REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Tysiące Polaków zapłacą najwyższe raty w historii. Widzieliście, co banki zrobiły z Wiborem?

Wibor 6M bije rekordy. Jego stawka wzrosła do 1,91 proc. i jest najwyższa od blisko siedmiu lat. Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera, zauważa, że dla rzeszy kredytobiorców może to oznaczać ostry, ponad 20-procentowy, wzrost rat. Nadal uważacie, że kredytobiorcy nie mają przechlapane?

16.11.2021
10:39
Raty hipotek najwyższe w historii. Widzieliście, co banki zrobiły z Wiborem?
REKLAMA

Wibor 6M na poziomie 1,91 proc. oznacza, że wielu kredytobiorców, którzy zadłużali się na mieszkanie od marca 2015 r., zapłaci wkrótce najwyższą ratę w historii.

REKLAMA
 class="wp-image-1599778"
Stawka Wibor 6M. Źródło: Stooq.pl

Jarosław Sadowski podkreśla, że choć Wibor 6M stosuje mniejsza liczba banków niż stawkę 3M, to wśród tych pierwszych są akurat te, które od kilku lat przyznają najwięcej kredytów mieszkaniowych, jak PKO BP, Pekao czy ING Bank Śląski. W sumie ta trójka plus BOŚ odpowiadają za ponad połowę sprzedawanych w ostatnim czasie hipotek.

W przypadku kredytu na kwotę 300 tys. zł na 30 lat z marżą 2,09 proc. (udzielonego przed rokiem) rata podskoczy z 1 159 zł (płaconych przez ostatnie 6 miesięcy) do 1 424 zł (obowiązujących przez kolejne 6 miesięcy). Wzrost wyniesie więc 265 zł, czyli aż 22,9 proc. – wyliczył Expander.

Przez Wibor 6M część kredytobiorców zapłaci najwyższe raty w historii

Oprocentowanie kredytów wyliczanych na podstawie sześciomiesięcznego Wiboru banki aktualizują co pół roku. Jeśli komuś ten termin wypada akurat teraz, to mocno odczuje zmianę, bo z najniższego poziomu 0,24 proc. w maju, stawka 6M wzrośnie do 1,91 proc.

Dla kredytów udzielonych od marca 2015 r. ten nowy poziom oprocentowania będzie najwyższy w całym okresie spłaty – podkreśla Expander.

 class="wp-image-1599736"

Pozostali kredytobiorcy nie mają się, z czego cieszyć, bo – jak wyliczył Expander – raty wyliczane na podstawie Wiboru 3M (wzrost z 0,21 proc. do 1,61 proc.) pójdą w górę średnio o 18-19 proc.

W przypadku opisanego wcześniej kredytu udzielonego przed rokiem, ale z oprocentowaniem opartym o Wibor 3M rata wzrośnie z 1154 zł do 1374 zł. Będzie więc wyższa o 220 zł, czyli o 19 proc.. W przypadku starszych kredytów rata po podwyżce wciąż będzie jednak niższa niż bezpośrednio przed pandemią. Wtedy stawka Wibor 3M wynosiła bowiem 1,71 proc. – podał Expander.

Jaki wybrać Wibor po podwyżce?

Jarosław Sadowski z Expandera pokusił się również o analizę, jaki kredyt wybrać po ostatnim wzroście stawek 3M i 6M.

Z jego analizy wynika, że jeśli oprocentowanie kredytu opartego o Wibor 6M jest niższe lub bardzo zbliżone do tego z Wibor 3M, to jest szansa, że w długim okresie tańszy będzie ten z Wibor 6M.

To jednak pod warunkiem, że inne parametry kredytów są zbliżone – zastrzega.

Gdy natomiast oprocentowanie wyliczane na podstawie stawki trzymiesięcznej jest zdecydowanie niższe, to lepiej wybrać kredyt oparty na Wiborze 3M.

Oprocentowanie brane do takiego porównania warto policzyć samodzielnie, dodając do oferowanej marży aktualną wysokość odpowiedniej stawki Wibor. Oprocentowanie podane przez bank może bowiem zawierać Wibor sprzed kilku miesięcy – radzi główny analityk Expandera.

REKLAMA

Nadal uważacie, że Polacy nie odczują tej podwyżki rat? To taki smaczek na koniec: stawki Wiborów ustalane są raz dziennie wyłącznie na podstawie deklaracji banków. Na dodatek te w praktyce od dawna nie pożyczają sobie pieniędzy na dłużej niż na jeden dzień, a właściwie noc…

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA