REKLAMA

Coraz droższe zakupy. Ceny tych produktów poszły w górę

Z miesiąca na miesiąc zakupy są coraz droższe. W sierpniu płaciliśmy ponad 4 proc. więcej niż w ubiegłym roku. Praktycznie zdrożały wszystkie kategorie produktów prócz jednej, jednak eksperci ostrzegają - wkrótce i tu należy spodziewać się podwyżek.

Coraz droższe zakupy. Ceny tych produktów poszły w górę
REKLAMA

Codzienne zakupy w sierpniu zdrożały o 4,3 proc. r/r (w lipcu zdrożały o 3,9 proc. r/r, a w czerwcu o 3,1 proc. r/r) - wynika z najnowszego raportu UCE Research i Uniwersytetu WSB Merito pt. „Indeks cen w sklepach detalicznych”. Zdrożało praktycznie wszystko - spośród 17 kategorii produktów w górę poszły ceny aż 16.

REKLAMA

Z każdym miesiącem nasza siła nabywcza słabnie. Wynika to głównie z powrotu podstawowej stawki VAT na wybraną żywność. Ponadto kształtowanie się cen w sklepach jest mocno zdeterminowane przez rosnące koszty produkcji, płace oraz ceny energii i paliw – wyjaśnia dr Robert Orpych z Uniwersytetu WSB Merito.

Co najbardziej drożeje w sklepach? TOP5 drożyzny

Kolejny miesiąc największe podwyżki odnotowały napoje bezalkoholowe - w sierpniu zdrożały o 10,2 proc. r/r (w lipcu podwyżka wyniosła aż 15,6 proc. r/r). Jak wskazuje dr Artur Fiks z Uniwersytetu WSB Merito, zwiększony popyt na napoje to efekt upalnego lata.

Producenci i sprzedawcy to wykorzystali, wiedząc, że klient będzie chciał przede wszystkim ugasić pragnienie, a nie analizować ceny. To właśnie pogoda w połączeniu ze wzrostem kosztów produkcji zdecydują o tym, jak będą zachowywały się ceny napojów bezalkoholowych w kolejnych miesiącach – uważa ekspert.

Drugie miejsce zajęła kategoria słodycze i desery, które w sierpniu zdrożały o 9,3 proc. r/r (tyle samo co w lipcu). Z kolei na trzecim miejscu znalazły się owoce - wzrost cen w sierpniu o 9,1 proc. r/r (w lipcu o 3,8 proc. r/r).

Dr inż. Anna Motylska-Kuźma z Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW przypomina, że w przypadku słodyczy mamy do czynienia z presją cenową już od dłuższego czasu m.in. ze względu na drogie surowce jak np. kakao. Z kolei wzrost cen owoców w sezonie jest jednak zaskoczeniem.

Wiosenne przymrozki oraz letnie upały, ulewy, podtopienia i gradobicia zniszczyły uprawy. To zmniejszyło podaż i zwiększyło koszty produkcji, co z kolei podbiło cenę końcową. Wzrośnie ona jeszcze szczególnie w IV kw. 2024 r. i I kw. 2025 r. – komentuje ekspertka.

Czwarte miejsce zajęły warzywa, które w sierpniu podrożały o 6,3 proc. r/r (w lipcu były tańsze o 5,6 proc. r/r), co również jest zaskoczeniem.

W lecie zwykle warzywa i owoce są tanie, ale w tym roku znalazły się wśród najbardziej drożejących kategorii. Dla rolników miesiące upałów, braku opadów i suszy, z relatywnie częstymi gradobiciami, oznaczają straty w uprawach – tłumaczy dr Robert Orpych.

Na piątym miejscu drożyzny znalazła się chemia gospodarcza, która zdrożała o 5,3 proc. r/r (w lipcu o 8,7 proc. r/r). Dr Artur Fiks zwraca uwagę, że tempo wzrostu cen produktów z tej kategorii wyraźnie spada, ale wkrótce to się zmieni.

Ta sytuacja raczej nie utrzyma się długo. Podwyżki cen energii i gazu mogą podnieść koszty produkcji i zakupów w sklepach – ostrzega dr Fiks.

Więcej o cenach przeczytasz na Bizblog.pl:

Zdrożały ceny prawie wszystkich produktów

Co jeszcze zdrożało?

  • na szóstym miejscu znalazło się pieczywo - wzrost cen w sierpniu o 5,2 proc. r/r (w lipcu o 6,4 proc. r/r),
  • na siódmym - ryby (podwyżka w sierpniu o 4,4 proc. r/r, a w lipcu o 2,8 proc. r/r),
  • na ósmym - mięso (w sierpniu o 4,2 proc. r/r, w lipcu o 2,2 proc. r/r),
  • na dziewiątym - wędliny (w sierpniu o 3,6 proc. r/r, w lipcu o 2,3 proc. r/r),
  • na dziesiątym - nabiał (w sierpniu o 4,1 proc. r/r, w lipcu o 3,6 proc. r/r),
  • na jedenastym - używki, czyli np. herbata, kawa, piwo i wódka (w sierpniu o 2,6 proc. r/r, w lipcu o 1 proc. r/r),
  • na dwunastym - artykuły dla dzieci (w sierpniu o 2,2 proc. r/r, w lipcu o 3,5 proc. r/r),
  • na trzynastym - środki higieny osobistej ( w sierpniu o 1,7 proc. r/r, w lipcu o 6,2 proc. r/r),
  • na czternastym - karmy dla zwierząt (w sierpniu o 1,5 proc. r/r, w lipcu były tańsze o 0,5 proc. r/r),
  • na piętnastym - dodatki spożywcze (w sierpniu o 0,6 proc. r/r, w lipcu o 11,2 proc. r/r),
  • na szesnastym - tłuszcze (w sierpniu o 0,4 proc. r/r, w lipcu były tańsze o 8,1 proc. r/r).

Tylko jedna kategoria potaniała

REKLAMA

Wśród 17 kategorii niższe ceny odnotowały jedynie produkty z kategorii produkty sypkie, czyli np. cukier, mąka i sól. Ich ceny w sierpniu spadły o 3,9 proc. r/r (w lipcu spadły o 7,4 proc. r/r). Jednak i w tym przypadku eksperci nie mają złudzeń - ceny produktów sypkich także mogą pójść w górę.

Wkrótce sytuacja może ulec radykalnej zmianie, bo plony zbóż i roślin zmaleją w niektórych regionach świata przez anomalie pogodowe. Nawet produkty, których nie dotkną problemy pogodowe, mogą szybko drożeć, bo będą traktowane jako substytuty najbardziej drożejących artykułów – podsumowuje dr Artur Fiks z Uniwersytetu WSB Merito.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA