Badanie przeprowadzone na zlecenie stratega korporacyjnego i popularyzatora gry w szachy Michała Kanarkiewicza wskazuje, że nauka gry w szachy w latach dziecięcych znacznie przekłada się na wzrost sukcesu zawodowego w przyszłości. Aż 84 proc. managerów przyznaje, że gra w szachy od najmłodszych lat wykształciła w nich myślenie strategiczne, logiczne rozumowanie oraz decyzyjność.
Według Michała Kanarkiewicza, który uczy tajników strategii i gry w szachy ponad połowa badanych managerów średnich i dużych firm oraz CEO deklaruje bardzo dobrą znajomość gry w szachy (zasady dobrze zna 55 proc, a 45 proc. je kojarzy). Co więcej, blisko połowa badanych grywa obecnie w szachy, a ponad 40 proc. grało w nie w przeszłości.
Nauka gry w dzieciństwie procentuje w dorosłym życiu
Wielu menagerów swoją przygodę z szachami rozpoczęło jeszcze w okresie dzieciństwa (51 proc. do 10 r.ż., a 35 proc. mając 11-17 lat). Jedna na cztery osoby przyznała, że brała nawet udział w turniejach szachowych. Większość (77 proc.) zgodnie przyznaje, że umiejętność gry w wieku szkolnym pomogła im w rozwoju kompetencji matematycznych i są przekonani (47 proc.), że miało to również wpływ na ich późniejszy sukces zawodowy.
Gra w szachy przynosi wszechstronne korzyści i rozwija umiejętności, które mają kluczowe znaczenie w dorosłym życiu. Badanie jasno pokazuje, że im wcześniej zaczniemy naukę gry i opanujemy jej podstawy, tym szybciej rozwiną się w nas cechy jak strategiczne myślenie, logiczne rozumowanie czy umiejętność podejmowania decyzji, mające nieocenioną wartość w życiu zawodowym – komentuje Michał Kanarkiewicz.
I dodaje, że aż 84 proc. managerów przyznaje, że gra w szachy miała pozytywny wpływ na ich rozwój.
To szczególnie ważne w kontekście rozpoczynającego się roku szkolnego. Zapisując dzieci na zajęcia z szachów, nie tylko wspieramy ich dojrzewanie, ale także pomagamy im osiągać lepsze wyniki, zwłaszcza w przedmiotach ścisłych, takich jak matematyka – wspomina Michał Kanarkiewicz.
Więcej wiadomości na temat biznesu można przeczytać poniżej:
Szachy rozwijają wiele umiejętności potrzebnych w biznesie
Zdaniem respondentów gra w szachy wspiera wiele wartościowych umiejętności i cech. Najczęściej badani zgadzają się z tym, że szachy rozwijają:
- myślenie strategiczne (93 proc.),
- zdolność logicznego myślenia (91 proc.),
- zdolność do podejmowania decyzji (91 proc.).
- pozytywny wpływ w kontekście spostrzegawczości, lepszej pamięci i koncentracji, planowania scenariuszowego oraz cierpliwości (80 proc.)
Ponad połowa zauważa, że wspólnym elementem między szachami a ogólnym rozwojem jest także umiejętność przewidywania ruchów przeciwnika, co ma zastosowanie też w biznesie i szeroko pojętej konkurencji.
Badanie zrealizowała agencja ARC Rynek i Opinia metodą CATI na zlecenie Michała Kanarkiewicza w dniach 6-14.08.2024 r. na próbie 100 managerów średnich i dużych firm.