REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Volkswagen chce urządzić na greckiej wyspie elektromobilny raj. To ma być wzór dla świata

Elektryczne samochody, skutery i rowery całkowicie zastępują pojazdy napędzane paliwami kopalnymi, a zasilająca je energia elektryczna w całości pochodzi z odnawialnych źródeł. Nie ma chyba już wątpliwości, że taka rzeczywistość w Europie to już tylko kwestia czasu, ale od zmaterializowania takich planów dzieli nas jeszcze wiele lat. Volkswagen chce już dziś nam pokazać, jak taki elektromobilny raj będzie wyglądać.

05.11.2020
12:58
Elektromobilność. Volkswagen chce urządzić na greckiej wyspie zielony raj
REKLAMA

Prezes Volkswagena Herbert Diess podpisał porozumienie z greckim ministrem spraw zagranicznych Konstantinosem Fragogiannisem, na którego mocy niemiecki gigant „zelektryfikuje” całą wyspę o nazwie Astipalea na Morzu Egejskim. Pojazdy spalinowe zostaną w całości zastąpione elektrykami pochodzącymi z grupy VW, a spółka zainstaluje też stacje ładowania.

REKLAMA

Naszym długoterminowym celem jest neutralna klimatycznie mobilność dla wszystkich. Dzięki temu projektowi przekonamy się, jak zrealizować go już teraz

- mówi prezes Volkswagena.

Elektromobilną rewolucję bardzo ułatwi fakt, że Astipalea liczy zaledwie... 1,3 tys. mieszkańców. Około 1500 pojazdów spalinowych zostanie zastąpionych tysiącem samochodów elektrycznych. Będą to volkswageny e-up!, ID.3 oraz ID.4, a także pojazdy użytkowe. Na wyspę trafią też elektryczne jednoślady z logo Seata. Firma zainstaluje na wyspie 230 stacjonarnych ładowarek Elli - zarówno dla instytucji, jak i mieszkańców.

Pierwsze samochody elektryczne mają zostać dostarczone na wyspę w pierwszej połowie przyszłego roku. Najpierw trafią do służb publicznych, ale potem zostaną także przekazane odbiorcom indywidualnym. Mieszkańcy kupią je normalnie, u dealera VW, ale rząd ma zapewnić hojne dopłaty.

Projekt na razie ma potrwać sześć lat, ale może zostać przedłużony. Z popularnej wśród turystów wyspy całkowicie znikną tradycyjne wypożyczalnie samochodów, a zastąpi je system wynajmu aut elektrycznych. Do elektryków przesiądą się także tamtejsi policjanci i przedstawiciele innych służb publicznych.

REKLAMA

Obecnie praktycznie cała energia elektryczna na wyspie pochodzi z dieslowskich generatorów prądu, co oznacza, że samo zastąpienie samochodów spalinowych elektrycznymi nie jest żadnym rozwiązaniem. Tutaj wykazać się mają greckie władze, które zadeklarowały budowę farm wiatrowych i słonecznych.

Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis przekonuje, że „rządy nie są w stanie samodzielnie tego typu inicjatyw przeprowadzić, a jednocześnie prywatny sektor nie jest odpowiedzią na każde pytanie, stąd potrzeba tego typu partnerstw publiczno-prywatnych. Koszt całego projektu nie został ujawniony.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA