REKLAMA

W lutym padnie mieszkaniowy rekord. Nigdy w historii nie było takiej sytuacji

W lutym padnie kolejny rekord licznika istniejących w Polsce mieszkań, który powinien dobić do 16 mln. Eksperci wskazują, że w przeliczeniu na tysiąc osób mamy już 426 mieszkań, a przeciętne lokum ma ponad 75 mkw. I choć nigdy w historii statystyki te nie były tak dobre, jak dziś, to wciąż nasza mieszkaniówka plasuje się znacznie poniżej unijnej średniej.

W lutym padnie mieszkaniowy rekord. Nigdy w historii nie było takiej sytuacji
REKLAMA

Jesteśmy już na ostatniej prostej do tego, aby w Polsce istniało 16 mln mieszkań i domów. Do pokonania tej bariery brakuje zaledwie 20-25 tys. nowych nieruchomości. Przy aktualnej skali budownictwa mieszkaniowego, powinniśmy tę barierę pokonać już w lutym.

REKLAMA

Mieszkania oddawane do użytkowania – prognozy na 2025 rok

Z szacunków HREiT wynika, że grudzień zamknął się liczbą mieszkań i domów na poziomie trochę poniżej 15 mln 980 tys. Udało się to dzięki oddaniu do użytkowania w 2024 roku prawie 200 tys. nowych mieszkań i domów.

Z danych udostępnionych przez GUS wynika, że z liczby tej ponad 62 proc. to efekty dokonań deweloperów, a prawie 35 proc. oddali do użytkowania rodacy budujący domy na własne potrzeby. Reszta, a więc skromne 5,8 tys. mieszkań (mniej niż 3 proc. całej nowej produkcji), to łączne dokonania gmin, SIM-ów, TBS-ów, spółdzielni czy firm budujących mieszkania zakładowe.

 class="wp-image-2651321"

Wspomniane 200 tys. mieszkań to wynik przyzwoity, choć w latach 2019-2023 rezultaty były lepsze. Powód regresu jest prosty – w 2022 roku ze względu na wybuch wojny, wzrost kosztów budowy i gwałtowne zacieśnienie polityki monetarnej doszło do załamania w sektorze budownictwa mieszkaniowego. Skoro wtedy zaczynano mniej nowych inwestycji, to dwa lata później (tyle trwa przeciętna budowa bloku w Polsce) mamy efekt w postaci słabszych danych dotyczących mieszkań oddawanych do użytkowania. Pod tym względem rok 2025 powinien być lepszy – tłumaczy Bartosz Turek, główny analityk z HREiT .

Liczba mieszkań na 1000 osób w Polsce

Eksperci wskazują, że póki co jednak można cieszyć się z tego, że obecnie w Polsce jest 426 mieszkań na 1000 mieszkańców. W podsumowanym już przez GUS 2023 roku było to 419 lokali. Dla porównania 10 lat temu na tysiąc osób mieliśmy około 363 mieszkania, a dwie dekady temu 332 nieruchomości.

Mamy więc do czynienia z bardzo konsekwentną poprawą – ocenia główny analityk HREiT .

Jego zdaniem skalę dokonanego w Polsce cywilizacyjnego skoku jeszcze łatwiej docenić, gdy porówna się bieżącą sytuację do tej, która panowała kilkadziesiąt czy sto lat temu, bo w 1974 roku na 1000 mieszkańców było mniej niż 250 mieszkań, a na początku dwudziestolecia międzywojennego (w 1921 roku) było to zaledwie 179 mieszkań na 1000 obywateli.

Gdzie szukać specjalistów od domów murowanych?

Poniżej przedstawiamy Ranking dotyczący 59 924 Specjalistów od Domów Murowanych najlepszych w 2025 roku w poszczególnych województwach:

Domy murowane

Te suche liczby przekładają się na konkrety w taki sposób, że na przykład w latach 70. tylko kilka procent młodych małżeństw po ślubie mogło sobie pozwolić na mieszkanie w samodzielnym mieszkaniu. Reszta albo mieszkała oddzielnie, albo wynajmowała sobie pojedynczy pokój lub po prostu żyła pod jednym dachem z rodzicami – tłumaczy Bartosz Turek.

I dodaje, że w latach 30. prawie połowa istniejących nieruchomości była de facto jednoizbowa a 83 proc. tych jednoizbowych nieruchomości było zamieszkiwanych przez co najmniej 3 osoby. Skalę ówczesnego głodu mieszkaniowego jeszcze lepiej oddaje fakt, że pracownicy urzędu statystycznego, zbierając dane, mieli nawet specjalną rubrykę, w którą wpisywane były jednoizbowe mieszkania zamieszkiwane przez co najmniej 12 osób. W 1931 roku odnotowano ponad 9,5 tys. takich przypadków.

 class="wp-image-2651322"

Wróćmy jednak do czasów nam współczesnych. Z udostępnionych przez GUS danych można już wstępnie szacować, że przeciętna nieruchomość mieszkalna w Polsce miała pod koniec 2024 roku około 75,6 mkw. W przeliczeniu na osobę przypadają w Polsce średnio ponad 32 mkw. Mieszkania – wspomina Bartosz Turek.

Więcej wiadomości na temat nieruchomości można przeczytać poniżej:

Jest dobrze, ale potencjał jest jeszcze większy

Z informacji HREiT dowiadujemy się, że choć z zarysowanych powyżej danych bez wątpienia należy się cieszyć, bo sugerują one, że już od wielu lat sytuacja mieszkaniowa w Polsce się poprawia, to w żadnym wypadku nie znaczy to, że potrzeby mieszkaniowe zostały zaspokojone. Nasze osiągnięcia wciąż wyraźnie odstają od wyników, które notują kraje zachodnie.

I tak na przykład Eurostat w danych za 2023 rok poinformował, że w Polsce na osobę przypada po 1,2 pokoju. Problem w tym, że gorzej niż w Polsce było tylko w Turcji, Czarnogórze i Serbii. Średnia unijna to 1,7 pokoju na osobę. Już to oznacza o około 40 proc. wyższy wynik niż nasz rodzimy. Do tego w 13 czołowych krajach statystyczny obywatel ma do dyspozycji co najmniej dwa pokoje – ocenia Bartosz Turek.

I wspomina, że w odróżnieniu od krajów zachodnich, w Polsce mówiąc o wielkości mieszkania, z większą atencją spoglądamy jednak nie na liczbę pokoi, ale na powierzchnię wyrażoną w metrach kwadratowych.

W Polsce średnia na głowę to wspomniane wcześniej ponad 32 metry. Pod tym względem trudniej porównywać się z wynikami innych krajów, bo te nie publikują na bieżąco danych na temat metrażu przypadającego na osobę. Musimy posiłkować się tu podsumowaniem sprzed ponad dekady. Wtedy już we Francji, Włoszech czy Hiszpanii było to około 40 metrów na głowę. W Holandii czy Niemczech około 50 metrów na osobę, a w Danii ponad 60 metrów – komentuje Bartosz Turek.

REKLAMA

Przy tym według niego należy pamiętać, że są to dane sprzed ponad dekady, a więc dziś wyniki te bez wątpienia byłyby wyższe. Nie powinno więc ulegać wątpliwości, że rodzime nieruchomości są przeciętnie rzecz ujmując dość skromne na tle zachodnioeuropejskich.

To, że mamy małe mieszkania, to jednak nie wszystko. Mamy ich też za mało przynajmniej jeśli przyjąć za punkt odniesienia statystyki europejskie. Spójrzmy na przykład na wcześniej wspomniane 426 mieszkań na tysiąc mieszkańców. Z danych zebranych przez OECD w raporcie podsumowującym 2022 roku wynika, że analogiczna liczba dla UE to 514 mieszkań na tysiąc osób. Przy tym do obliczenia tej średniej nie dla wszystkich krajów OECD dysponowało danymi za 2022 rok, a więc najpewniej średnia ta była jednak trochę wyższa – podsumowuje Bartosz Turek.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA