REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy

Zakupy last minute. Niektóre sklepy w Wigilię w ogóle się nie otworzą

Zostawianie zakupów przed świętami na ostatnią chwilę nie brzmi rozsądnie, ale teoria teorią, a życie życiem. Warto mieć jednak na względzie, że 24 grudnia sklepy będą czynne dużo krócej niż zazwyczaj, a część z nich dała tego dnia pracownikom wolne, co oznacza, że wizytę w nich trzeba będzie przełożyć na inny dzień.

20.12.2022
5:52
biedronka-handel-w-niedziele
REKLAMA

Zacznijmy od tego, że skrócenie czasu pracy placówek nie jest wyłącznie inicjatywą sieci handlowych. Ustawodawca przewiduje, że handel w Wigilię może odbywać się maksymalnie do godziny 14.00. A dokładniej nie tyle sam handel, co praca kasjerów. W ustawie znalazł się bowiem taki artykuł:

REKLAMA

powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem - po godzinie 14.00 są zakazane, z wyjątkiem przypadków określonych w art. 6.

Właśnie dlatego sklepy zamykają drzwi przed klientami szybciej

Chodzi o to, by pracownicy sklepów zdążyli podliczyć utarg, umyć podłogę, poukładać asortyment na półkach i zrobić wiele innych rzeczy, które normalnie muszą odhaczyć po godzinie oficjalnego zamknięcia placówki handlowej.

W tym roku godziny zamknięcia największych sieci handlowych w Polsce 24 grudnia będą wyglądać następująco:

  • Biedronka - godz. 13.00
  • Lidl - godz. 13.00
  • Kaufland - godz. 13.00
  • Auchan - godz. 13.00
  • Dino - godz. 13.30-14.00 (w zależności od lokalizacji)
  • Carrefour - godz. 13.00
  • Netto - godz. 13.00

Kto zrezygnował z handlu w Wigilię?

Sklepy spożywcze będą walczyć o klienta niemal do ostatniej chwili. Branża meblarska uznała jednak, że nie widzi takiej potrzeby. Dwie czołowe sieci ogłosiły, że 24 grudnia Polacy nie muszą się do nich fatygować, bo pocałują klamkę niezależnie od godziny, o której stawią się przed drzwiami. Jedną ze wspomnianych marek jest Ikea.

Święta są okresem podsumowań i wypoczynku, a także czasem spędzonym z najbliższymi. Chcemy umożliwić wszystkim pracowniczkom i pracownikom celebrację tego czasu po swojemu, dlatego w Wigilię wszystkie Sklepy IKEA, Punkty Odbioru Zamówień IKEA, Studia Planowania IKEA, Punkt Planowania IKEA oraz Zdalne Miejsce Spotkań z Klientami DOMOLINIA IKEA będą nieczynne - pisze biuro prasowe Ikei

Taką samą decyzję podjęła inna skandynawska firma, czyli wywodzący się z Danii Jysk.

REKLAMA

Jesteśmy kupcami, którym zależy na dobrej opinii na rynku. Liczymy na to, że miły gest w kierunku naszych współpracowników zostanie doceniony przez naszych klientów. Sądząc po ubiegłorocznych reakcjach na portalach społecznościowych oraz pozytywnych komentarzach naszych klientów - decyzja spotkała się z uznaniem konsumentów – tłumaczy Piotr Padalak, dyrektor generalny Jysk Polska

Obie sieci zaprosiły klientów do wizyt w swoich sklepach internetowych. Zamówienia będzie można odebrać po wznowieniu handlu, czyli od 27 grudnia.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA