REKLAMA

Pionierski krok Sanoka. Cała Polska za chwilę będzie mu zazdrościć

W Pile celują w budowę samowystarczalnego, ekologicznego osiedla, które ma powstać na terenie byłego poligonu wojskowego. Ale teraz okazuje się, że Sanok ma jeszcze większe ambicje i chce zostać pierwszym miastem wodorowym w Polsce. Tamtejsi samorządowcy stawiają w tym kierunku kolejny krok. Miejska spółka Hydro Sanok dokonała już wyboru inwestora mniejszościowego, która chce zdekarbonizować całe miasto.

Pionierski krok Sanoka. Cała Polska za chwilę będzie mu zazdrościć
REKLAMA

Tomoho Umeda, przewodniczący Komitetu Technologii Wodorowych Krajowej Izby Gospodarczej, członek zarządu Stowarzyszenia Hydrogen Poland, od ponad roku przekonuje, że to właśnie wodór może zmniejszyć zależność od rosyjskiej ropy i gazu. Przy okazji wskazywał na japoński, rządowy dokument Green Growth Strategy, w którym przewiduje się, że wodór i amoniak będą – obok energii jądrowej i OZE – kluczowymi elementami tamtejszej transformacji energetycznej.

REKLAMA

Na razie jednak trudno, w skali kraju, wypatrywać jakieś wodorowej rewolucji. No chyba, że przyjrzymy się bliżej Polsce lokalnej. Wtedy zauważmy, że coraz odważniejsze, wodorowe kroki stawia Sanok.

Wodór ma stać za transformacją energetyczną Sanoka

Sanok chce za pomocą wodoru zdekarbonizować miejskie ciepłownictwo i transport. I tamtejsi samorządowcy wcale nie rzucają słów na wiatr. Najpierw założyli pierwszą w kraju spółkę wodorową, potem - też jako pionierzy w Polsce - podpisali porozumienie o podjęciu prac dotyczących rozwoju inwestycji wodorowych. W ramach tych działań miasto m.in. przeznaczyło ok. 300 ha gruntów pod panele fotowoltaiczne. Teraz przyszedł czas na kolejną inicjatywę w sanockim projekcie wodorowym. Pierwsza w Polsce samorządowa spółka wodorowa Hydro Sanok pozyskała inwestora mniejszościowego - firmę Hynfra. Ta jako jedyna przedstawiła całościowy plan na dekarbonizację sanockiego samorządu i zadeklarowała udział w tym nowatorskim postępowaniu. 

Nowy inwestor sporządzi na początek studium wykonalności, na podstawie którego Hydro Sanok będzie realizować projekt wodorowy.

Projekt wodorowy zmniejszy też emisje

Jakie są główne założenia wodorowego planu Sanoka? Chodzi m.in. o budowę własnych źródeł wytwórczych energii elektrycznej (paneli fotowoltaicznych), budowę magazynu energii i ciepła, budowę instalacji do elektrolizy wodoru, powstanie stacji tankowania wodoru i szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych. Tamtejsi samorządowcy chcą też zainwestować w nowoczesną pompę ciepła obniżającą emisję dwutlenku węgla oraz gazów cieplarnianych.

REKLAMA

Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, podkreśla, że to przy okazji też ogromna szansa na stworzenie przewagi konkurencyjnej miasta.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA