REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Wigilia będzie wolna od pracy. Rząd zmieni przepisy, ale nie dla wszystkich

Tegoroczna Wigilia wypada w niedzielę handlową, co oznacza, że pracownicy sklepów powinni zjawić się tego dnia w pracy. Ministerstwo Rozwoju podjęło decyzję, by zrobić wyjątek. Przepisy zostaną prawdopodobnie znowelizowane, a kasjerzy będą mogli tego dnia zostać w domach.

16.06.2023
11:50
Wigilia będzie wolna od pracy. Rząd zmieni przepisy, ale nie dla wszystkich
REKLAMA

Szef resortu rozwoju Waldemar Buda od początku nie pozostawiał wątpliwości, że w jego opinii o pracy w Wigilię nie może być mowy. Buda podkreślał, że doszło po prostu do niefortunnego zbiegu okoliczności.

REKLAMA

O co chodzi z pracą w Wigilię?

Zgodnie z ustawą regulująca zasady handlu w niedziele ostatni dzień tygodnia jest co do zasady wyłączony z handlu. Istnieje jednak kilka wyjątków. Sklepy mają prawo normalnie pracować w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca, sierpnia i w niedzielę przed Wielkanocą. Specjalnie został potraktowany także okres bożonarodzeniowy - handlowe niedziele wypadają bowiem w dwóch ostatnich tygodniach przed rozpoczęciem świąt.

Jako, że w 2023 r. Wigilia jest niedzielą, kasjerzy powinni tego dnia normalnie przyjść do pracy. Sęk w tym, że od kilku lat sieci handlowe mocno liberalizują godziny otwarcia placówek 24 grudnia. Większość dyskontów zamyka się tego dnia między godziną 12.00 a 14.00.

Nie jest to zresztą do końca dobra wola pracodawców - o konieczności zamykania sklepów w Wigilię do godz. 14.00 decydują przepisy.

Mogę z pewnością powiedzieć, że w tym roku Wigilia po raz pierwszy nie będzie pracująca. Przypada ona w niedzielę, w tym handlową, ale zmienimy to w tym roku. Polacy zasługują na wolną Wigilię - podkreślił Waldemar Buda

Grudzień 2023 r. - kiedy handlowe niedziele

REKLAMA

Pozostaje oczywiście pytanie, co stanie się z zabraną sieciom handlową niedzielą. Rząd nie poinformował jeszcze, w jaki sposób zrekompensuje sprzedawcom utratę potencjalnego zarobku.

Najprawdopodobniejsza wersja wiąże się z przesunięciem kalendarza o tydzień do tyłu. Pierwsza handlowa niedziela w grudniu wypadnie wtedy 10 grudnia, druga - 17 grudnia.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA