal duża grupa spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych nie dyscyplinuje  w ten sposób niesolidnych najemców – tłumaczy prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak.

Mają pieniądze, ale nie płacą

Z analizy BIG InfoMonitor wynika, że co szósta osoba zamieszkująca średnie, duże i wielkie miasto płaci obecnie za czynsz z oszczędności, a co dziewiąta osoba zwleka z płatnością, pomimo tego, że ma odpowiednią rezerwę finansową.

tabela woj

Niestety problem zadłużenia czynszowego dotyka niemal każdej wspólnoty czy spółdzielni mieszkaniowej. Autorzy raportu stwierdzają, że jest to nie tylko zmora zarządców nieruchomości, ale i mieszkańców płacących w terminie. Łączna wartość długów czynszowych w Polsce w ciągu roku wzrosła o 11 mln zł.

Sytuacja ta pokazuje, jak w wyniku inflacji pogorszyły się warunki finansowe wielu Polaków

– mówi Sławomir Grzelczak.

Szef firmy zbierającej informacje o dłużnikach ocenia, że pogarszająca się sytuacja finansowa Polaków może w niedalekiej przyszłości wpłynąć jeszcze bardziej negatywnie na finanse zarządzających lokalami. Grzelczak zwraca uwagę, że za nieopłacone czynsze można przeprowadzić wiele koniecznych remontów i zrealizować inwestycje poprawiające standard budynków, co pozwoliłoby podnieść komfort życia mieszkańców.

Zalegają głównie lokatorzy

Aż 90 proc. zaległości czynszowych pod względem kwotowym dotyczy osób fizycznych, a długi firm to pozostałe 10 proc. Dysproporcja ta jest jeszcze większa, jeśli porównamy liczbę dłużników. Łącznie niepłacących za czynsz w bazie BIG InfoMonitor jest prawie 8 tys. podmiotów, a tylko 428 to firmy.

REKLAMA

Z drugiej strony to do firmy należy rekordy zadłużenia. Na niechlubnym pierwszym miejscu w tym rankingu jest się firma z Pomorza, która ma ponad 3 mln zł zadłużenia. Druga pozycja należy do 61-letniej mieszkanki Warszawy, która uzbierała zaległości czynszowych na prawie 1,78 mln zł. Ostatnie miejsce na podium należy do 53-letniego mieszkańca Elbląga z długiem wynoszącym 1,76 mln zł.

Warto pamiętać, że niewiele trzeba, by trafić do rejestru dłużników za opóźnienie w opłacaniu czynszu. Zgodnie z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych do takiego rejestru może zostać wpisane zobowiązanie, gdy płatność opóźnia się o co najmniej 30 dni i wynosi co najmniej 200 złotych w przypadku osób prywatnych i 500 złotych, gdy mamy do czynienia z firmą.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA