REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Marzenia Polaków o własnym domu bliżej. Ceny na minusie

Jeśli ktoś chce budować dom, to mamy dobre wiadomości. Kluczową sprawą dla inwestorów indywidualnych są ceny materiałów budowlanych. Grupa PSB Handel opublikowała pierwszą w nowym roku publikację średniej dynamiki cen materiałów budowlanych, obejmującą statystyki za cały 2023 r. I okazało się, że mamy deflację aż furczy.

13.01.2024
12:43
Marzenia Polaków o własnym domu bliżej. Ceny na minusie
REKLAMA

Jak zauważają eksperci portalu RynekPierwotny.pl, w grudniu ub.r. średnio wyniósł -2,6 proc. rdr, z kolei w relacji mdm regres stawek ograniczył się do -0,2 proc. Tym sposobem na krajowym rynku materiałów budowlanych intensywność korekty wielomiesięcznej drożyzny nie tylko ulega utrwaleniu, ale wręcz przybiera na sile.

REKLAMA

Średnia dynamika cen materiałów budowlanych w ostatnich 2 latach

RynekPierwotny.pl podaje, że grudniowa kontynuacja korekty cen materiałów budowlanych w wymiarze -2,6 proc. należy zakwalifikować już jako znaczącą. Od września średni spadek cen wyniósł już w sumie 5 proc., a co ciekawe, na razie niewiele wskazuje na to, by sytuacja w przewidywalnej przyszłości miała ulec radykalnej zmianie.

Odczyt dynamiki cen materiałów budowlanych autorstwa Grupy PSB Handel S.A., w grudniu ponownie zaskoczył swą intensywnością, tym bardziej że ma miejsce w środowisku gospodarczym wciąż wysokiej i trudnej do przezwyciężenia rodzimej inflacji. W dalszym ciągu liderem wzrostów pozostaje cement-wapno jako pozycja najmocniej zwyżkująca rok do roku o blisko 17 proc., wyprzedzając farby, lakiery (+7,1 proc.) i chemię budowlaną (+3,1 proc.) – czytamy w raporcie.

Okazuje się, że tym razem nie zmienił się wynoszący 7 do 13 stosunek grup towarowych drożejących i taniejących w relacji rok do roku. Wśród tych drugich, jak przed miesiącem, wyróżniają się płyty OSB z drewnem oraz izolacje termiczne, tym razem z cenowym regresem rdr rzędu odpowiednio -24,7 proc. i -8,5 proc.

Więcej wiadomości na temat budowy i remontów można przeczytać poniżej:

Ceny materiałów budowlanych w grudniu 2023 r.

W świetle postępującej przeceny materiałów budowlanych, w końcówce ubiegłego roku tak prezentowały się parametry popytu na poszczególne grupy asortymentowe.

W opinii ekspertów Grupy PSB dynamika sprzedaży w grudniu 2023 r. w relacji rok do roku była zróżnicowana, z wyraźnym spadkiem w kategoriach produktowych związanych m.in. ze wznoszeniem domów (cement, wapno -44 proc., otoczenie domu -42 proc., dachy, rynny -28 proc.) oraz wzrostem w grupach asortymentowych dotyczących remontu wnętrz (wykończenia +31 proc., dekoracje +7 proc. czy narzędzia +6 proc.).

REKLAMA

Dodatnia dynamika sprzedaży była udziałem ośmiu grup towarowych, ujemna zaś wystąpiła w dwunastu przypadkach, czyli dokładnie odwrotnie niż miesiąc wcześniej. Tym razem może to sugerować, że za spadkami cen materiałów budowanych przynajmniej w istotnej części stoi niewystarczający na nie popyt – twierdzi RynekPierwotny.pl.

Jak zauważają eksperci portalu szczególnie ciekawie, acz i dość niepokojąco wygląda grudniowe załamanie popytu na cement - wapno, czyli podstawową grupę towarową wykorzystywaną w budownictwie. Poważny regres popytowy zanotowały ponadto: otoczenie domu, dachy - rynny, płyty OSB – drewno, sucha zabudowa czy izolacje termiczne, czyli kolejne najważniejsze materiały wykorzystywane przy wznoszeniu domów. Ciekawe, czy dane Grupy PSB przełożą się na statystyki GUS budownictwa mieszkaniowego, które w ostatnich miesiącach wyraźnie wychodziły z dołka.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA