REKLAMA

Ulga na samochód. Kto może z niej skorzystać?

W rocznym PIT wydatki na samochód można rozliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Przysługuje ona osobom niepełnosprawnym albo mającym na utrzymaniu osobę niepełnosprawną, w tym również dziecko. Podatnik musi przy tym przestrzegać ustawowych wymogów i limitów.

pit podatek dochodowy firma
REKLAMA

Ulga rehabilitacyjna – dla kogo?

Odliczenie wydatków na samochód następuje w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Uprawnione do niej są:

REKLAMA
  • osoby niepełnosprawne (bez względu na stopień niepełnosprawności),
  • osoby mające na utrzymaniu osobę niepełnosprawną, których dochód w ubiegłym roku nie przekroczył 12.357,60 zł.

Niepełnosprawny, który chce skorzystać z ulgi, musi być właścicielem albo współwłaścicielem pojazdu. Ten sam warunek obowiązuje osoby mające na utrzymaniu niepełnosprawnego członka rodziny (wyjątkiem są niepełnosprawne dzieci), jednak w tym przypadku odliczeniu podlegają wyłącznie wydatki na samochód związane z zaspokajaniem potrzeb podopiecznego. Warto mieć na uwadze, że katalog wydatków, które można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej jest o wiele szerszy – obejmuje m.in. koszty zakupu leków czy sprzętu rehabilitacyjnego.

Jakie wydatki można odliczyć w ramach ulgi na samochód?

Ustawodawca nie precyzuje, jakie dokładnie wydatki podatnik może odliczyć w ramach ulgi na samochód. Przyjmuje się jednak, że są to wszelkie wydatki związane z eksploatacją, utrzymaniem czy przystosowaniem pojazdu do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Najczęściej podatnicy odliczają wydatki związane z zakupem:

  • paliwa,
  • polisy OC,
  • części zamiennych,
  • elementów, które pomagają przystosować pojazd do tego, by mógł go prowadzić niepełnosprawny.

Każdy wydatek, jaki chcemy wykazać w PIT, musi być odpowiednio udokumentowany. Najprościej poprosić sprzedawcę o fakturę imienną, która potwierdza, że produkty lub usługi zostały zakupione przez podatnika. Paragony mogą nie stanowić wystarczającego materiału dowodowego w przypadku kontroli. Ustawa o PIT nie wskazuje co prawda wprost obowiązku dokumentowania kosztów, ale przeprowadzający kontrolę najczęściej prosi o dokumenty albo nakazuje spisać oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej. Odliczyć można tylko te wydatki, które zostały pokryte – w całości lub w części - ze środków własnych podatnika. Te, które zostały sfinansowane z PFRON, ZUS czy innego funduszu, nie podlegają odliczeniu. Jeżeli część kwoty podatnik pokrył samodzielnie, to ma prawo do odliczenia jej w wysokości sfinansowanej ze środków własnych.

Więcej poradników przeczytasz na Bizblog.pl:

Jakie dokumenty będą potrzebne, aby skorzystać z ulgi na samochód?

Podatnik, który chce skorzystać z ulgi na samochód, w momencie składania deklaracji PIT nie musi przedstawiać żadnych dodatkowych dokumentów. Wystarczy jedynie wypełnić odpowiedni formularz i załącznik. Dokumentacja będzie jednak potrzebna, jeśli fiskus przeprowadzi kontrolę. W takiej sytuacji należy przedstawić:

  • dowód rejestracyjny pojazdu,
  • orzeczenie o niepełnosprawności,
  • polisę OC,
  • dokumenty potwierdzające poniesienie kosztu.

Podatnicy, którzy mają na utrzymaniu osobę niepełnosprawną, muszą dodatkowo udowodnić ten fakt. Fiskus może również domagać się dowodów świadczących o tym, że pojazd był użytkowany w związku z zaspokojeniem potrzeb niepełnosprawnego.

Ulga na samochód – limit ustawowy

Ustawodawca wprowadza limit odliczeń, który dla ulgi na samochód wynosi 2280 zł.

Warto pamiętać, że dotyczy on wyłącznie ulgi samochodowej, nawet jeśli podatnik odlicza również inne wydatki w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Wydatki te nie podlegają sumowaniu.

Ulga na samochód w PIT – zmiany od 2018 r.

Od 2018 r. podatnicy nie muszą już udowadniać, że odliczane koszty poniesione zostały w związku z dojazdem na zabiegi rehabilitacyjne. Mogą więc użytkować samochód celem dojazdu do pracy, do lekarza czy nawet na zakupy. Innymi słowy, cel podróży nie jest już przedmiotem zainteresowania fiskusa.

REKLAMA

Niemniej jednak w dalszym ciągu opiekunowie osób niepełnosprawnych korzystający z ulgi mają obowiązek udowodnić, że pojazd był użytkowany w związku z zaspokojeniem potrzeb podopiecznego.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: 2025-03-27T22:19:00+01:00
Aktualizacja: 2025-03-27T03:50:00+01:00
Aktualizacja: 2025-03-26T14:20:00+01:00
Aktualizacja: 2025-03-26T13:03:00+01:00
Aktualizacja: 2025-03-26T09:53:27+01:00
Aktualizacja: 2025-03-26T04:56:00+01:00
Aktualizacja: 2025-03-25T22:05:00+01:00
Aktualizacja: 2025-03-25T20:00:00+01:00
Aktualizacja: 2025-03-25T08:55:00+01:00
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA