REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki

Tatusiowie chcą opiekować się maluchami. Jakie warunki muszą spełnić, aby otrzymać zasiłek?

W Polsce to głównie mamy korzystają z urlopu macierzyńskiego po urodzeniu dziecka. Jednak coraz częściej widać zaangażowanie ojców, którzy biorą na barki trud związany z opieką nad maluchem. A na co mogą liczyć świeżo upieczeni tatusiowie? Przysługuje im prawo aż do trzech rodzajów urlopu – tacierzyńskiego, ojcowskiego i rodzicielskiego. A jak mogą skorzystać z takiej formy wolnego osoby prowadzące własną działalność gospodarczą? Ekspertka InFakt przedstawia najważniejsze zagadnienia.

29.08.2023
16:38
Tatusiowie chcą opiekować się maluchami. Jakie warunki muszą spełnić, aby otrzymać zasiłek?
REKLAMA

W czasie trwania urlopu ojcowskiego nie trzeba zawieszać prowadzenia biznesu, ale obowiązkowo należy opłacać składkę zdrowotną ZUS. Tata-przedsiębiorca korzystający z urlopu ojcowskiego nie musi za to opłacać składki na ubezpieczenie społeczne. Z wyliczeń ekspertki Joanny Grochali z inFaktu wynika, że jeśli przedsiębiorca opłaca Mały ZUS, to za okres 14 dni urlopu ojcowskiego zaoszczędzi około 421 zł. Jeśli rozlicza się według zasad Dużego ZUS, w portfelu zostanie mu 1675 zł. Na kwoty te składa się oszczędność w składce oraz wypłata zasiłku przez ZUS.

REKLAMA

Wymiar urlopu ojcowskiego to 14 dni. Można z nich skorzystać przez pierwsze 24 miesiące życia dziecka, a wniosek o udzielenie urlopu trzeba złożyć na 7 dni przed planowanym rozpoczęciem wolnego - tłumaczy księgowa w firmie inFakt.

Jest jeszcze do wykorzystania urlop rodzicielski

Ojcom przysługuje także 9-tyg. urlop rodzicielski, który można wykorzystać do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat. Rodzic może wnioskować o udzielenie urlopu rodzicielskiego jednorazowo lub w podziale na maksymalnie 5 części.

Trzeba jednak pamiętać, że jeśli rodzic nie wykorzysta urlopu rodzicielskiego przed 6. urodzinami dziecka, to wymiar tego wolnego przepada. Wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego należy złożyć 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z wolnego albo jego części – tłumaczy Joanna Grochala.

Podczas urlopu rodzicielskiego można zaoszczędzić odpowiednio około 1328 zł na Małym ZUS i około 5278 zł na Dużym ZUS przez łączny okres 9 tygodni. Tak jak w przypadku urlopu ojcowskiego, kwoty te składają się z oszczędności w składce oraz wypłaty zasiłku przez ZUS. Ojciec dziecka może również skorzystać z pełnoprawnego urlopu macierzyńskiego, nazywanego wtedy tacierzyńskim, na który zwyczajowo idzie matka dziecka.

Jakie należy spełniać warunki, aby otrzymać zasiłek

Jeśli samozatrudniony tata chce otrzymać zasiłek z tytułu urlopu ojcowskiego lub rodzicielskiego, to przez 90 dni przed planowanym urlopem musi opłacać składkę chorobową. Ponadto, aby dostać świadczenie, nie można zalegać z żadnymi opłatami w ZUS.

Składając wniosek o urlop, należy pamiętać o dołączeniu do niego odpowiednich dokumentów. Zarówno w przypadku urlopu ojcowskiego, jak i rodzicielskiego trzeba złożyć wniosek oraz skrócony odpis aktu urodzenia dziecka, a także wypełniony formularz ZUS Z-3b – wskazuje ekspertka inFakt.

REKLAMA

Dodatkowo ubiegając się o urlop ojcowski, należy złożyć formularz ZUS ZOA, a wnioskując o urlop rodzicielski dokument ZUS ZUR.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA