REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy

Ceny materiałów budowlanych. Za chwilę koniec obniżek

W kwietniu pojawiły się na rodzimym rynku pierwsze wyraźne symptomy wygaszania korekty cenowej materiałów budowlanych. RynekPierwotny.pl zauważa, że już po raz ósmy z rzędu stawki większości grup towarowych zanotowały regres w relacji rdr. A jak wygląda średni poziom dynamiki cen? Eksperci uważają też, że bardzo ciekawie wygląda sytuacja w relacji miesiąc do miesiąca.

17.06.2024
7:51
Ceny materiałów budowlanych. Za chwilę koniec obniżek
REKLAMA

Jeszcze na minusie, ale coraz bliżej zera – tak można w skrócie podsumować sytuację dynamiki cen materiałów budowlanych w relacji rdr. publikowaną co miesiąc przez Grupę PSB. Tymczasem ten sam wskaźnik liczony w odniesieniu do poprzedniego miesiąca, po raz drugi z rzędu utrzymał się na dodatniej stronie, tym razem w wymiarze 0,4 proc.

REKLAMA

Jak wskazują eksperci portalu RynekPierwotny.pl, taka wartość nie oznacza jeszcze definitywnego końca spadków stawek materiałów budowlanych, ale na pewno jest kolejnym wiarygodnym zwiastunem powrotu wzrostów cen już w najbliższych miesiącach.

Dynamika cen w kanale hurtowym wyniosła -1,1 proc. oraz detalicznym -2,6 proc., czyli w obu przypadkach wyraźnie mniej niż miesiąc wcześniej.

Odczyt dynamiki cen materiałów budowlanych w relacji rdr. w maju br. wskazuje na wciąż wyraźnie dominującą pozycję taniejących grup towarowych w stosunku 16 do 4, co mogłoby sugerować wciąż relatywnie silną tendencję spadkową.

Dynamika cen materiałów budowlanych w maju

Tymczasem dokładnie odwrotnie ma się sytuacja dynamiki cen w relacji miesiąc do miesiąca, gdzie zdecydowanie przeważają drożejące grupy asortymentowe.

Wśród materiałów najszybciej taniejących niezmiennie od miesięcy przodują płyty OSB z drewnem, taniejące w ciągu roku o 8,4 proc., a następnie dachy i rynny o 6,5 proc. Jednak w przypadku pierwszej z wymienionych pozycji uwagę zwraca bardzo silne odreagowanie przeceny, które z miesiąca na miesiąc osiągnęło poziom aż 8 proc. Niewykluczone, że w tym przypadku mamy do czynienia z pierwszą jaskółką, zapowiadającą podobne odbicie w przypadku pozostałych pozycji.

Więcej wiadomości na temat zakupu materiałów budowlanych można przeczytać poniżej:

Coraz bliżej do przesilenia korekty cenowej

Jak tłumaczą eksperci portalu RynekPierwotny.pl, wciąż jest zdecydowanie za wcześnie na ogłaszanie przesilenia korekty cenowej materiałów budowlanych, jednak moment ten wydaje się nieuchronnie zbliżać wielkimi krokami. Nie tylko z miesiąca na miesiąc kurczy się skala przeceny, ale odwrotnie proporcjonalnie rośnie wolumen argumentów przemawiających za powrotem zdecydowanych wzrostów cen nie tylko materiałów, ale i usług budowlanych.

Do funkcjonujących już od dłuższego czasu w przestrzeni publicznej takich tematów jak oczekujące na start programy w ramach Krajowego Programu Odbudowy, rosnące szanse realizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego, następnie termomodernizacji w ramach dyrektywy budowlanej, czy wciąż nieodwołanego kredytu na Start - podaje RynekPierwotny.pl.

REKLAMA

Teraz dochodzi kwestia budowy fortyfikacji na wschodniej granicy czy schronów, niewykluczone, że także w ramach hali garażowych w deweloperskich inwestycjach wielorodzinnych.

Co gorsza, jednak eskalacja popytu wynikająca z uruchamiania w przewidywalnej przyszłości rekordowych ilości wszelkiego rodzaju budów, nie dotyczy tylko Polski, ale dosłownie całej Europy. Grozi to długotrwałym zaburzeniem rynkowej równowagi wynikającej z prawdopodobnego w tej sytuacji załamania dostępności materiałów budowlanych, a w konsekwencji ostrym wywindowaniem ich cen. Pytanie, czy może z dynamiką wyraźnie przekraczającą widoczny wciąż na prezentowanym wykresie rekordowy poziom 32 proc. z czerwca 2022 r.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA