Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzić zakaz sprzedaży nieletnim e-papierosów, nawet tych, które nie zawierają nikotyny. W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się właśnie projekt ustawy zaostrzającej przepisy dotyczące papierosów elektronicznych. Resort zdrowia chce zakazu reklamy i promocji tego typu wyrobów. To ban na papierze, tych przepisów nie da się wyegzekwować, a młodzi będą palić to samo co do tej pory - wskazują przeciwnicy nowych obostrzeń.
Ministerstwo Zdrowia tłumaczy plany nowelizacji ustawy tytoniowej koniecznością pilnego ograniczenia zjawiska używania papierosów elektronicznych przez ludzi młodych. Resort podkreśla, że wyroby te stanowią wyraźne zagrożenie dla zdrowia publicznego, w szczególności młodego pokolenia i osób niepalących.
Zakaz sprzedaży e-papierosów
Resort uważa, że konieczne jest wprowadzenie zakazu sprzedaży wszystkich rodzajów elektronicznych papierosów oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia. I to bez względu na to, czy dany produkt posiada w swoim składzie nikotynę.
Obecne przepisy dotyczące papierosów elektronicznych dotyczą tylko wyrobów zawierających nikotynę, a Ministerstwo Zdrowia chce ustawą tytoniową objąć także płyny beznikotynowe. Resort Izabeli Leszczyny oprócz wprowadzenia zakazu ich sprzedaży osobom do 18. roku życia chce także ograniczenia miejsc, gdzie możliwe będzie ich używanie – podobnie jak ma to miejsce w przypadku elektronicznych papierosów z płynem zawierającym nikotynę.
Czy to dobre podejście? Pojawiają się głosy, że Ministerstwo Zdrowia nie radzi sobie z problemem i nie ma pomysłu, jak ograniczyć młodzieży dostęp e-papierosów, więc postanowiło nałożyć na te produkty całkowity ban bez wnikania, czy zawierają nikotynę, czy nie. Efekt może być taki, że pojawią się kolejne martwe przepisy, których nie da się wyegzekwować, a nieletni i tak będą palić e-fajki zawierające nikotynę.
Więcej o używkach przeczytasz w tych tekstach:
Zakaz reklamy e-papierosów
To jeszcze nie wszystko, bo MZ chce też wprowadzenia zakazu sprzedaży takich urządzeń w automatach oraz sprzedaży na odległość – w tym przez Internet, a nawet wprowadzenia zakazu reklamy i promocji takich wyrobów. Po wejściu w życie przepisów będzie istniał obowiązek zgłoszenia takich produktów do Biura do spraw Substancji Chemicznych.
Ministerstwo Zdrowia planuje, że projekt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych zostanie przyjęty przez rząd najpóźniej we wrześniu, a następnie trafi do parlamentu. Nie wiadomo jeszcze, od kiedy nowe przepisy miałyby zacząć obowiązywać.