REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy

Zakaz handlu w niedziele. Numer na wypożyczalnię sprzętu sportowego nie wyszedł

Sieć sklepów, która postanowiła obejść przepisy o zakazie handlu w niedziele, wykorzystując jako pretekst wypożyczalnię sprzętu sportowego, ostatecznie przegrała sądowy spór prawny z aparatem państwa. Sprawę zakończył dopiero wyrok Sądu Najwyższego, który rozstrzygnął kasację na niekorzyść sieci. Państwowa Inspekcja Pracy triumfuje i liczy na to, że taki obrót spraw zniechęci inne sklepy do szukania sposób na obejście zakazu handlu w niedziele.

15.09.2023
5:08
Zakaz handlu. Numer na wypożyczalnię sprzętu nie wyszedł
REKLAMA

W środę Sąd Najwyższy rozstrzygnął kasację od wyroku sądu drugiej instancji w sprawie właściciela jedenastu sklepów, które działały w niedzielę pomimo zakazu handlu. Przedsiębiorca wybrał sposób „na wypożyczalnię sprzętu sportowego”, czyli skorzystał z jednego z ustawowych wyjątków od zakazu handlu - sprawę opisuje branżowy serwis Wiadomości Handlowe.

REKLAMA

Zakaz handlu w niedzielę

Mam też nadzieję, że w przyszłości przedsiębiorcy, którzy chcieliby obchodzić zakaz handlu w niedziele, rozważą tę kwestię w kontekście zapadłego właśnie wyroku mówi główny inspektor pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko.

Początkowo niewymieniona z nazwy sieć sklepów przegrała w sądzie i dostała karę 5 tys. zł, ale odwołała się od wyroku i tym razem to ona triumfowała. Jak piszą Wiadomości Handlowe, Sąd Okręgowy w Tarnowie uniewinnił przedsiębiorcę, stwierdzając, że sąd pierwszej instancji nieprawidłowo zinterpretował przepisy ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę.

Więcej o zakazie handlu w niedziele przeczytacie tutaj:

Kasację od tego wyroku złożył prokurator generalny i Sąd Najwyższy uznał jego argumenty. W ustnych motywach wyroku Sąd Najwyższy podzielił stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy i Prokuratora Generalnego co do sposobu rozumienia art. 6 ust. 1 pkt 10 ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Sąd Najwyższy stwierdził, że wyjątek od zakazu handlu nie zachodzi w sytuacji, gdy na terenie placówki handlowej zorganizowana zostanie wypożyczalnia sprzętu sportowego i rekreacyjnego, wypożyczalnia książek i tym podobne.

Jestem usatysfakcjonowana orzeczeniem Sądu Najwyższego. PIP od początku stała na stanowisku, że interpretacja przyjęta przez inspektorów pracy oraz nasz urząd jest właściwa – szefowa PIP.

Wyjątki, czyli furtki

Przepisy o zakazie handlu przewidują wiele wyjątków, bo w przeciwnym razie w niedziele zamknięte musiałyby być na przykład stacje benzynowe, czy wypożyczalnie nart przy stokach narciarskich. To jednak stwarza możliwości obchodzenia przepisów przez wiele firm. Co jakiś czas następuje zmiana przepisów i ostatnie większe uszczelnienie zakazu handlu weszło w życie w lutym 2022 roku. Ustawodawca zakończył wtedy półroczne eldorado niedzielnej działalności największych sieci.

Na czym polegał ten trik? Biedronka latem 2021 roku zaczęła „testować” usługę pocztową polegającą na odbiorze przesyłek z automatów paczkowych Poczty Polskiej. Wkrótce za Biedronką podążyły pozostałe liczące się sieci i zakaz handlu stał się martwym prawem.

REKLAMA

Pod naciskiem „Solidarności” rząd uszczelnił ustawę o zakazie handlu, wprowadzając istotne zmiany od 1 lutego 2022 roku. Najważniejsza poprawka uzasadnia istnienie i funkcjonowanie placówki handlowo-pocztowej w dni wolne od pracy jedynie w przypadku, gdy działalność pocztowa stanowi co najmniej 40 proc. jej przychodu. Niemal wszystkie sieci skapitulowały, ale Żabka nie uległa i nadal sklepy tej sieci są otwarte w niedziele.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA